Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku
REKLAMA
REKLAMA
Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, mająca miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie budowy autostrady, poniosła szkodę w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi w postaci częściowego zniszczenia należącego do niej i jej współmałżonka budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego.
REKLAMA
Wnioskodawczyni podpisała porozumienie ze spółką budującą autostradę, na mocy którego spółka zobowiązała się do odbudowania konstrukcji budynku na swój koszt oraz do wypłaty odszkodowania, obejmującego kwoty na dalszy remont budynku i na pokrycie kosztów wyjazdu wnioskodawczyni na czas remontu.
Zobacz: Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody
Ustawowe regulacje
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano formy odszkodowań podlegające zwolnieniu z opodatkowania. Jednak, w ocenie organu podatkowego do odszkodowania, przysługującego wnioskodawczyni z tytułu uszkodzenia budynków, nie można zastosować przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania ze zwolnienia.
Zobacz: Co ze szkodą wyrządzona przez małoletniego?
Argumentacja organu podatkowego
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił uwagę, że kwota ww. odszkodowania wynika z ustaleń zawartych pomiędzy stronami i ma charakter czysto umowny, a jedynie odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej podlega zwolnieniu z opodatkowania.
W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku. Do tych form nie można zaliczyć odszkodowania uzyskanego w wyniku porozumienia lub ugody stron. Korzystanie z każdej z preferencji podatkowych, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.
Zobacz serwis: Szkoda osobowa - różne przypadki
Podsumowanie
Interpretacja podatkowa rozwiała wątpliwości, czy odszkodowanie uzyskane na podstawie porozumienia lub ugody pomiędzy stronami podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Należy się jednak zastanowić, czy aż takie różnicowanie opodatkowania odszkodowania osób znajdujących się w podobnej sytuacji jest słuszne. Przecież porozumienia i ugody zawierane pomiędzy stronami, a bez pośrednictwa sądów, powinny być właśnie promowane. Natomiast obowiązujące przepisy prawne, co potwierdza ww. interpretacja, nie zachęcają do rezygnacji z drogi sądowej i polubownego załatwiania sporów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.