REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest dyskryminacja?

Zdecydowanie trudniejsza do wykrycia jest dyskryminacja pośrednia.
Zdecydowanie trudniejsza do wykrycia jest dyskryminacja pośrednia.

REKLAMA

REKLAMA

Płeć, wiek, narodowość, religia, orientacja seksualna - to tylko wybrane przyczyny dyskryminacji, z którymi możemy się spotkać na co dzień. To, co wydaje się być oczywiste w teorii okazuje się być ogromnym wyzwaniem w praktyce.

Aby ułatwić osąd czym tak naprawdę jest dyskryminacja i jak ją odróżnić od podstawowego prawa pracodawcy do wyboru pracowników, Kodeks Pracy wyjaśnia nam to pojęcie i dodatkowo wprowadza podział na dyskryminację bezpośrednią i pośrednią.

REKLAMA

Ta pierwsza ma miejsce, gdy „pracownik jest, był lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inny pracownicy” (art. 183a § 3). Jest to zatem jedna z najbardziej widocznych i oczywistych form dyskryminacji.

Przykładem może być:

  • odmówienie zatrudnienia świadkowi Jehowy, tłumacząc, że wszyscy pracownicy w firmie są katolikami (dyskryminacja ze względu na wyznanie);
  • informacja o rekrutacji na stanowisko „asystentki zarządu”, mimo, że takie obowiązki mógłby wykonywać także mężczyzna (dyskryminacja ze względu na płeć);
  • rozwiązanie stosunku pracy z 50-letnim mężczyzną, uzasadniając to polityką firmy, która zakłada, że zespół pracowników powinien się składać tylko z młodych, przebojowych osób.

Porównaj: Odbudowanie zaufania po zwolnieniach grupowych

Zdecydowanie trudniejsza do wykrycia jest dyskryminacja pośrednia. Pod pozornie neutralnym zachowaniem (decyzja przełożonego, zastosowanie określonego kryterium) „występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja” (art. 183a § 4) dla danego pracownika. Skutek jest jednak taki sam, jak w przypadku dyskryminacji bezpośredniej- tzn. prowadzi do pokrzywdzenia określonej kategorii osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doskonałym tego odzwierciedleniem są poniższe sytuacje:

  • uzależnienie stawki godzinowej od przepracowanego czasu pracy;
  • wymóg biegłej znajomości trzech języków, gdy na danym stanowisku wystarczy znajomość jednego w stopniu komunikatywnym;
  • skierowanie oferty pracy tylko do kandydatów między 30- 40 rokiem życia.

Oczywiście pracodawca ma prawo sformułować konkretne oczekiwania wobec kandydatów. Powinny być to jednak wymagania mające obiektywne i racjonalne uzasadnienie. Niezbędne jest również spełnienie kryterium proporcjonalności. 

Nie ma zatem wątpliwości, że mężczyzna nie będzie prezentował damskiej bielizny, osoba z wykształceniem humanistycznym nie znajdzie zatrudnienia jako nauczyciel matematyki, a drobna kobieta nie odnajdzie się w pracy przy rozładunku towarów. Jednak tych, z pozoru, oczywistych, ograniczeń sukcesywnie ubywa (przykładowo właściciele restauracji z orientalnym jedzeniem, rekrutując obsługę nie powinni ograniczać się tylko do osób o pochodzeniu azjatyckim).

Polecamy serwis Szkolenia

Orzeczenia sądów (zarówno krajowych, jak i unijnych) są coraz bardziej restrykcyjne, a legalność nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy - strzeżona. Jest to również spowodowane wzrastającą świadomością prawną obywateli i wiedzą na temat możliwości dochodzenia swoich praw w sądach. Warto również pamiętać o tym, że ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy - to właśnie on musi udowodnić przed sądem, że zastosowane przez niego działania są konieczne i spełniają wyżej wymienione przesłanki.

John Stredwick. Artykuł jest fragmentem książki Zarządzanie pracownikami w małej firmie. Wydawnictwo Onepress

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA