REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć okres zasiłkowy

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Jak liczyć okres zasiłkowy /Fot. Fotolia
Jak liczyć okres zasiłkowy /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia pieniężne z tytułu choroby – wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, przysługują ubezpieczonym przez czas trwania niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub niemożnością wykonywania pracy. Okres maksymalnej płatności zasiłku chorobowego nazywany jest okresem zasiłkowym.

REKLAMA

Liczenie okresu zasiłkowego może przysporzyć nie lada problemów. Jest on różnie liczony ze względu na to, iż pomiędzy poszczególnymi chorobami mogą występować przerwy. Trzeba także pamiętać, że nie wszystkie okresy niezdolności do pracy są liczone do jednego okresu zasiłkowego. Z reguły okres zasiłkowy wynosi 182 dni. Dłuższy okres wypłaty zasiłku przewidziany jest, gdy absencja chorobowa spowodowana jest gruźlicą i chorobą w ciąży. Wówczas świadczenie pieniężne z ubezpieczenia chorobowego wypłacane jest przez 270 dni. Dopiero od 1 stycznia 2009 r. choroba przypadająca na okres ciąży płatna jest przez okres 270 dni, w latach poprzednich okres zasiłkowy wynosił w tym przypadku 182 dni.

REKLAMA

Aby płatnik składek mógł liczyć okres zasiłkowy przez 270 dni, lekarz musi umieścić odpowiednią informację na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA. Jeśli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą, lekarz w zaświadczeniu lekarskim wpisuje kod literowy „D”, w przypadku choroby w ciąży wpisuje kod „B”. Ciąża może także zostać udokumentowana odrębnym zaświadczeniem lekarskim. Pracownik ma prawo złożyć u lekarza prowadzącego pisemny wniosek, aby nie umieszczał on w zaświadczeniu ZUS ZLA kodu „B” lub „D”.
W razie braku takiej informacji w zwolnieniu lekarskim płatnik składek będzie wypłacał zasiłek (o ile jest do tego uprawniony) przez maksymalnie 182 dni. Gdy kod literowy „B” lub „D” pojawi się na późniejszych zaświadczeniach lekarskich, wówczas wypłata zasiłku będzie dokonywana do 270 dnia choroby. Jeśli przykładowo na zaświadczeniu ZUS ZLA pojawił się kod „B”, to ważne jest, czy na kolejnych również został wpisany, jeśli nie to okres zasiłkowy może trwać tylko 182 dni.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Do okresu zasiłkowego zalicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy niemożności wykonywania pracy, nawet wówczas, gdy spowodowane zostały różnymi schorzeniami. Jeżeli pomiędzy okresami niezdolności do świadczenia pracy, które zostały spowodowane różnymi chorobami, wystąpi przynajmniej jeden dzień przerwy, wówczas okres zasiłkowy liczy się od nowa.

REKLAMA

Do jednego okresu zasiłkowego zaliczamy również okresy niezdolności do pracy, między którymi występuje przerwa, jeśli absencja spowodowana jest tą samą chorobą oraz, gdy przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności nie przekracza 60 dni. Płatnik składek dowiaduje się o tym z zaświadczenia lekarskiego, w którym lekarz wpisuje kod literowy „A”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce osoby zajmujące się rozliczaniem absencji chorobowej pracowników mają wątpliwości, czy niezdolność do pracy przed i po przerwie nieprzekraczającej 60 dni jest spowodowana tą samą chorobą czy też nie. Dzieje się tak, ponieważ lekarz nie zawsze wpisuje na zaświadczeniu lekarskim kod „A”. Wątpliwości w tym przypadku najlepiej rozwieje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca może w tej sprawie złożyć wniosek ZAS-64.

Do okresu zasiłkowego zalicza się wszystkie okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Okres niezdolności do pracy, za który pracownik nie ma prawa do świadczenia chorobowego, gdy wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem lub wykonuje w tym czasie pracę zarobkową, jest wliczany do okresu zasiłkowego.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy, która przypada w okresie:

  • wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego;
  • urlopu bezpłatnego bądź wychowawczego;
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest ubezpieczonym, których dalsze leczenie i rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia do pracy, maksymalnie do 12 miesięcy.

Podstawa prawna:

- art. 8, art. 9, art. 12, art. 17, art. 18, art. 57 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA