REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczenie znaku towarowego dla przedsiębiorcy

znaki towarowe
znaki towarowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce po roku 1989 w gospodarce wolnorynkowej prawo do znaku towarowego zyskało istotne gospodarcze znaczenie. Zwiększyła się liczba towarów i usług. Powstał jednolity rynek w ramach Wspólnoty Europejskiej. Liczba krajów, podlegających zasadom wolnego rynku, znacznie się rozszerzyła.

Gospodarka wolnorynkowa jest rodzajem gospodarki, w której przedsiębiorstwa dążą do osiągnięcia jak największego zysku i maksymalnych korzyści. Osiągane jest to poprzez służenie konsumentom i zaspokajanie ich potrzeb. To konsumenci decydują o tym, jakie miejsce dane przedsiębiorstwo będzie zajmować na rynku. Żyjąc w świecie symboli, nauczyliśmy się nie zwracać uwagi na dobra, którym nie potrafimy przypisać określonego znaczenia[1]. Znak towarowy jako dobro niematerialne, chroniący towary i usługi nim oznaczone ma ogromny wpływ na sukces gospodarczy. Tworzy gwarancję określonego standardu wybranych towarów oraz umożliwia przedsiębiorcom zachować stałą liczbę odbiorców. Jego promocja na rynku przyczynia się do poszerzenia klienteli odbiorców. Odróżniając towary jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy, znak towarowy daje nam możliwość rozpoznania danego towaru, jako wywodzącego się od konkretnego już przedsiębiorcy. Zyskuje coraz wyższą wartość marketingową, staje się istotnym środkiem ekspansji przedsiębiorstwa na rynku oraz jednym z najcenniejszych składników niematerialnych tego przedsiębiorstwa. Nie można zapominać także o tym, że znak towarowy jest także doskonałym stymulatorem rozwoju gospodarczego państwa, które służy interesom społeczeństwa.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Dla każdego przedsiębiorcy, ochrona produktów i usług w oparciu o znak towarowy stanowi priorytet w jego działalności gospodarczej. Znak towarowy jest ściśle powiązany z działalnością gospodarczą, która jest działalnością zarobkową, nastawioną na osiąganie zysku. Warto podkreślić, że kwestia znaków towarowych jest istotna nie tylko dla dużych podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą na większą skalę, ale także dla przedsiębiorców małych, którymi z reguły są tzw. przedsiębiorcy jednoosobowi względnie działający w formie spółki cywilnej[2].

W przepisach ustawy Prawo własności przemysłowej znajdziemy odniesienia dotyczące znaków towarowych, z jednej strony do przedsiębiorstwa, a z drugiej do przedsiębiorcy. W art. 3 pkt. 3 tej ustawy znajduje się definicja przedsiębiorcy. Przez to pojęcie rozumie się, że przedsiębiorcą jest osoba prowadząca w celach zarobkowych działalność wytwórczą, budowlaną, handlową lub usługową, czyli właśnie działalność gospodarczą. Kodeks cywilny zawiera definicję legalną przedsiębiorcy w art. 43¹, która mówi, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33¹ § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Warto zauważyć, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o charakterze niezarobkowym nie będzie miała statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Status ten w tym przypadku może mieć w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zróżnicowany charakter znaku towarowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy mogą pozyskiwać znaki towarowe na potrzeby swojej działalności w różny sposób. Pierwszym wariantem jest stworzenie znaku towarowego we własnym zakresie. Drugi sposób polega na nabyciu prawa ochronnego na znak towarowy z zewnątrz lub stosownej licencji na używanie tego znaku. Do szczególnych sposobów pozyskiwania znaku towarowego należy także wniesienie do spółki aportu-wkładu niepieniężnego.

Znak towarowy jest dla wielu przedsiębiorców podstawą podtrzymania konkurencyjności na rynku. Przedsiębiorcy rywalizują ze sobą o ukształtowaną pozycję i rozwój danej marki. Znak towarowy stymuluje rywalizacje przedsiębiorców na rynku jako aktywny czynnik rozwoju gospodarczego.

Znak towarowy stanowi także nośnik renomy przedsiębiorstwa. Renoma jest nazywana jako klientela albo good will. Jest dobrem niematerialnym, które rozwija się i wzrasta wraz z sukcesami rynkowymi danego przedsiębiorstwa.

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Autor: Daria Poczkajska

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.


[1] A. S. Oddi, Consumer Motivation In Trade Mark and Unfair Competition Law: On the importance of Source, Villanova Law Review 1986, nr 31, s. 1 i nast.

[2]E. Waliszko, R. Golat, Znaki towarowe, Bydgoszcz-Warszawa 2006.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA