REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić).
Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić).

REKLAMA

REKLAMA

W procesie rekrutacji czynny udział biorą obydwie zainteresowane strony. Pracodawca, który chce poznać kompetencje kandydata i potencjalny pracownik, który musi odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. To od wypowiedzi i autoprezentacji zależy dalsza przyszłość zawodowa kandydata.

Dobra robota! Dostałeś swoją wymarzoną pracę i przeszedłeś każdy etap zupełnie pomyślnie. Wciąż jest jednak kilka rzeczy do zrobienia, zanim usiądziesz wygodnie i zrelaksujesz się.

REKLAMA

Wyobraź sobie że ...

Zostałeś zaproszony na ponowną rozmowę w sprawie pracy, w której pokładałeś swoje nadzieje. Z końcem spotkania, twój potencjalny pracodawca natychmiast proponuje Ci pracę. Czy podziękujesz mu i zaakceptujesz ją z uśmiechem, czy może wyrazisz zadowolenie, mówiąc, że jesteś na 99,9 proc. pewien, że twoja odpowiedź brzmi tak, ale chciałbyś ją przez noc przemyśleć?

Na tym etapie nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Żadna z opcji nie jest nieprawidłowa. Możesz być absolutnie pewien, że chcesz tą pracę, ale bądź szczery. Nie bój się poprosić o czas do namysłu. Współrozmówcy zrozumieją potrzebę rozważenia raz jeszcze wszystkich za i przeciw. To co jest ważne, to sposób, w jaki będziesz postępować po przyjęciu oferty.

W jaki sposób odpowiedzieć

Jednym z najbardziej powszechnych pytań, które są nam zadawane w Hays jest: „Powiedziałem „tak” nowemu pracodawcy. Czy mimo to, muszę napisać list, potwierdzający akceptację?”

Odpowiedź to stanowcze „tak”. Jeżeli otrzymałeś i zaakceptowałeś słowną ofertę, a następnie otrzymałeś tradycyjny list z ofertą pracy, abstrahując od wszystkiego innego, wypada po prostu odpisać. W dodatku, rozsądnie jest otrzymywać i odpowiadać na takie dokumenty pisemnie, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: O odpowiedzialności w zespole

Poproś o dostarczenie pocztą listu z ofertą, abyś mógł na nią oficjalnie odpowiedzieć (być może nie będziesz musiał prosić). Jeżeli przenosisz się z innej pracy, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał pracować w czasie okresu wypowiedzenia. Jeżeli twój nowy pracodawca skłania się ku temu, abyś zaczął tak szybko, jak jest to możliwe, list z ofertą powinien dotrzeć natychmiast.

Struktura listu

• Uwzględnij wszystkie istotne formalności, takie jak nazwiska, adresy firmowe i daty.
• Podziękuj nowemu pracodawcy za oferowane stanowisko.
• Napisz, że jesteś uradowany, mogąc przyjąć ofertę.
• Poinformuj o dacie rozpoczęcia pracy (jeżeli nie jest ustalona, napisz, że zawiadomisz o tym tak szybko, jak to będzie możliwe.
• Zakończ pozytywną wzmianką, pisząc, że nie możesz się doczekać, kiedy dołączysz do zespołu.

Przykład zadowalającego sformułowania tekstu:

Odpowiedź na ofertę: Papillon Consulting (Managing Agent)

Szanowny Panie...,
Dziękuję za list, oferujący posadę Managing Agenta w firmie Papillon Consulting, odnoszący się do rozmowy kwalifikacyjnej z 10 lipca. Potwierdziłem słownie przyjęcie oferty i z przyjemnością przesyłam potwierdzenie pisemne.
Aktualnie oczekuję nadejścia kontraktu pocztą, który zamierzam niezwłocznie podpisać i odesłać. Skontaktuję się z Panem w poniedziałek 20 -go lipca, w celu potwierdzenia daty rozpoczęcia pracy. Jeszcze raz dziękuję za tą znakomitą szansę zawodową i nie mogę się doczekać, kiedy dołączę do organizacji i przyczynię się do przyszłych sukcesów zespołu.
Z poważaniem,
Jan Nowak

Podczas okresu wypowiedzenia

Nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś nie utrzymywać kontaktu z nowym pracodawcą. Wyślij maila lub zadzwoń. Twój nowy szef może nawet zaprosić Cię na drinka w gronie pracowniczym, abyś mógł poznać przyszłych kolegów i jeśli tak się stanie, zrób wszystko, aby tam się pojawić. Jeżeli taka sugestia nie padła, dlaczego mu jej nie podsunąć? 

Polecamy: Jak odejść z klasą?

REKLAMA

Miesiąc jest długim czasem oczekiwania na start i im więcej w tym czasie się dowiesz na temat tego, kto jest kim w dziale, tym łatwiej Ci będzie pierwszego dnia. Pamiętaj, że zaproszenie do integracji nie zawsze musi leżeć w gestii twojego szefa, ale nie obawiaj się bycia pro aktywnym. Jest więcej niż prawdopodobne, że będzie pod wrażeniem twojej inicjatywy, zapału i chęci dopasowania się do nowego środowiska.

Jak widzisz każdy etap działań, związanych z przyjmowaniem ofert nowej pracy i rezygnacją ze starej, podlega ocenie etykiety, z jaką postępujesz. Obserwacja tych szczegółów powinna zaszczepić w twoich działaniach pewność siebie i pomóc Ci iść do przodu w twojej przyszłej karierze zawodowej. Powodzenia!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA