reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Kultura organizacji > Narzekanie w pracy

Narzekanie w pracy

Czy narzekanie to nasza cecha narodowa? Narzekamy także w pracy - na pogodę, piłkarzy, rząd, urzędników i … pracę. Dużo oczywiście zależy od osób i warunków, w których się pracuje. Ludzie pogodni, podchodzący do wszystkiego z dystansem, raczej nie będą podatni na zmianę nastawienia z powodu wpływu środowiska pracy, chyba że warunki, w których przyjdzie im codziennie wykonywać zawodowe obowiązki, okażą się naprawdę nieprzyjazne.

Fajne otoczenie, to mniej zrzędzenia

Bardzo ważne jest przychylne pracownikom środowisko pracy. Odpowiednie sprzęty, oświetlenie, temperatura  to czynniki, które na pewno w dużym stopniu wpływają na nasze samopoczucie w pracy.

Nikt przecież nie chce spędzać ośmiu godzin dziennie w niesprzyjających warunkach. Jeżeli warunki otoczenia odbiegają od normy, to z pewnością prędzej czy później wśród pracowników pojawią się głosy niezadowolenia. Jeden przez drugiego zacznie narzekać, że jest za zimno lub za gorąco, że oświetlenie jest nieodpowiednie, a krzesła nie grzeszą wygodą.

Takie głosy na pewno pojawią się w pierwszej kolejności ze strony osób niezadowolonych ze swojej pracy. Wśród współpracowników nie zawsze można otwarcie poskarżyć się na pracę samą w sobie – jest to temat dość delikatny i… niebezpieczny.

 Na pewno znajdą się osoby, które lubią swoje zajęcie i nie mają podstaw do narzekania. Na otoczenie w pracy zawsze jednak można pozrzędzić, ponieważ jest to raczej neutralny temat.

Narzekanie wrodzone i nabyte

Często narzekanie w pracy jest ściśle związane z osobami, z którymi współpracujemy.

Niestety, raczej nie mamy wpływu na to, z kim przyjdzie nam pracować. Zgodność charakterów osób ze sobą współpracujących bardzo często pozostawia wiele do życzenia.

Wykonywanie wspólnych zadań jest wówczas znacznie utrudnione i wywołuje frustrację zazwyczaj po obu stronach.

Niedopasowanie pracowników może być główną przyczyną narzekania, szczególnie w trakcie przerw, podczas których można się wyżalić, a także w domu.

Nasi najbliżsi są tak naprawdę pierwszymi osobami, które zwrócą uwagę na nasze zrzędzenie, szczególnie wtedy, gdy wcześniej raczej nie mieliśmy takich skłonności. Blokując się jednak cały dzień w pracy i trzymając nerwy na wodzy, musimy w końcu dać upust swoim emocjom. Bliskie osoby zawsze nas wysłuchają, tylko ile narzekania są w stanie znieść?

Nuda w pracy – kto się nudzi, dlaczego i jakie są tego skutki

Jak odnaleźć szczęście w pracy?

Zrzędą trzeba się urodzić. Nie zawsze jednak ta cecha jest widoczna u wszystkich.

Środowisko pracy jest jednak na tyle specyficzne, że potrafi ją uaktywnić, wyciągnąć na wierzch i uwydatnić.

Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić czegoś, co nam w pracy bardzo przeszkadza, zawsze możemy… zmienić pracę. Narzekanie to bierny opór, tymczasem zmiana wymaga aktywności.

Możemy wpaść jednak z deszczu pod rynnę, gdy okaże się, że to nie praca jest problemem, ale problemem jesteśmy… my sami.

Karolina Łapińska

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama