REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje
Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje

REKLAMA

REKLAMA

Controlling to narzędzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przekonuje się o tym coraz więcej firm z sektora MSP.

Controlling jest ściśle powiązany z systemem przepływu informacji w firmie, dostarcza precyzyjnych danych dla podejmowania decyzji kierowniczych. System ten funkcjonuje nie tylko wewnątrz lecz również współdziała z otoczeniem przedsiębiorstwa. Dlatego też wspomaga wyznaczenie celów głównych, strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa, które z kolei pozwalają na określenie celów szczegółowych na każdym szczeblu struktury organizacyjnej.

REKLAMA

Jakie są zadania controllingu?

REKLAMA

Zatem do zadań controllingu należy gromadzenie, przetwarzanie i analiza informacji istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno przychodzących z otoczenia jak i informacji wewnętrznych, a także informowanie o potencjalnych zagrożeniach oraz możliwych kierunkach rozwoju firmy.

To rozbudowany system informacji o poszczególnych działach przedsiębiorstwa i ma za zadanie dostarczać bieżących i cyklicznych raportów oraz analiz finansowych. Dzięki temu można planować przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zakresie jego rozwoju i wzrostu. Zmienne warunki zewnętrzne oraz przemiany wewnętrzne funkcjonowania przedsiębiorstw wymuszają konieczność ciągłego korygowania planów rozwoju i wzrostu.

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje. Swym działaniem może objąć całą organizację i wszystkie wymiary jej działalności, a może ograniczać się jedynie do pewnych obszarów jej funkcjonowania.

REKLAMA

Zakres controllingu wyznacza również horyzont czasowy, jaki przyjmuje się budując ten system w przedsiębiorstwie. W związku z tym zagadnienia długoterminowe są najczęściej domeną controllingu strategicznego, a kwestie krótkoterminowe – controllingu operacyjnego. planowanie i kontrola realizacji zadań w horyzontach krótszych niż 12 miesięcy są określane jako budżetowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania typowe dla controllingu strategicznego opierają się na wyznaczaniu przyszłych zasobów, szans czy zagrożeń. Controlling operacyjny, koncentruje się na zagadnieniach bieżących organizacji, takich jak kontrola płynności finansowej, kontrola rentowności działalności gospodarczej lub krótkookresowe sterowanie wynikiem finansowym.

Porównaj: Jak wygląda współpraca przy outsourcingu usług księgowych?

Strategia rozwoju firmy

Warto zaznaczyć, że controlling należy do najbardziej kompleksowych instrumentów wspomagających a często wręcz umożliwiających realizację wybranej strategii. Całościowe podejście, charakterystyczne dla controllingu, pozwala uzyskać spójny obraz realizacji lub wykonania przez przedsiębiorstwo zadań opisanych przez wcześniejsze plany strategiczne.

Ważnym charakterystycznym aspektem controllingu jest orientacja na przyszłość w kontekście planowania. Przez co umożliwia wyznaczanie kierunków i celów, gdzie przedsiębiorstwo chce się znaleźć w odpowiedniej perspektywie czasowej oraz sposobów ich realizacji (odpowiednie działania restrukturyzacyjne).

Z outsourcingiem łatwiej

Wprowadzenie controllingu w sprawnie funkcjonującej firmie jest w zasadzie niezbędne, gdyż rozwiązania controllingowe pozwalają jasno identyfikować cele, strategię oraz umożliwiają ocenę własnych dokonań. Jednak samodzielne wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie wiąże się na ogół z dużymi kosztami oraz długą perspektywą czasową, przez co często firmy z sektora MSP nie inwestują w taki system.

W takim przypadku rozwiązaniem może być outsourcing controllingu. Samodzielne wdrażanie controllingu wiąże się na ogół z zakupem, znajomością, jak i obsługą oprogramowania, wdrożeniem hurtowni danych oraz zakupem i utrzymaniem serwerów. W przypadku outsourcingu, zadania te stoją po stronie usługodawcy. W takim przypadku firma nie musi martwić się o to, gdzie lokalizować dane firmy, w jaki sposób oraz stać na straży prawidłowego funkcjonowania – serwery i odpowiednie oprogramowanie posiada firma świadcząca usługę controllingu. Usługodawca zapewnia również wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, której samodzielne utrzymanie niejednokrotnie przekraczałoby koszty usługi outsourcingowej.

Polecamy serwis Szkolenia

Skorzystanie z doświadczenia i zasobów firmy zewnętrznej może okazać się najlepszym, najtańszym oraz najszybszym sposobem na sprawne i skuteczne wdrożenie controllingu. Dodatkowo niektórzy dostawcy systemu controllingu uzyskali dotację na wdrażanie systemu u swoich klientów.

MSP i controlling

Warto zaznaczyć, że do tej pory jedynie duże korporacje mogły pozwolić sobie na zatrudnienie controllerów finansowych oraz na nabycie specjalistycznych narzędzi analitycznych.

Obecnie istnieją na rynku rozwiązania pozwalające małym i średnim przedsiębiorstwom, co do tej pory było poza ich finansowym zasięgiem, na korzystanie z pracy analityków o wysokich kwalifikacjach i rozległym doświadczeniu. Co w konsekwencji przekłada się na nowoczesne zarządzanie firmą, pełną kontrolę nad jej działaniami oraz na reagowanie w strategicznych dla przedsiębiorstwa momentach.

Jednym słowem wiedza dotycząca wszystkich mechanizmów zachodzących wewnątrz firmy w powiązaniu ze zmieniającymi się warunkami otoczenia jest konieczna, by przedsiębiorstwo mogło utrzymać stabilną pozycję na rynku i rozwijać się w zaplanowanym kierunku.

Anna Piotrowska Specjalista ds. PR – FINEUS balance & control

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA