REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy w outsourcingu finansów

Paweł Zemła
Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.
Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.
Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing księgowości, finansów, płac i kadr to pojęcia w Polsce powszechnie znane. Zdecydowana większość małych i średnich firm optymalizuje koszty działania zlecając te procesy właśnie firmom zewnętrznym. Dynamicznie rozwija się także rynek dostawców usług outsourcingu w zakresie finansów oraz tzw payroll i hr. To rynek firm księgowych, doradczych, w tym zarówno grono kilku tysięcy polskich firm księgowych, jak i coraz liczniejsza grupa zagranicznych firm doradczych i centrów księgowych znajdujących swoje miejsce na polskim rynku.

Oferta firm outsourcingowych wciąż jednak pozostaje dość standardowa i ograniczona w stosunku do rosnących wymagań klientów, którymi są już nie tylko małe, lokalne firmy, ale coraz częściej średnie i duże przedsiębiorstwa, firmy o międzynarodowej skali działania, wielooddziałowe czy wręcz grupy kapitałowe. Powszechne staje się oczekiwanie, iż firma outsourcingowa nie tylko zadba o elektroniczny obieg dokumentów i informacji oraz poprawnie rozliczy podatki, ale także np. scentralizuje księgowość grupy kapitałowej, doradzi jak pozyskać finansowanie inwestycji, przygotuje biznes plany, wspomoże we wdrożeniu modelu controllingu czy Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. 

REKLAMA

Zobacz: Dział zewnętrzny czy wewnętrzny, które z rozwiązań jest bezpieczniejsze dla firmy

Innowacje

Istnieje grono dostawców usług outsourcingowych starających już nie tyle nadążać co wręcz wyprzedzać trendy i wymagania stawiane przez rynek klientów. Firmy te wykazują dużą znajomość wymagań klientów, zachodzących u nich procesów, posiadają wypracowaną przez lata doświadczeń kompleksową ofertę ściśle dopasowaną do potrzeb rynku firm wymagających najlepszych standardów w obsłudze księgowej, płacowej i doradczej. Outsourcing on-line w najbliższym czasie będzie standardem we współpracy na linii klient – usługodawca. Dostrzega to coraz więcej firm outsourcingowych inwestując w różnego rodzaju narzędzia ułatwiające tego rodzaju współpracę.

Czy tylko dla małych firm?

Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność. To naturalne zjawisko wynikające z wysokich kosztów organizacji własnego działu księgowego (koszty zatrudnienia, narzędzi informatycznych, kosztów innych związanych z funkcjonowaniem działu). Dotychczas częstokroć firmy, których skala działania znacznie wzrosła czy w wyniku tak powszechnych w ostatnich latach konsolidacji i różnego rodzaju transakcji kapitałowych urosły do znacznych rozmiarów, często wielofirmowych i wielooddziałowych organizacji czy grup kapitałowych. Najczęstszym powodem decyzji o tworzeniu własnego działu księgowego był fakt, iż dostawca usług nie nadążał swoim rozwojem i kompetencjami za organizacją i wymaganiami klienta. Najczęściej jednak okazuje się, że tworzenie własnego działu księgowego nie rozwiązuje problemu, który tkwi w wiedzy i kompletacjach pracowników.

Polecamy: Procedury zawierania umów outsourcingowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna rzeczywistość pokazuje, iż nawet największe, międzynarodowe koncerny (Philip Morris, Ahold, Electrolux i wiele innych) budują zewnętrzne centra outsourcingu księgowego i z powodzeniem optymalizują w ten sposób koszty obsługi tych procesów w skali międzynarodowej. Jest to zatem ogólnoświatowy trend zarówno wśród małych, średnich jak i dużych firm czy korporacji. Istnieją już także i rodzime firmy księgowe, które dzięki doświadczeniu w pracy z dużymi klientami, wypracowanej metodyce i odpowiednim kompetencjom oraz technologiom są w stanie realizować efektywne usługi outsourcingu dla dużych organizacji.

Panta rei

„Wszystko płynie” – rynek usług outsourcingu finansów i księgowości rozwija się i żyje tak jak klienci, którzy z niego korzystają. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej rozwojowych gałęzi gospodarki, która pozwala optymalizować koszty przedsiębiorstw i jest kwalifikowana przez wielu przedsiębiorców jako jeden z ich „sposobów na kryzys”. Polski rynek firm sektora finansów i księgowości, jak widać na przykładach rodzimych firm, kreuje nowe technologie, nowe trendy w świadczeniu usług i potrafi sprostać wysokim wymaganiom klientów. Dopóki te wymagania będą rosły i będą się zmieniać – firmy outsourcingowe będą musiały nieustannie monitorować potrzeby rynku i doskonalić swoje kompetencje, ofertę i metody działania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA