REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak reagować na rasistowskie pytania podczas rekrutacji?

Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi.
Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi.

REKLAMA

REKLAMA

Menedżerowie liniowi przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną do pracy często nie zdają sobie sprawy, że niektóre tematy są niezgodne z prawem: dyskryminują potencjalnego pracownika jako pełnoprawnego człowieka. Naszym prawem i obowiązkiem jest bronić swojej wartości, a jednocześnie nie spalić całej rozmowy. Oto jak tego dokonać.

REKLAMA

Nie do końca skuteczne odpowiedzi na pytania niezgodne z prawem to:
• Milczenie.
• Powiedzenie wprost: „To niezgodne z prawem, nie może mnie pan/pani o to pytać”.
• Powiedzenie unikające: „Wolałbym teraz nie odpowiadać na to pytanie”.
• Ignorowanie kwestii legalności pytania i udzielanie szczerej odpowiedzi.

REKLAMA

Bardziej skuteczne odpowiedzi na pytania niezgodne z prawem:
• „Nie jestem pewna w jaki sposób wiąże się to z moją zdolnością do wykonywania właśnie tej pracy. Czy mógłby mi pan to wyjaśnić?”. Jeśli wyjaśnienie nosi znamiona rozsądnego, można udzielić odpowiedzi. W przeciwnym razie należy odpowiedzieć wprost. Efekt odmowy jest w tym przypadku bardziej skuteczny, dzięki okazaniu zainteresowania przyczyną zadania takiego pytania.
• Z pełną szczerością kandydat zadaje to samo pytanie osobie prowadzącej rozmowę. Na przykład, jeśli prowadzący zapyta kandydata czy ma dzieci, to może on odpowiedzieć następująco: „Tak, mam dwójkę uroczych dzieciaków. Dostarczają mi wielu radości. A pan ma dzieci?”. Jeśli osoba prowadząca rozmowę również odpowie z sympatią, można uznać pytanie za próbę polepszenia atmosfery rozmowy. Ale jeśli reakcja będzie w stylu „Dlaczego pan/pani zadaje mi to pytanie?” lub „To ja tutaj jestem od zadawania pytań” (oczywiście raczej nie w tak obcesowej formie), to należy wyjaśnić przyczynę swojego pytania i zwrócić uwagę, że to ta osoba jako pierwsza zadała pytanie niezgodne z prawem.
• Śmiech, a następnie odpowiedź: „Czy posiadanie dzieci jest warunkiem zatrudnienia?”.

Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi. Ale jeśli osoba zacznie kombinować lub powie wprost „tak”, również ty możesz powiedzieć wprost dlaczego nie odpowiesz na to pytanie.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega "flexipraca"?

Oto pytania niezgodne z prawem, które najczęściej występują podczas rozmów kwalifikacyjnych:
1. Jakie jest panieńskie nazwisko pańskiej żony?
2. Czy kiedykolwiek był pan aresztowany? (ale pytanie „Czy był pan skazany” jest zgodne z prawem)
3. Czy pani gra w golfa/tenis/czyta książki? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
4. Ile pan ma lat?
5. Czy będzie pani gotowa dostarczyć kopię aktu urodzenia lub świadectwo chrztu, które mogłyby potwierdzić datę urodzenia?
7. Czy jest pani niepełnosprawna fizycznie? (czasem zdarza się praca o konkretnych wymaganiach fizycznych np. osoba zmywająca okna na wysokości, zawsze jednak należy sformułować to pytanie mniej agresywnie np. pytając o odczuwane problemy fizyczne lub zdrowotne)
8. Czy kiedykolwiek został pan wyrzucony z pracy? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
9. Czy jest pani mężatką, rozwódką czy osobą stanu wolnego?
10. Czy ma pan dzieci? Czy planuje pan powiększenie rodziny?
11. Jaki jest pana stosunek do służby wojskowej?
12. Proszę podać nazwiska i adresy pańskich rodziców, dziadków i innych krewnych.
13. Proszę o dołączenie zdjęcia do formularza aplikacyjnego.
14. Jakie święta religijne pan obchodzi?
15. Do jakich klubów czy organizacji pan należy? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
16. Czy jest pani właścicielką domu/samochodu/posiada kartę kredytową?
17. Proszę podać pańską wagę, wzrost, kolor oczu, włosów i karnację.
18. Z wymowy wnioskuję, że pochodzi pani ze Wschodu. Czy przyjechała pani z Tajwanu?
19. Czy dogaduje się pan z ludźmi różnych ras? (czasem zdarza się praca o konkretnych wymaganiach co do znajomości kultury danego regionu np. praca na infolinii na komisariacie w wietnamskiej dzielnicy, zawsze jednak należy sformułować to pytanie mniej agresywnie np. pytając z jakimi klientami pracuje się najchętniej)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Manager

Fragment pochodzi z książki „Skuteczna komunikacja w biznesie” Cheryl Hamilton (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA