REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie może szukać pracy osoba w wieku powyżej 50 lat?

Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.
Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.

REKLAMA

REKLAMA

Etap kariery powyżej 50 roku życia jest określany jako późna kariera. Przewagę konkurencyjną pracowników na tym etapie stanowi doświadczenie. Od jego bogactwa, zróżnicowania, wszechstronności lub też wyspecjalizowania zależy to na ile cennymi mogą być specjalistami w swych dziedzinach i na ile pożądani mogą być dla potencjalnych pracodawców.

W większości przypadków dynamika kariery na tym etapie się zmniejsza. Ludzie bardziej niż wcześniej szanują pracę, mając świadomość jak trudne może być w tym wieku znalezienie kolejnej. Jest to także okres, w którym zdobyta wcześniej wiedza i zgromadzone doświadczenie czynią niektóre osoby szczególnie predysponowanymi do obejmowania ról o strategicznym charakterze.

REKLAMA

REKLAMA

Wiąże się to ze zdolnością do kompleksowego ujmowania zjawisk, analizy złożonych procesów i formułowania perspektywicznych, wielowariantowych planów działania. W tym wieku rosną też najczęściej zdolności koncyliacyjne, co wiele osób czyni szczególnie odpowiednimi do pełnienia funkcji polegających na koordynowaniu działań ludzkich w złożonych i skomplikowanych okolicznościach.

Okres ten u kobiet trwa co najmniej dziesięć lat, u mężczyzn, którzy wiek emerytalny osiągają w 65. roku życia, trwa przynajmniej piętnaście lat. W różnym stopniu u różnych osób może on się wydłużać przez opóźnianie momentu przejścia na emeryturę albo przez prowadzenie – już po osiągnięciu wieku emerytalnego – dalszej zawodowej lub quasi-zawodowej działalności. Tak przynajmniej w większości myśl pracodawcy i w ten sposób myślą podczas rekrutacji – wskazuje na to badanie przeprowadzone przez Marka Suchara.

Jeśli zatem dana osoba w wieku powyżej 50-tki szuka pracy na stanowisku specjalisty w firmach o utrwalonej pozycji na rynku, z solidną bazą klientów, argumentem przemawiającym za zatrudnieniem jest „sporo przeżyłem, z wieloma niespodziewanymi rzeczami dałem sobie radę, przez co wyrobiłem w sobie pokorę i podstawowe procedury, dzięki którym dam sobie radę również z nowymi niespodziankami”.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli do tego posiada doświadczenie kierownicze, to jest naprawdę łakomym kąskiem dla pracodawcy i wiek nie stanowi wtedy przeszkody w zatrudnieniu – o ile faktycznie doświadczenie zawodowe i osiągnięcia (a konkretniej – plastyczne i konkretne opowiadanie o rozwiązanych sytuacjach) są bogate i w pewnym stopniu niedostępne młodszym konkurentom.

Jeśli natomiast osoba nie posiada bogatego doświadczenia (bo np. pracowała tylko w jednym miejscu), powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników i znajomości procedur pracy. To bardzo pożądane cechy nie tylko dla dojrzałych firm lub niewielkich zakładów lokalnych (bo dają pewność, że pracownik nie będzie starać się zabłysnąć, ale skupi się na osiąganiu zakładanych wyników), ale też dla młodych start-upów (bo oprócz nastoletnich wizjonerów takie firmy potrzebują kilka osób, które dadzą bezpieczną podstawę wyników pracy na której można budować śmiałe pomysły – bardzo lubią takie podejście inwestorzy venture).

Polecamy serwis Szkolenia

Artykuł opisujący etap późnej kariery pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA