| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Zrób dobre pierwsze wrażenie

Zrób dobre pierwsze wrażenie

W kontaktach służbowych podobnie jak i w prywatnych ważne jest pierwsze wrażenie. Jak oczarować swoją osobą przyszłego szefa, klientów, konkurencję, kolegów i koleżanki z pracy?

Wystarczy zadać sobie pytanie, na co ja sam zwracam szczególną uwagę, kiedy poznaję nową osobę? Wygląd zewnętrzny, zachowanie, uśmiech, sposób wypowiadania się – wszystko jest ważne!

Siła uścisku dłoni

Poznając kogoś uściśnij mu zdecydowanie dłoń, dbając o zachowanie z nim kontaktu wzrokowego. Uważaj jednak aby uchwyt nie był zbyt mocny, ani za długi. Najlepiej będzie pewnym ruchem ręki uścisnąć całą dłoń i puścić ją. Warto także w tym momencie powiedzieć kilka słów typu: „Jak Panu minęła podróż?”, „Czy bez problemów Pan do nas trafił?”, „Jaka pogoda jest w Londynie?”. Takie otwarte zachowanie z naszej strony rozluźni spiętą atmosferę oraz zachęci naszego gościa do rozmowy.

Natomiast jeśli Twój rozmówca jest Ci dobrze znany, możesz dodatkowo ocieplić powitanie, kładąc drugą dłoń na wszystkich złączonych dłoniach. Niedopuszczalne jest jednak takie zachowanie wtedy, kiedy witasz się z kimś po raz pierwszy, ponieważ taki gest może być odczytany jako nadmierna poufałość.

Zobacz: Jak wyrażać krytykę i jak ją przyjmować?

Sposób wypowiadania się

Reprezentując swoją firmę na zewnątrz Twój sposób wypowiadania się staje się wizytówką Twojej firmy. Dlatego ważne jest, abyś w kontaktach biznesowych umiejętnie ważył każde swoje słowo. Usuń ze swojego słownika kolokwializmy, wyrazy modne, elementy slangu i wulgaryzmy. Niezbyt poważnie będziemy traktowani jeśli w swojej wypowiedzi zawrzemy takie słowa jak: czaderski, bombowy, zajebisty, koleś, w porzo. Należy także unikać wyrazów i zwrotów, które w swoim podstawowym znaczeniu nazywają objęte tabu obyczajowym tematy fizjologiczne (trawienne, wydalanie i seks), a także związane z nimi części ciała. Na nic zdadzą się nam wstępy typu: „za przeproszeniem”, „jak się mówi”, „brzydko mówiąc”, o wyrazach nieprzyzwoitych należy w kontaktach oficjalnych zapomnieć.

Zadbaj o markowe gadżety

Kiedy wychodzisz na spotkanie poza siedzibę firmy dbaj o to, aby korzystać z akcesoriów wysokiej jakości. Aktówka, pióro, notatnik – wszystko powinno robić wrażenie. Chcesz czy nie ludzie jednak dużą uwagę zwracają na przedmioty, którymi się otaczasz. Na ich podstawie wyciągają wnioski o Twoim stylu i o stylu Twojej firmy. Firma, która oszczędza na wizerunku swoich pracowników, może być odebrana jako przedsiębiorstwo szukające nadmiernych oszczędności wszędzie. Ponadto ubogie wyposażenie jej pracowników może sugerować jej słabą kondycję finansową. Nie zapomnij także przestrzegać etykiety stroju. Warto zapoznać się z zasadami tzw. dresscode’u.

Zobacz: Firmowe kartki świąteczne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »