REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można skierować pracownika bez jego zgody na zaległy urlop wypoczynkowy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnieni w naszym zakładzie pracownicy mają niewykorzystane urlopy wypoczynkowe z zeszłego roku. Zaproponowałem więc, żeby wykorzystali je w pierwszym kwartale tego roku, tak jak nakazują przepisy Kodeksu pracy. Jeden z pracowników odmawia jednak wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy mogę skierować go na zaległy urlop bez jego zgody?

RADA

REKLAMA

Tak, może Pan udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie do 31 marca br. nawet bez jego zgody.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi niewykorzystanego za dany rok urlopu wypoczynkowego do końca marca następnego roku (art. 168 k.p.). Zatem niewykorzystane urlopy wypoczynkowe za 2008 r. powinny zostać udzielone pracownikom do 31 marca 2009 r. Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego w tym terminie jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.).

Pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak pracownik odmawia wykorzystania tego urlopu w terminie od 1 stycznia do 31 marca następnego roku, za który urlop ten przysługuje, to pracodawca ma prawo wysłać pracownika na ten urlop nawet bez jego zgody. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem wyjątków od obowiązku udzielania pracownikowi urlopu w terminie do końca kwartału następnego roku. Takie stanowisko potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 24 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 124/05) SN uznał, że szef może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy pracownik się na to nie godzi. Jeżeli zatem pracownik zakwestionuje jednostronne skierowanie go na zaległy urlop wypoczynkowy przez pracodawcę i wystąpi w tej sprawie do sądu pracy, sąd zapewne będzie kierował się orzecznictwem Sądu Najwyższego i oddali roszczenie pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez jego zgody.

Udzielając zaległego urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien w pierwszej kolejności spróbować ustalić z pracownikiem termin jego wykorzystania w pierwszym kwartale roku. Dopiero jeżeli pracownik odmawia wykorzystania zaległego urlopu w proponowanych przez pracodawcę terminach i kończy się pierwszy kwartał roku, w którym trzeba pracownikowi udzielić zaległego urlopu, pracodawca powinien wysłać pracownika na ten urlop jednostronnie.

Kierując pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, pracodawca musi:

• poinformować pracownika, w jakim terminie udziela mu zaległego urlopu,

• odmówić wpuszczenia go na teren zakładu, jeżeli pracownik stawi się do pracy w wyznaczonym terminie korzystania z zaległego urlopu,

• zaznaczyć na liście obecności i w ewidencji czasu pracy termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.

Zaległy urlop wypoczynkowy zostanie udzielony w terminie, jeżeli pracownik rozpocznie jego wykorzystywanie 31 marca danego roku. Pracodawca powinien bowiem udzielić pracownikowi urlopu w terminie do 31 marca danego roku. Nie oznacza to zatem, że pracownik musi wykorzystać ten urlop w terminie do końca marca danego roku.

PRZYKŁAD

Pracownik poprosił pracodawcę o udzielenie od 30 marca do 8 kwietnia 2009 r. 8 dni zaległego urlopu wypoczynkowego z 2008 r. Pracodawca wyraził na to zgodę. Nie naruszył przepisów dotyczących udzielania zaległych urlopów, bo udzieli pracownikowi urlopu w terminie do końca marca br.

• art. 168, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA