Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

Controlling to narzędzie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Przekonuje się o tym coraz więcej firm z sektora MSP.

Controlling jest ściśle powiązany z systemem przepływu informacji w firmie, dostarcza precyzyjnych danych dla podejmowania decyzji kierowniczych. System ten funkcjonuje nie tylko wewnątrz lecz również współdziała z otoczeniem przedsiębiorstwa. Dlatego też wspomaga wyznaczenie celów głównych, strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa, które z kolei pozwalają na określenie celów szczegółowych na każdym szczeblu struktury organizacyjnej.

Jakie są zadania controllingu?

Zatem do zadań controllingu należy gromadzenie, przetwarzanie i analiza informacji istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno przychodzących z otoczenia jak i informacji wewnętrznych, a także informowanie o potencjalnych zagrożeniach oraz możliwych kierunkach rozwoju firmy.

To rozbudowany system informacji o poszczególnych działach przedsiębiorstwa i ma za zadanie dostarczać bieżących i cyklicznych raportów oraz analiz finansowych. Dzięki temu można planować przyszłe funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zakresie jego rozwoju i wzrostu. Zmienne warunki zewnętrzne oraz przemiany wewnętrzne funkcjonowania przedsiębiorstw wymuszają konieczność ciągłego korygowania planów rozwoju i wzrostu.

Ważną rolą controllingu, jako systemu wspierającego zarządzanie, jest opracowywanie raportów dotyczących sytuacji organizacji, na podstawie których kierownictwo może podejmować trafne decyzje. Swym działaniem może objąć całą organizację i wszystkie wymiary jej działalności, a może ograniczać się jedynie do pewnych obszarów jej funkcjonowania.

Zakres controllingu wyznacza również horyzont czasowy, jaki przyjmuje się budując ten system w przedsiębiorstwie. W związku z tym zagadnienia długoterminowe są najczęściej domeną controllingu strategicznego, a kwestie krótkoterminowe – controllingu operacyjnego. planowanie i kontrola realizacji zadań w horyzontach krótszych niż 12 miesięcy są określane jako budżetowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania typowe dla controllingu strategicznego opierają się na wyznaczaniu przyszłych zasobów, szans czy zagrożeń. Controlling operacyjny, koncentruje się na zagadnieniach bieżących organizacji, takich jak kontrola płynności finansowej, kontrola rentowności działalności gospodarczej lub krótkookresowe sterowanie wynikiem finansowym.

Porównaj: Jak wygląda współpraca przy outsourcingu usług księgowych?

Strategia rozwoju firmy

Warto zaznaczyć, że controlling należy do najbardziej kompleksowych instrumentów wspomagających a często wręcz umożliwiających realizację wybranej strategii. Całościowe podejście, charakterystyczne dla controllingu, pozwala uzyskać spójny obraz realizacji lub wykonania przez przedsiębiorstwo zadań opisanych przez wcześniejsze plany strategiczne.

Ważnym charakterystycznym aspektem controllingu jest orientacja na przyszłość w kontekście planowania. Przez co umożliwia wyznaczanie kierunków i celów, gdzie przedsiębiorstwo chce się znaleźć w odpowiedniej perspektywie czasowej oraz sposobów ich realizacji (odpowiednie działania restrukturyzacyjne).

Z outsourcingiem łatwiej

Wprowadzenie controllingu w sprawnie funkcjonującej firmie jest w zasadzie niezbędne, gdyż rozwiązania controllingowe pozwalają jasno identyfikować cele, strategię oraz umożliwiają ocenę własnych dokonań. Jednak samodzielne wdrożenie controllingu w przedsiębiorstwie wiąże się na ogół z dużymi kosztami oraz długą perspektywą czasową, przez co często firmy z sektora MSP nie inwestują w taki system.

W takim przypadku rozwiązaniem może być outsourcing controllingu. Samodzielne wdrażanie controllingu wiąże się na ogół z zakupem, znajomością, jak i obsługą oprogramowania, wdrożeniem hurtowni danych oraz zakupem i utrzymaniem serwerów. W przypadku outsourcingu, zadania te stoją po stronie usługodawcy. W takim przypadku firma nie musi martwić się o to, gdzie lokalizować dane firmy, w jaki sposób oraz stać na straży prawidłowego funkcjonowania – serwery i odpowiednie oprogramowanie posiada firma świadcząca usługę controllingu. Usługodawca zapewnia również wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, której samodzielne utrzymanie niejednokrotnie przekraczałoby koszty usługi outsourcingowej.

Polecamy serwis Szkolenia

Skorzystanie z doświadczenia i zasobów firmy zewnętrznej może okazać się najlepszym, najtańszym oraz najszybszym sposobem na sprawne i skuteczne wdrożenie controllingu. Dodatkowo niektórzy dostawcy systemu controllingu uzyskali dotację na wdrażanie systemu u swoich klientów.

MSP i controlling

Warto zaznaczyć, że do tej pory jedynie duże korporacje mogły pozwolić sobie na zatrudnienie controllerów finansowych oraz na nabycie specjalistycznych narzędzi analitycznych.

Obecnie istnieją na rynku rozwiązania pozwalające małym i średnim przedsiębiorstwom, co do tej pory było poza ich finansowym zasięgiem, na korzystanie z pracy analityków o wysokich kwalifikacjach i rozległym doświadczeniu. Co w konsekwencji przekłada się na nowoczesne zarządzanie firmą, pełną kontrolę nad jej działaniami oraz na reagowanie w strategicznych dla przedsiębiorstwa momentach.

Jednym słowem wiedza dotycząca wszystkich mechanizmów zachodzących wewnątrz firmy w powiązaniu ze zmieniającymi się warunkami otoczenia jest konieczna, by przedsiębiorstwo mogło utrzymać stabilną pozycję na rynku i rozwijać się w zaplanowanym kierunku.

Anna Piotrowska Specjalista ds. PR – FINEUS balance & control

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.