REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić).
Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić).

REKLAMA

REKLAMA

W procesie rekrutacji czynny udział biorą obydwie zainteresowane strony. Pracodawca, który chce poznać kompetencje kandydata i potencjalny pracownik, który musi odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. To od wypowiedzi i autoprezentacji zależy dalsza przyszłość zawodowa kandydata.

Dobra robota! Dostałeś swoją wymarzoną pracę i przeszedłeś każdy etap zupełnie pomyślnie. Wciąż jest jednak kilka rzeczy do zrobienia, zanim usiądziesz wygodnie i zrelaksujesz się.

REKLAMA

Wyobraź sobie że ...

Zostałeś zaproszony na ponowną rozmowę w sprawie pracy, w której pokładałeś swoje nadzieje. Z końcem spotkania, twój potencjalny pracodawca natychmiast proponuje Ci pracę. Czy podziękujesz mu i zaakceptujesz ją z uśmiechem, czy może wyrazisz zadowolenie, mówiąc, że jesteś na 99,9 proc. pewien, że twoja odpowiedź brzmi tak, ale chciałbyś ją przez noc przemyśleć?

Na tym etapie nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Żadna z opcji nie jest nieprawidłowa. Możesz być absolutnie pewien, że chcesz tą pracę, ale bądź szczery. Nie bój się poprosić o czas do namysłu. Współrozmówcy zrozumieją potrzebę rozważenia raz jeszcze wszystkich za i przeciw. To co jest ważne, to sposób, w jaki będziesz postępować po przyjęciu oferty.

W jaki sposób odpowiedzieć

Jednym z najbardziej powszechnych pytań, które są nam zadawane w Hays jest: „Powiedziałem „tak” nowemu pracodawcy. Czy mimo to, muszę napisać list, potwierdzający akceptację?”

Odpowiedź to stanowcze „tak”. Jeżeli otrzymałeś i zaakceptowałeś słowną ofertę, a następnie otrzymałeś tradycyjny list z ofertą pracy, abstrahując od wszystkiego innego, wypada po prostu odpisać. W dodatku, rozsądnie jest otrzymywać i odpowiadać na takie dokumenty pisemnie, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: O odpowiedzialności w zespole

Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić). Jeżeli przenosisz się z innej pracy, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał pracować w czasie okresu wypowiedzenia. Jeżeli twój nowy pracodawca skłania się ku temu, abyś zaczął tak szybko, jak jest to możliwe, list z ofertą powinien dotrzeć natychmiast.

Struktura listu

• Uwzględnij wszystkie istotne formalności, takie jak nazwiska, adresy firmowe i daty.
• Podziękuj nowemu pracodawcy za oferowane stanowisko.
• Napisz, że jesteś uradowany, mogąc przyjąć ofertę.
• Poinformuj o dacie rozpoczęcia pracy (jeżeli nie jest ustalona, napisz, że zawiadomisz o tym tak szybko, jak to będzie możliwe.
• Zakończ pozytywną wzmianką, pisząc, że nie możesz się doczekać, kiedy dołączysz do zespołu.

Przykład zadowalającego sformułowania tekstu:

Odpowiedź na ofertę: Papillon Consulting (Managing Agent)

Szanowny Panie...,
Dziękuję za list, oferujący posadę Managing Agenta w firmie Papillon Consulting, odnoszący się do rozmowy kwalifikacyjnej z 10 lipca. Potwierdziłem słownie przyjęcie oferty i z przyjemnością przesyłam potwierdzenie pisemne.
Aktualnie oczekuję nadejścia kontraktu pocztą, który zamierzam niezwłocznie podpisać i odesłać. Skontaktuję się z Panem w poniedziałek 20 -go lipca, w celu potwierdzenia daty rozpoczęcia pracy. Jeszcze raz dziękuję za tą znakomitą szansę zawodową i nie mogę się doczekać, kiedy dołączę do organizacji i przyczynię się do przyszłych sukcesów zespołu.
Z poważaniem,
Jan Nowak

Podczas okresu wypowiedzenia

Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś nie utrzymywać kontaktu z nowym pracodawcą. Wyślij maila lub zadzwoń. Twój nowy szef może nawet zaprosić Cię na drinka w gronie pracowniczym, abyś mógł poznać przyszłych kolegów i jeśli tak się stanie, zrób wszystko, aby tam się pojawić. Jeżeli taka sugestia nie padła, dlaczego mu jej nie podsunąć? 

Polecamy: Jak odejść z klasą?

REKLAMA

Miesiąc jest długim czasem oczekiwania na start i im więcej w tym czasie się dowiesz na temat tego, kto jest kim w dziale, tym łatwiej Ci będzie pierwszego dnia. Pamiętaj, że zaproszenie do integracji nie zawsze musi leżeć w gestii twojego szefa, ale nie obawiaj się bycia pro aktywnym. Jest więcej niż prawdopodobne, że będzie pod wrażeniem twojej inicjatywy, zapału i chęci dopasowania się do nowego środowiska.

Jak widzisz każdy etap działań, związanych z przyjmowaniem ofert nowej pracy i rezygnacją ze starej, podlega ocenie etykiety, z jaką postępujesz. Obserwacja tych szczegółów powinna zaszczepić w twoich działaniach pewność siebie i pomóc Ci iść do przodu w twojej przyszłej karierze zawodowej. Powodzenia!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA