REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje
Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje

REKLAMA

REKLAMA

Controlling to narzędzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przekonuje się o tym coraz więcej firm z sektora MSP.

Controlling jest ściśle powiązany z systemem przepływu informacji w firmie, dostarcza precyzyjnych danych dla podejmowania decyzji kierowniczych. System ten funkcjonuje nie tylko wewnątrz lecz również współdziała z otoczeniem przedsiębiorstwa. Dlatego też wspomaga wyznaczenie celów głównych, strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa, które z kolei pozwalają na określenie celów szczegółowych na każdym szczeblu struktury organizacyjnej.

REKLAMA

Jakie są zadania controllingu?

REKLAMA

Zatem do zadań controllingu należy gromadzenie, przetwarzanie i analiza informacji istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno przychodzących z otoczenia jak i informacji wewnętrznych, a także informowanie o potencjalnych zagrożeniach oraz możliwych kierunkach rozwoju firmy.

To rozbudowany system informacji o poszczególnych działach przedsiębiorstwa i ma za zadanie dostarczać bieżących i cyklicznych raportów oraz analiz finansowych. Dzięki temu można planować przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zakresie jego rozwoju i wzrostu. Zmienne warunki zewnętrzne oraz przemiany wewnętrzne funkcjonowania przedsiębiorstw wymuszają konieczność ciągłego korygowania planów rozwoju i wzrostu.

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje. Swym działaniem może objąć całą organizację i wszystkie wymiary jej działalności, a może ograniczać się jedynie do pewnych obszarów jej funkcjonowania.

REKLAMA

Zakres controllingu wyznacza również horyzont czasowy, jaki przyjmuje się budując ten system w przedsiębiorstwie. W związku z tym zagadnienia długoterminowe są najczęściej domeną controllingu strategicznego, a kwestie krótkoterminowe – controllingu operacyjnego. planowanie i kontrola realizacji zadań w horyzontach krótszych niż 12 miesięcy są określane jako budżetowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania typowe dla controllingu strategicznego opierają się na wyznaczaniu przyszłych zasobów, szans czy zagrożeń. Controlling operacyjny, koncentruje się na zagadnieniach bieżących organizacji, takich jak kontrola płynności finansowej, kontrola rentowności działalności gospodarczej lub krótkookresowe sterowanie wynikiem finansowym.

Porównaj: Jak wygląda współpraca przy outsourcingu usług księgowych?

Strategia rozwoju firmy

Warto zaznaczyć, że controlling należy do najbardziej kompleksowych instrumentów wspomagających a często wręcz umożliwiających realizację wybranej strategii. Całościowe podejście, charakterystyczne dla controllingu, pozwala uzyskać spójny obraz realizacji lub wykonania przez przedsiębiorstwo zadań opisanych przez wcześniejsze plany strategiczne.

Ważnym charakterystycznym aspektem controllingu jest orientacja na przyszłość w kontekście planowania. Przez co umożliwia wyznaczanie kierunków i celów, gdzie przedsiębiorstwo chce się znaleźć w odpowiedniej perspektywie czasowej oraz sposobów ich realizacji (odpowiednie działania restrukturyzacyjne).

Z outsourcingiem łatwiej

Wprowadzenie controllingu w sprawnie funkcjonującej firmie jest w zasadzie niezbędne, gdyż rozwiązania controllingowe pozwalają jasno identyfikować cele, strategię oraz umożliwiają ocenę własnych dokonań. Jednak samodzielne wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie wiąże się na ogół z dużymi kosztami oraz długą perspektywą czasową, przez co często firmy z sektora MSP nie inwestują w taki system.

W takim przypadku rozwiązaniem może być outsourcing controllingu. Samodzielne wdrażanie controllingu wiąże się na ogół z zakupem, znajomością, jak i obsługą oprogramowania, wdrożeniem hurtowni danych oraz zakupem i utrzymaniem serwerów. W przypadku outsourcingu, zadania te stoją po stronie usługodawcy. W takim przypadku firma nie musi martwić się o to, gdzie lokalizować dane firmy, w jaki sposób oraz stać na straży prawidłowego funkcjonowania – serwery i odpowiednie oprogramowanie posiada firma świadcząca usługę controllingu. Usługodawca zapewnia również wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, której samodzielne utrzymanie niejednokrotnie przekraczałoby koszty usługi outsourcingowej.

Polecamy serwis Szkolenia

Skorzystanie z doświadczenia i zasobów firmy zewnętrznej może okazać się najlepszym, najtańszym oraz najszybszym sposobem na sprawne i skuteczne wdrożenie controllingu. Dodatkowo niektórzy dostawcy systemu controllingu uzyskali dotację na wdrażanie systemu u swoich klientów.

MSP i controlling

Warto zaznaczyć, że do tej pory jedynie duże korporacje mogły pozwolić sobie na zatrudnienie controllerów finansowych oraz na nabycie specjalistycznych narzędzi analitycznych.

Obecnie istnieją na rynku rozwiązania pozwalające małym i średnim przedsiębiorstwom, co do tej pory było poza ich finansowym zasięgiem, na korzystanie z pracy analityków o wysokich kwalifikacjach i rozległym doświadczeniu. Co w konsekwencji przekłada się na nowoczesne zarządzanie firmą, pełną kontrolę nad jej działaniami oraz na reagowanie w strategicznych dla przedsiębiorstwa momentach.

Jednym słowem wiedza dotycząca wszystkich mechanizmów zachodzących wewnątrz firmy w powiązaniu ze zmieniającymi się warunkami otoczenia jest konieczna, by przedsiębiorstwo mogło utrzymać stabilną pozycję na rynku i rozwijać się w zaplanowanym kierunku.

Anna Piotrowska Specjalista ds. PR – FINEUS balance & control

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA