REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie może szukać pracy osoba w wieku powyżej 50 lat?

Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.
Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.

REKLAMA

REKLAMA

Etap kariery powyżej 50 roku życia jest określany jako późna kariera. Przewagę konkurencyjną pracowników na tym etapie stanowi doświadczenie. Od jego bogactwa, zróżnicowania, wszechstronności lub też wyspecjalizowania zależy to na ile cennymi mogą być specjalistami w swych dziedzinach i na ile pożądani mogą być dla potencjalnych pracodawców.

W większości przypadków dynamika kariery na tym etapie się zmniejsza. Ludzie bardziej niż wcześniej szanują pracę, mając świadomość jak trudne może być w tym wieku znalezienie kolejnej. Jest to także okres, w którym zdobyta wcześniej wiedza i zgromadzone doświadczenie czynią niektóre osoby szczególnie predysponowanymi do obejmowania ról o strategicznym charakterze.

REKLAMA

REKLAMA

Wiąże się to ze zdolnością do kompleksowego ujmowania zjawisk, analizy złożonych procesów i formułowania perspektywicznych, wielowariantowych planów działania. W tym wieku rosną też najczęściej zdolności koncyliacyjne, co wiele osób czyni szczególnie odpowiednimi do pełnienia funkcji polegających na koordynowaniu działań ludzkich w złożonych i skomplikowanych okolicznościach.

Okres ten u kobiet trwa co najmniej dziesięć lat, u mężczyzn, którzy wiek emerytalny osiągają w 65. roku życia, trwa przynajmniej piętnaście lat. W różnym stopniu u różnych osób może on się wydłużać przez opóźnianie momentu przejścia na emeryturę albo przez prowadzenie – już po osiągnięciu wieku emerytalnego – dalszej zawodowej lub quasi-zawodowej działalności. Tak przynajmniej w większości myśl pracodawcy i w ten sposób myślą podczas rekrutacji – wskazuje na to badanie przeprowadzone przez Marka Suchara.

Jeśli zatem dana osoba w wieku powyżej 50-tki szuka pracy na stanowisku specjalisty w firmach o utrwalonej pozycji na rynku, z solidną bazą klientów, argumentem przemawiającym za zatrudnieniem jest „sporo przeżyłem, z wieloma niespodziewanymi rzeczami dałem sobie radę, przez co wyrobiłem w sobie pokorę i podstawowe procedury, dzięki którym dam sobie radę również z nowymi niespodziankami”.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli do tego posiada doświadczenie kierownicze, to jest naprawdę łakomym kąskiem dla pracodawcy i wiek nie stanowi wtedy przeszkody w zatrudnieniu – o ile faktycznie doświadczenie zawodowe i osiągnięcia (a konkretniej – plastyczne i konkretne opowiadanie o rozwiązanych sytuacjach) są bogate i w pewnym stopniu niedostępne młodszym konkurentom.

Jeśli natomiast osoba nie posiada bogatego doświadczenia (bo np. pracowała tylko w jednym miejscu), powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników i znajomości procedur pracy. To bardzo pożądane cechy nie tylko dla dojrzałych firm lub niewielkich zakładów lokalnych (bo dają pewność, że pracownik nie będzie starać się zabłysnąć, ale skupi się na osiąganiu zakładanych wyników), ale też dla młodych start-upów (bo oprócz nastoletnich wizjonerów takie firmy potrzebują kilka osób, które dadzą bezpieczną podstawę wyników pracy na której można budować śmiałe pomysły – bardzo lubią takie podejście inwestorzy venture).

Polecamy serwis Szkolenia

Artykuł opisujący etap późnej kariery pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA