reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Wdrożenie outsourcingu > Trendy w outsourcingu finansów

Trendy w outsourcingu finansów

Outsourcing księgowości, finansów, płac i kadr to pojęcia w Polsce powszechnie znane. Zdecydowana większość małych i średnich firm optymalizuje koszty działania zlecając te procesy właśnie firmom zewnętrznym. Dynamicznie rozwija się także rynek dostawców usług outsourcingu w zakresie finansów oraz tzw payroll i hr. To rynek firm księgowych, doradczych, w tym zarówno grono kilku tysięcy polskich firm księgowych, jak i coraz liczniejsza grupa zagranicznych firm doradczych i centrów księgowych znajdujących swoje miejsce na polskim rynku.

Oferta firm outsourcingowych wciąż jednak pozostaje dość standardowa i ograniczona w stosunku do rosnących wymagań klientów, którymi są już nie tylko małe, lokalne firmy, ale coraz częściej średnie i duże przedsiębiorstwa, firmy o międzynarodowej skali działania, wielooddziałowe czy wręcz grupy kapitałowe. Powszechne staje się oczekiwanie, iż firma outsourcingowa nie tylko zadba o elektroniczny obieg dokumentów i informacji oraz poprawnie rozliczy podatki, ale także np. scentralizuje księgowość grupy kapitałowej, doradzi jak pozyskać finansowanie inwestycji, przygotuje biznes plany, wspomoże we wdrożeniu modelu controllingu czy Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. 

Zobacz: Dział zewnętrzny czy wewnętrzny, które z rozwiązań jest bezpieczniejsze dla firmy

Innowacje

Istnieje grono dostawców usług outsourcingowych starających już nie tyle nadążać co wręcz wyprzedzać trendy i wymagania stawiane przez rynek klientów. Firmy te wykazują dużą znajomość wymagań klientów, zachodzących u nich procesów, posiadają wypracowaną przez lata doświadczeń kompleksową ofertę ściśle dopasowaną do potrzeb rynku firm wymagających najlepszych standardów w obsłudze księgowej, płacowej i doradczej. Outsourcing on-line w najbliższym czasie będzie standardem we współpracy na linii klient – usługodawca. Dostrzega to coraz więcej firm outsourcingowych inwestując w różnego rodzaju narzędzia ułatwiające tego rodzaju współpracę.

Czy tylko dla małych firm?

Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność. To naturalne zjawisko wynikające z wysokich kosztów organizacji własnego działu księgowego (koszty zatrudnienia, narzędzi informatycznych, kosztów innych związanych z funkcjonowaniem działu). Dotychczas częstokroć firmy, których skala działania znacznie wzrosła czy w wyniku tak powszechnych w ostatnich latach konsolidacji i różnego rodzaju transakcji kapitałowych urosły do znacznych rozmiarów, często wielofirmowych i wielooddziałowych organizacji czy grup kapitałowych. Najczęstszym powodem decyzji o tworzeniu własnego działu księgowego był fakt, iż dostawca usług nie nadążał swoim rozwojem i kompetencjami za organizacją i wymaganiami klienta. Najczęściej jednak okazuje się, że tworzenie własnego działu księgowego nie rozwiązuje problemu, który tkwi w wiedzy i kompletacjach pracowników.

Polecamy: Procedury zawierania umów outsourcingowych

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.
Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama