reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy w wyniku ograniczenia przez pracodawcę wydatków na wyjazd integracyjny można pominąć w nim telepracowników

Czy w wyniku ograniczenia przez pracodawcę wydatków na wyjazd integracyjny można pominąć w nim telepracowników

Pracownicy naszej firmy wykonują pracę w siedzibie firmy, a niektórzy w ramach telepracy. Zamierzamy zorganizować wyjazd integracyjny, którego celem jest poprawa komunikacji między współpracującymi ze sobą pracownikami. Podczas wyjazdu zostanie zorganizowane specjalistyczne szkolenie dla pracowników. Z uwagi na ograniczony budżet zdecydowaliśmy, że nie będą w nim uczestniczyć osoby zatrudnione w warunkach telepracy. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe, jeżeli pominięcie telepracowników będzie wynikało z konieczności ograniczenia kosztów tego wyjazdu?

Zakładając jako cel wyjazdu integracyjnego poprawę komunikacji oraz współpracy wewnątrz firmy, Państwa postępowanie należy uznać za dopuszczalne, ale jedynie ze względu na wspomniany wyżej cel wyjazdu, który nie zostanie osiągnięty. Szczegóły w uzasadnieniu.

Praca zdalna polega na regularnym wykonywaniu pracy poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniach usług drogą elektroniczną. Pracownik, który świadczy pracę we wskazanych warunkach, jest telepracownikiem (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).

Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie od innych pracowników zatrudnionych przy takiej samej lub podobnej pracy - wykonujących pracę w siedzibie pracodawcy - z uwzględnieniem odrębności związanych z telepracą. O nierównym traktowaniu można dopiero mówić w przypadku, gdyby tylko część telepracowników świadczących taką samą lub podobną pracę została zaproszona do wzięcia udziału w wyjeździe. Wówczas pracodawca powinien obiektywnie uzasadnić swoją decyzję.

Przepisy Kodeksu pracy, uwzględniając odmienność wynikającą z telepracy, w sposób szczególny chronią telepracowników przed niekorzystnym ukształtowaniem ich szeroko rozumianej sytuacji związanej z zatrudnieniem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że telepracownik nie może być w żaden sposób dyskryminowany z powodu podjęcia pracy w formie telepracy.

Zobacz: Prawo dla firm

Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, uwzględniając odrębności związane z warunkami wykonywania pracy w formie telepracy, w zakresie (art. 6715 Kodeksu pracy):

  • nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,
  • warunków zatrudnienia,
  • awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Uwzględniając przepisy ochronne dotyczące telepracowników, należy przeanalizować, czy pracodawca miał prawo pominąć ich w organizowanym wyjeździe integracyjnym, o którym mowa w pytaniu. Odnosząc się do tej wątpliwości należy w pierwszej kolejności zauważyć, że przesłanką niezaproszenia telepracowników do udziału w spotkaniu wyjazdowym nie powinny być koszty z tym związane. Kryterium finansowe nie jest bowiem w omawianym przypadku kryterium obiektywnym, uzasadniającym decyzję pracodawcy. Tym samym zatrudniający w żadnym razie nie powinien powoływać się na ograniczony budżet, jaki może przeznaczyć na wyjazd integracyjny.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy w wyniku ograniczenia przez pracodawcę wydatków na wyjazd integracyjny można pominąć w nim telepracowników

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę wyjazdów intergracyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy w wyniku ograniczenia przez pracodawcę wydatków na wyjazd integracyjny można pominąć w nim telepracowników /Fot. Fotolia
Czy w wyniku ograniczenia przez pracodawcę wydatków na wyjazd integracyjny można pominąć w nim telepracowników /Fot. Fotolia

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama