REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano formy odszkodowań podlegające zwolnieniu z opodatkowania.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano formy odszkodowań podlegające zwolnieniu z opodatkowania.

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w październiku 2009 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, mająca miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie budowy autostrady, poniosła szkodę w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi w postaci częściowego zniszczenia należącego do niej i jej współmałżonka budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego.

REKLAMA

Wnioskodawczyni podpisała porozumienie ze spółką budującą autostradę, na mocy którego spółka zobowiązała się do odbudowania konstrukcji budynku na swój koszt oraz do wypłaty odszkodowania, obejmującego kwoty na dalszy remont budynku i na pokrycie kosztów wyjazdu wnioskodawczyni na czas remontu.

Zobacz: Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

Ustawowe regulacje

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano formy odszkodowań podlegające zwolnieniu z opodatkowania. Jednak, w ocenie organu podatkowego do odszkodowania, przysługującego wnioskodawczyni z tytułu uszkodzenia budynków, nie można zastosować przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania ze zwolnienia.

Zobacz: Co ze szkodą wyrządzona przez małoletniego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumentacja organu podatkowego

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił uwagę, że kwota ww. odszkodowania wynika z ustaleń zawartych pomiędzy stronami i ma charakter czysto umowny, a jedynie odszkodowanie otrzymane na podstawie ugody sądowej podlega zwolnieniu z opodatkowania.

W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku. Do tych form nie można zaliczyć odszkodowania uzyskanego w wyniku porozumienia lub ugody stron. Korzystanie z każdej z preferencji podatkowych, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Zobacz serwis: Szkoda osobowa - różne przypadki

Podsumowanie

Interpretacja podatkowa rozwiała wątpliwości, czy odszkodowanie uzyskane na podstawie porozumienia lub ugody pomiędzy stronami podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Należy się jednak zastanowić, czy aż takie różnicowanie opodatkowania odszkodowania osób znajdujących się w podobnej sytuacji jest słuszne. Przecież porozumienia i ugody zawierane pomiędzy stronami, a bez pośrednictwa sądów, powinny być właśnie promowane. Natomiast obowiązujące przepisy prawne, co potwierdza ww. interpretacja, nie zachęcają do rezygnacji z drogi sądowej i polubownego załatwiania sporów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy nie chcą już owocowych czwartków? Te 3 benefity warto wprowadzić w firmie

Kiedyś praca zdalna była benefitem, dziś coraz częściej jest standardem. Jakie teraz oczekiwania mają pracownicy w zakresie benefitów pozapłacowych? Co może oferować pracodawca?

Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

REKLAMA

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA