REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie szukać kandydatów do pracy w małej firmie?

Jak szukać pracy w małej firmie – gdzie szukają kandydatów tacy pracodawcy?
Jak szukać pracy w małej firmie – gdzie szukają kandydatów tacy pracodawcy?

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób nasi rodzimi przedsiębiorcy pozyskują nowych pracowników? Badania przeprowadzone w latach 2006-2007 na grupie 250 właścicieli mikroprzedsiębiorstw w Wielkopolsce pokazują jasno – dominującą metodą pozyskiwania nowej kadry w takich firmach jest korzystanie z osobistych sieci społecznych. Liczą się znajomości!

72% wszystkich transakcji zatrudniania w mikroprzedsiębiorstwach (do 10 pracowników) odbywa się przy udziale osobistych sieci społecznych właścicieli firm. Formalne sposoby zatrudniania (jak ogłoszenia i współpraca z agencjami pracy) zostały wykorzystane jedynie w 17% przypadków. Znaczący, jak na pojedynczą metodę pozyskiwania pracowników, jest udział osób, które z własnej inicjatywy i bez wcześniejszej znajomości zgłosiły się do pracodawcy i zostały przyjęte do pracy (8%).

REKLAMA

Najczęściej do pracy w małej firmie trafia osoba, którą zna bezpośrednio właściciel/pracodawca – jest to niemal 42% wszystkich transakcji zatrudniania. Są to członkowie najbliższej rodziny, praktykanci oraz znajomi z poprzednich miejsc pracy pracodawcy. Dopiero na czwartym miejscu znaleźli się członkowie dalszej rodziny.

Przeczytaj również: Jakie są kryteria wyboru nowego miejsca pracy?

REKLAMA

Jeśli nie przez bezpośrednią znajomość, to dzięki udziałowi osób pośredniczących małe firmy zdobywają pracowników. Ponad 30% wszystkich zatrudnionych osób trafiło do badanych firm w ten właśnie sposób. Największą grupę pracowników z polecenia tworzą osoby rekomendowane przez obecnych pracowników firm czyli polecenia pracownicze. Znacznie mniej pracowników trafiło do firmy za pośrednictwem najbliższej rodziny przedsiębiorcy, a także z polecenia znajomych pracodawców.

W grupie formalnych metod zatrudniania dominuje korzystanie z usług urzędu pracy (7,9% wszystkich transakcji zatrudnienia). Pracodawcy niezbyt chętnie korzystają z ogłoszeń umieszczanych np. w witrynach sklepowych, na drzwiach wejściowych, na slupach ogłoszeniowych oraz z ogłoszeń w prasie lokalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Manager

Dwie ciekawostki wynikły przy okazji tego badania. Otóż najmniej popularne jest pozyskiwanie pracowników za pośrednictwem internetu czy telegazety oraz prasy ogólnopolskiej (w sumie około 1,6% przypadków). Pracodawcy też w bardzo niewielkim stopniu sięgają także do pomocy osób, z którymi utrzymywali kontakty w przeszłości – w dzieciństwie, w szkole, na studiach. W przypadku badanych firm nieprawdziwe jest zatem twierdzenie, że obecność w internecie i sieciach społecznościowych pozwala zdobyć pracę. Oprócz „bycia” trzeba aktywnie coś robić innego, najlepiej – poznawać przedsiębiorców.

Równie ciekawy jest wniosek, że często wykorzystywanym źródłem nowych pracowników są obecni pracownicy firmy. Warto zatem raczej sięgać po okazje u przyjaciół niż we własnej rodzinie, o ile nie jest to rodzina najbliższa.

Fragment pochodzi z książki „Zatrudnianie po znajomości. Kapitał społeczny na rynku pracy” Bartosza Sławeckiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA