Narzekanie w pracy
REKLAMA
REKLAMA
Fajne otoczenie, to mniej zrzędzenia
Bardzo ważne jest przychylne pracownikom środowisko pracy. Odpowiednie sprzęty, oświetlenie, temperatura to czynniki, które na pewno w dużym stopniu wpływają na nasze samopoczucie w pracy.
REKLAMA
Nikt przecież nie chce spędzać ośmiu godzin dziennie w niesprzyjających warunkach. Jeżeli warunki otoczenia odbiegają od normy, to z pewnością prędzej czy później wśród pracowników pojawią się głosy niezadowolenia. Jeden przez drugiego zacznie narzekać, że jest za zimno lub za gorąco, że oświetlenie jest nieodpowiednie, a krzesła nie grzeszą wygodą.
REKLAMA
Takie głosy na pewno pojawią się w pierwszej kolejności ze strony osób niezadowolonych ze swojej pracy. Wśród współpracowników nie zawsze można otwarcie poskarżyć się na pracę samą w sobie – jest to temat dość delikatny i… niebezpieczny.
Na pewno znajdą się osoby, które lubią swoje zajęcie i nie mają podstaw do narzekania. Na otoczenie w pracy zawsze jednak można pozrzędzić, ponieważ jest to raczej neutralny temat.
Narzekanie wrodzone i nabyte
Często narzekanie w pracy jest ściśle związane z osobami, z którymi współpracujemy.
Niestety, raczej nie mamy wpływu na to, z kim przyjdzie nam pracować. Zgodność charakterów osób ze sobą współpracujących bardzo często pozostawia wiele do życzenia.
Wykonywanie wspólnych zadań jest wówczas znacznie utrudnione i wywołuje frustrację zazwyczaj po obu stronach.
Niedopasowanie pracowników może być główną przyczyną narzekania, szczególnie w trakcie przerw, podczas których można się wyżalić, a także w domu.
Nasi najbliżsi są tak naprawdę pierwszymi osobami, które zwrócą uwagę na nasze zrzędzenie, szczególnie wtedy, gdy wcześniej raczej nie mieliśmy takich skłonności. Blokując się jednak cały dzień w pracy i trzymając nerwy na wodzy, musimy w końcu dać upust swoim emocjom. Bliskie osoby zawsze nas wysłuchają, tylko ile narzekania są w stanie znieść?
Nuda w pracy – kto się nudzi, dlaczego i jakie są tego skutki
Jak odnaleźć szczęście w pracy?
Zrzędą trzeba się urodzić. Nie zawsze jednak ta cecha jest widoczna u wszystkich.
Środowisko pracy jest jednak na tyle specyficzne, że potrafi ją uaktywnić, wyciągnąć na wierzch i uwydatnić.
Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić czegoś, co nam w pracy bardzo przeszkadza, zawsze możemy… zmienić pracę. Narzekanie to bierny opór, tymczasem zmiana wymaga aktywności.
Możemy wpaść jednak z deszczu pod rynnę, gdy okaże się, że to nie praca jest problemem, ale problemem jesteśmy… my sami.
Karolina Łapińska
19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.