reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jakie są kryteria wyboru nowego miejsca pracy?

Jakie są kryteria wyboru nowego miejsca pracy?

Załóżmy, że masz do wyboru dwie propozycje zatrudnienia. Jak je ze sobą porównać? Która z nich jest lepsza dla ciebie teraz i dla twojej przyszłej kariery np. za 5 lat?

Oferty zatrudnienia i stanowiska pracy można analizować w siedmiu następujących wymiarach:

  • stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia,
  • wynagrodzenie,
  • niezależność i samodzielność,
  • urozmaicenie i zmienność,
  • satysfakcjonujące kontakty z ludźmi,
  • prestiż (pracy, zawodu, stanowiska),
  • doskonalenie (podnoszenie kwalifikacji),
  • awans (promocja, rozwój zawodowy).

1. Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia
Dla wielu ludzi ten aspekt pracy jest absolutnie najważniejszy. Jego rola zwiększa się wraz z wiekiem i z reguły jest większa u osób starszych niż u tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność zawodową. Jest on także bardziej istotny dla osób o niższych kwalifikacjach oraz dla tych, dla których praca jest jedynie instrumentem, źródłem utrzymania, a którzy realizują się głównie w innych obszarach życia (na przykład w życiu rodzinnym).

2. Wynagrodzenie
Dla wielu osób jest to najważniejszy, a dla niektórych osób nawet jedyny istotny aspekt pracy zawodowej. Niezależnie od tego, czy w odniesieniu do pracowników są stosowane również inne niż wynagrodzenie formy motywacyjne takie jak premie, nagrody, rozmaite dodatkowe bonusy oraz niematerialne zachęty, płaca pozostaje zawsze najważniejsza i w większości przypadków jest priorytetem zawodowym. Naturalnie ludzie w życiu oraz w pracy realizują różne opisane tu potrzeby.

3. Niezależność i samodzielność
Pod względem potrzeby i zdolności do bycia samodzielnym i niezależnym ludzie bardzo różnią się między sobą. Podczas gdy dla jednych zaspokajanie takiej potrzeby może być w sensie zawodowym absolutnym priorytetem, u innych może się pojawiać obawa przed niezależnością i związanymi z nią odpowiedzialnością i koniecznością podejmowania decyzji. Większość osób przejawia w kwestiach zawodowych umiarkowaną potrzebę niezależności i swobody, choć – gdybyśmy słuchali deklaracji słownych – można byłoby odnieść odmienne wrażenie.

Przeczytaj także: Szukasz pracy? - unikaj takich błędów

4. Urozmaicenie i zmienność
Ludzie różnią się również dość zdecydowanie pod względem potrzeby i oczekiwań dotyczących stopnia w jakim sytuacja zawodowa ma być uporządkowana. Wyjątkowo trafne jest tu słowo „standaryzacja”, które odnosi się do stopnia w jakim działania związane z daną pracą są opisane, ujęte w formie reguł i przepisów oraz norm i standardów. Standaryzacja zwykle nie wymaga kreatywności, ale nie niesie także ze sobą zbyt wielu zmian czy zaskoczeń. Natomiast praca o niskim stopniu standaryzacji daje możliwość kreatywnego podejścia do nowych, nieoczekiwanych sytuacji, wymaga aktywności, przedsiębiorczości, inicjatywy, bycia twórczym. Może być jednak nieuporządkowana, przebiegać w warunkach pewnego chaosu, zaskakiwać i nie dostarczać przez to tak potrzebnego wielu ludziom poczucia bezpieczeństwa wynikającego z posiadania kontroli nad własną sytuacją.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potrzeba osiągnięć, podnoszenia statusu, ambicje i aspiracje to niezwykle istotny motywator w przypadku kariery.
Potrzeba osiągnięć, podnoszenia statusu, ambicje i aspiracje to niezwykle istotny motywator w przypadku kariery.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama