REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe

Daniela Kaczorowska
Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? Czy można odpowiadać za jego nieświadome popełnienie?

Oszustwo ubezpieczeniowe polega na spowodowaniu zdarzenia, od zaistnienia którego umowa ubezpieczenia uzależnia obowiązek wypłaty odszkodowania. Musi być to działanie celowe.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawcą ww. przestępstwa może być każda osoba fizyczna, która zdolna jest do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Aranżując określoną sytuację, taka osoba musi chcieć uzyskać odszkodowanie i być świadoma, że jej zachowanie do tego prowadzi. Nie jest istotny fakt, czy korzyść majątkowa ma być uzyskana dla niej samej czy dla innej osoby. Ponadto sprawca nie musi być związany umową ubezpieczenia, a co za tym idzie nie musi być jej stroną. Warto podkreślić, że przestępstwo to można popełnić zarówno samemu, jak i wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, a także kierując jego wykonaniem bądź polecając je.

Odpowiedzialność karną ponosi nie tylko osoba powodująca zdarzenie, o którym mowa w art., 298 §1 Kodeksu karnego, ale także każdy kto jej pomoże. Oczywiście zgodnie z art. 18 §3 k.k. musi działać z zamiarem udzielenia takiej pomocy. 

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę na to, że jest to umyślne przestępstwo kierunkowe, popełniane w zamiarze bezpośrednim, gdyż obejmuje działanie realizowane w konkretnym celu. W przypadku nieumyślnego spowodowania zdarzenia, od którego zaistnienia umowa uzależnia wypłatę odszkodowania, sprawca nie odpowie z art. 298 §1 k.k., ale ubezpieczyciel może ograniczyć jego wypłatę. Podobnie jest w przypadku, gdy dana osoba powoduje zdarzenie, które na podstawie umowy spowodowałoby, że stanie się beneficjentem, ale nie czyni tego w celu uzyskania takiej korzyści. Każda sprawa z tytułu takiej wypłaty przez ubezpieczyciela, wymaga od niego indywidualnej oceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla bytu tego przestępstwa konieczne jest istnienie umowy ubezpieczenia. Jeżeli w tamtym momencie nie była ona ważna, sprawca nie poniesie odpowiedzialności z art. 298 §1 k.k., a np. jeżeli zniszczy czyjąś rzecz, będzie można przypisać mu popełnienie czynu karalnego z art. 288 k.k.

Odwołując się do przepisu Kodeksu karnego, należy zwrócić uwagę na to, że dla zaistnienia odpowiedzialności nie jest wymagane uzyskanie przez ubezpieczonego odszkodowania ani wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Warunkiem jest jedynie spowodowanie zdarzenia stanowiącego podstawę wypłaty odszkodowania z tytułu umowy.

Zobacz: Prawo dla firm

W treści art. 298§1 k.k., na uwagę zasługuje określenie ,,odszkodowanie’’. Nawiązując do przepisów Kodeksu cywilnego, w art. 805§2 pkt 1 k.c. określono, że odszkodowanie za szkodę powstałą wskutek wypadku zapisanego w umowie należne jest przy ubezpieczeniach majątkowych. W następnym punkcie tego samego artykułu ustawodawca wskazuje, że przy ubezpieczeniach osobowych nienależne jest odszkodowanie, a określona suma pieniężna, renta lub innego rodzaju świadczenie. Zatem oszustwo ubezpieczeniowe nie obejmuje ubezpieczeń osobowych.

Art. 298 § 1 k.k. wskazuje na to, że karalne jest jedynie ,,spowodowanie zdarzenia’’, a nie jego pozorowanie.

Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Od odpowiedzialności karnej zwalnia dobrowolne zapobiegnięcie wypłacie odszkodowania, przed wszczęciem postępowania karnego.

Źródło:

- Monika Filipowska - Znamiona przestępstwa oszustwa ubezpieczeniowego w polskim prawie karnym - Rozprawy Ubezpieczeniowe nr 14 (1/2013), rf.gov.pl

- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA