REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narzekanie w pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
narzekanie w pracy - skąd się bierze?
narzekanie w pracy - skąd się bierze?

REKLAMA

REKLAMA

Czy narzekanie to nasza cecha narodowa? Narzekamy także w pracy - na pogodę, piłkarzy, rząd, urzędników i … pracę. Dużo oczywiście zależy od osób i warunków, w których się pracuje. Ludzie pogodni, podchodzący do wszystkiego z dystansem, raczej nie będą podatni na zmianę nastawienia z powodu wpływu środowiska pracy, chyba że warunki, w których przyjdzie im codziennie wykonywać zawodowe obowiązki, okażą się naprawdę nieprzyjazne.

Fajne otoczenie, to mniej zrzędzenia

Bardzo ważne jest przychylne pracownikom środowisko pracy. Odpowiednie sprzęty, oświetlenie, temperatura  to czynniki, które na pewno w dużym stopniu wpływają na nasze samopoczucie w pracy.

REKLAMA

Nikt przecież nie chce spędzać ośmiu godzin dziennie w niesprzyjających warunkach. Jeżeli warunki otoczenia odbiegają od normy, to z pewnością prędzej czy później wśród pracowników pojawią się głosy niezadowolenia. Jeden przez drugiego zacznie narzekać, że jest za zimno lub za gorąco, że oświetlenie jest nieodpowiednie, a krzesła nie grzeszą wygodą.

REKLAMA

Takie głosy na pewno pojawią się w pierwszej kolejności ze strony osób niezadowolonych ze swojej pracy. Wśród współpracowników nie zawsze można otwarcie poskarżyć się na pracę samą w sobie – jest to temat dość delikatny i… niebezpieczny.

 Na pewno znajdą się osoby, które lubią swoje zajęcie i nie mają podstaw do narzekania. Na otoczenie w pracy zawsze jednak można pozrzędzić, ponieważ jest to raczej neutralny temat.

Narzekanie wrodzone i nabyte

Często narzekanie w pracy jest ściśle związane z osobami, z którymi współpracujemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety, raczej nie mamy wpływu na to, z kim przyjdzie nam pracować. Zgodność charakterów osób ze sobą współpracujących bardzo często pozostawia wiele do życzenia.

Wykonywanie wspólnych zadań jest wówczas znacznie utrudnione i wywołuje frustrację zazwyczaj po obu stronach.

Niedopasowanie pracowników może być główną przyczyną narzekania, szczególnie w trakcie przerw, podczas których można się wyżalić, a także w domu.

Nasi najbliżsi są tak naprawdę pierwszymi osobami, które zwrócą uwagę na nasze zrzędzenie, szczególnie wtedy, gdy wcześniej raczej nie mieliśmy takich skłonności. Blokując się jednak cały dzień w pracy i trzymając nerwy na wodzy, musimy w końcu dać upust swoim emocjom. Bliskie osoby zawsze nas wysłuchają, tylko ile narzekania są w stanie znieść?

Nuda w pracy – kto się nudzi, dlaczego i jakie są tego skutki

Jak odnaleźć szczęście w pracy?

Zrzędą trzeba się urodzić. Nie zawsze jednak ta cecha jest widoczna u wszystkich.

Środowisko pracy jest jednak na tyle specyficzne, że potrafi ją uaktywnić, wyciągnąć na wierzch i uwydatnić.

Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić czegoś, co nam w pracy bardzo przeszkadza, zawsze możemy… zmienić pracę. Narzekanie to bierny opór, tymczasem zmiana wymaga aktywności.

Możemy wpaść jednak z deszczu pod rynnę, gdy okaże się, że to nie praca jest problemem, ale problemem jesteśmy… my sami.

Karolina Łapińska

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA