REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nagroda powinna być udzielona stosunkowo szybko po pozytywnym wydarzeniu.
Nagroda powinna być udzielona stosunkowo szybko po pozytywnym wydarzeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody odgrywają istotną rolę przy wzmocnieniu motywacji w zespole. Tak nagradzanie pochwałą powinno mieć publiczny charakter, im więcej osób o nagrodzie usłyszy tym lepiej.

Oczywiście należy upublicznić jej treść w intranecie firmowym czy gazecie, gazetce, ale nic nie zastąpi osobistego charakteru pochwały. Inaczej brzmią martwe słowa na papierze, a inaczej odczuwa się je kiedy się je słyszy z ust osoby znaczącej.

REKLAMA

REKLAMA

Tą emocjonalną wartość można porównać do eksperymentu, w którym małe małpki miały do wyboru tzw. zastępczą matkę zrobioną z drutu, która obfitowała w mleko lub do wyboru matkę „puszystą” w którą można się było wtulić. Macie Państwo wątpliwość, którą wybrały?

Jeśli ktoś powie, że to strata czasu, że się organizacyjnie nie da, to chyba już wiecie jak skutecznym motywacyjnie jest jako przełożony. Warto przypomnieć, że „nagroda” powinna być udzielona stosunkowo szybko po pozytywnym wydarzeniu, że warto na wstępie pokazać pozytywne emocje przełożonego, powiedzieć, za co konkretnie podwładny jest nagradzany i jakie korzyści, dzięki postawie pracownika odnieśli przełożony, koledzy i firma. 

Polecamy: Motywacja zespołu

Należy też wyraźnie określić nagrodę i oddać głos pracownikowi, by mógł ustosunkować się, czy opowiedzieć o źródłach jego sukcesu. Takie przykłady „firmowych dobrych praktyk” określane są w psychologii jako nauczanie przez modelowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachęty pozafinansowe

To dodatkowe korzyści uzyskiwane przez pracownika zwane gratyfikacjami pozapłacowymi o charakterze materialnym i pozamaterialnym. Oczywiście nie da się całkowicie uciec od banknotów stojących chociażby za dyplomem, który ktoś przecież wykonał na zakupionym materiale. Nie są to jednak pieniądze dawane w sensie fizycznym, tylko w sensie uznaniowym i to o znaczeniu niewspółmiernie większym do swojej liczbowej wartości.

Co nam daje motywacja nieekonomiczna 

O powyższych funkcjach na łamach Personelu i Zarządzanie pisała Sylwia Stachowska. Dokonując syntezy można powiedzieć, że gratyfikacje pozafinansowe:

  • Pozwalają na dobór składników wynagrodzeń dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb pracowników co sprzyja przywiązaniu do firmy;
  • Wzmacniają indywidualizację stosunków pracy;
  • Zwiększają konkurencyjność wynagrodzeń pakietu netto;
  • Kreują wizerunek atrakcyjnego pracodawcy i prestiżu firmy;
  • Warunkują sprawną realizację zadań na danym stanowisku;
  • Pozwalają na pozyskanie i utrzymanie pracowników;
  • Wzmagają konkurencyjność firmy (edukacja); Sprzyjają poprawie stylu życia pracowników i ich rodzin. 

Polecamy: Jak zadbać o najlepszych pracowników

Ryszarda Ewa Bernacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA