| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Budowanie zespołu > Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

5. Zostań trenerem emocjonalnym

Zainspirować kogoś podczas jednego spotkania jest niezwykle trudno. Pozytywne nastawienie trzeba trenować podobnie jak mięśnie na siłowni. Sekret tkwi w regularnych ćwiczeniach. Staraj się przydzielać pracownikom zadania będące odrobinę powyżej ich zdolności. Powiedz „ wierzę, że Ci się uda". Stopniowo dana osoba zacznie coraz bardziej w siebie wierzyć. Z entuzjazmem będzie podejmować się nawet najbardziej skomplikowanych zadań, a przede wszystkim przestanie tracić cenne zasoby na wymówki.

Zobacz: Zarządzanie

6. Zapraszaj i pytaj

Jeśli pracownik czuje, że jest nie tylko wykonawcą, ale i uczestnikiem procesu pracuje znacznie skuteczniej. Nie bądź strażnikiem i nie wydawaj rozkazów. Lepiej najpierw zapytać, jak Twój pracownik widzi rozwiązanie danego problemu.

Gdy osoba podejmuje decyzję, bierze na siebie odpowiedzialność. To sprawia, że sukces projektu jest w waszym wspólnym interesie. Pozwól pracownikom poczuć współudział na osobistym poziomie, nie rób z nich bezdusznych instrumentów bez własnego zdania.

7. Inwestuj w ludzi

Rozwój zespołu powinien być Twoim najważniejszym celem. Ważne jest, aby wydzielić na niego odpowiednią ilość czasu, środków i uwagi. To pozwoli Twojemu pracownikowi czuć się cennym członkiem zespołu, a nie tylko tymczasowym wykonawcą, którego łatwo zastąpić.

Gotowość do inwestowania w rozwój pracowników daje kierownictwu więcej swobody. Jeśli grupa ma w zwyczaju podejmowanie ciągłych prób rozwoju, można obniżyć wymagania zawodowe dla osób chętnych do podjęcia pracy w firmie. Zamiast tego będziesz w stanie zwrócić większą uwagę na cechy osobiste potencjalnego kandydata: czy dobrze się z nim pracuje, czy jest zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Doświadczenie dowodzi, że znacznie łatwiej jest podszkolić niedoświadczonego pracownika niż z dnia na dzień zmienić charakter profesjonalisty.

Zobacz też: Finanse

8. Zauważaj osiągnięcia

Nie szczędź pracownikom pochwał. Jeśli osoba pomyślnie zakończyła projekt lub transakcję, warto to zauważyć. Dobry lider zawsze znajdzie powód, aby pochwalić swój zespół. Wyrazy uznania podtrzymują w ludziach poczucie własnej wartości. Niestety niektórzy menedżerzy podchodzą do sprawy od odwrotnej strony i krytykują pracowników, starając się ich w ten sposób zmotywować. Znacznie bardziej produktywnie jest ich inspirować, komplementy są zawsze w stanie zdziałać o wiele więcej niż krytyka.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »