REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak reagować na rasistowskie pytania podczas rekrutacji?

Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi.
Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi.

REKLAMA

REKLAMA

Menedżerowie liniowi przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną do pracy często nie zdają sobie sprawy, że niektóre tematy są niezgodne z prawem: dyskryminują potencjalnego pracownika jako pełnoprawnego człowieka. Naszym prawem i obowiązkiem jest bronić swojej wartości, a jednocześnie nie spalić całej rozmowy. Oto jak tego dokonać.

REKLAMA

Nie do końca skuteczne odpowiedzi na pytania niezgodne z prawem to:
• Milczenie.
• Powiedzenie wprost: „To niezgodne z prawem, nie może mnie pan/pani o to pytać”.
• Powiedzenie unikające: „Wolałbym teraz nie odpowiadać na to pytanie”.
• Ignorowanie kwestii legalności pytania i udzielanie szczerej odpowiedzi.

REKLAMA

Bardziej skuteczne odpowiedzi na pytania niezgodne z prawem:
• „Nie jestem pewna w jaki sposób wiąże się to z moją zdolnością do wykonywania właśnie tej pracy. Czy mógłby mi pan to wyjaśnić?”. Jeśli wyjaśnienie nosi znamiona rozsądnego, można udzielić odpowiedzi. W przeciwnym razie należy odpowiedzieć wprost. Efekt odmowy jest w tym przypadku bardziej skuteczny, dzięki okazaniu zainteresowania przyczyną zadania takiego pytania.
• Z pełną szczerością kandydat zadaje to samo pytanie osobie prowadzącej rozmowę. Na przykład, jeśli prowadzący zapyta kandydata czy ma dzieci, to może on odpowiedzieć następująco: „Tak, mam dwójkę uroczych dzieciaków. Dostarczają mi wielu radości. A pan ma dzieci?”. Jeśli osoba prowadząca rozmowę również odpowie z sympatią, można uznać pytanie za próbę polepszenia atmosfery rozmowy. Ale jeśli reakcja będzie w stylu „Dlaczego pan/pani zadaje mi to pytanie?” lub „To ja tutaj jestem od zadawania pytań” (oczywiście raczej nie w tak obcesowej formie), to należy wyjaśnić przyczynę swojego pytania i zwrócić uwagę, że to ta osoba jako pierwsza zadała pytanie niezgodne z prawem.
• Śmiech, a następnie odpowiedź: „Czy posiadanie dzieci jest warunkiem zatrudnienia?”.

Jeśli pytanie nie miało złośliwego charakteru, osoba prowadząca rozmowę nie powinna więcej o to pytać, mimo że nie uzyskała konkretnej odpowiedzi. Ale jeśli osoba zacznie kombinować lub powie wprost „tak”, również ty możesz powiedzieć wprost dlaczego nie odpowiesz na to pytanie.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega "flexipraca"?

Oto pytania niezgodne z prawem, które najczęściej występują podczas rozmów kwalifikacyjnych:
1. Jakie jest panieńskie nazwisko pańskiej żony?
2. Czy kiedykolwiek był pan aresztowany? (ale pytanie „Czy był pan skazany” jest zgodne z prawem)
3. Czy pani gra w golfa/tenis/czyta książki? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
4. Ile pan ma lat?
5. Czy będzie pani gotowa dostarczyć kopię aktu urodzenia lub świadectwo chrztu, które mogłyby potwierdzić datę urodzenia?
7. Czy jest pani niepełnosprawna fizycznie? (czasem zdarza się praca o konkretnych wymaganiach fizycznych np. osoba zmywająca okna na wysokości, zawsze jednak należy sformułować to pytanie mniej agresywnie np. pytając o odczuwane problemy fizyczne lub zdrowotne)
8. Czy kiedykolwiek został pan wyrzucony z pracy? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
9. Czy jest pani mężatką, rozwódką czy osobą stanu wolnego?
10. Czy ma pan dzieci? Czy planuje pan powiększenie rodziny?
11. Jaki jest pana stosunek do służby wojskowej?
12. Proszę podać nazwiska i adresy pańskich rodziców, dziadków i innych krewnych.
13. Proszę o dołączenie zdjęcia do formularza aplikacyjnego.
14. Jakie święta religijne pan obchodzi?
15. Do jakich klubów czy organizacji pan należy? (jeśli nie istnieje rozsądne uzasadnienie)
16. Czy jest pani właścicielką domu/samochodu/posiada kartę kredytową?
17. Proszę podać pańską wagę, wzrost, kolor oczu, włosów i karnację.
18. Z wymowy wnioskuję, że pochodzi pani ze Wschodu. Czy przyjechała pani z Tajwanu?
19. Czy dogaduje się pan z ludźmi różnych ras? (czasem zdarza się praca o konkretnych wymaganiach co do znajomości kultury danego regionu np. praca na infolinii na komisariacie w wietnamskiej dzielnicy, zawsze jednak należy sformułować to pytanie mniej agresywnie np. pytając z jakimi klientami pracuje się najchętniej)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Manager

Fragment pochodzi z książki „Skuteczna komunikacja w biznesie” Cheryl Hamilton (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA