Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu niedozwolone klauzule umowne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące niedozwolone klauzule umowne.
Brak możliwości zwrotu - umowy, od których konsument nie może odstąpić bez podania przyczyny
Aktualizacja: 09.06.2016
Ustawa o prawach konsumenta określa rodzaje umów, od których Konsument nie może odstąpić. W porównaniu z poprzednim ustawodawstwem lista wyjątków została prawie o połowę wydłużona, jednocześnie zwiększyła się też ilość obowiązków po stronie przedsiębiorców, szczególnie obowiązków informacyjnych. Przy opisie wyjątków od prawa odstąpienia od umowy już na wstępie należy podkreślić, że prawo to z definicji nie dotyczy przedsiębiorców. »
Sejm przyjął ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów
Aktualizacja: 06.08.2015
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przewiduje więcej uprawnień UOKiK, tak by chronić konsumentów usług finansowych. Przedsiębiorca stosujący niedozwolone klauzule będzie miał możliwość uniknięcia kary, jeżeli sam zobowiąże się do zmiany praktyk. Ustawa została uchwalona przez Sejm. »
Zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów
Aktualizacja: 05.08.2015
Zmiana ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ma zapewnić lepszą ochronę konsumentów na rynku finansowym poprzez zwiększenie uprawnień UOKiK. Decyzje UOKiK będą miały skutek tylko w stosunku do przedsiębiorcy, który stosuje klauzule niedozwolone. Ponadto UOKiK będzie mógł wysłać do kontrolowanej firmy "tajemniczego klienta", czyli osobę, która sprawdzi sposób oferowania produktu. »
Zmiana praktyk firm wypożyczających samochody
Aktualizacja: 14.07.2015
Wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do dostosowania swoich obecnych praktyk do wymogów unijnych, zgodnie z którymi konsument otrzyma czytelniejsze warunki umów, zasad tankowania, przejrzystszą informację o wszystkich obowiązkowych opłatach i dodatkowych kosztach, a także mają być wprowadzone bardziej sprawiedliwe procedury w przypadku uszkodzeń samochodu. »
Najważniejsze zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów
Aktualizacja: 14.07.2015
Rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której głównym celem ma być szybsze eliminowanie niekorzystnych praktyk dla konsumentów oraz usprawnienie kontroli klauzul niedozwolonych. »
UOKiK: konsument powinien otrzymać umowę kredytu bezpłatnie
Aktualizacja: 30.06.2015
Zgodnie z prawem konsument powinien otrzymać umowę kredytu bezpłatnie, natomiast opłaty naliczane za dodatkowe czynności powinny odpowiadać wysokości kosztów, które poniósł przedsiębiorca - takie praktyki zakwestionował UOKiK w najnowszej decyzji na rynku firm pożyczkowych. »
Paragon nie jest niezbędny do reklamacji - decyzja UOKiK
Aktualizacja: 20.05.2015
Prawo konsumenta do reklamacji nie może być w żaden sposób ograniczane. Według UOKiK paragon jest jednym z wielu możliwych dowodów zakupu, jaki konsument może przedstawić sprzedawcy zgłaszając reklamację. »
Aktualizacja: 15.05.2015
UOKiK wymierzył walkę tzw. łowcom klauzul. Tym mianem określane są stowarzyszenia oraz prawnicy, którzy atakują przedsiębiorców za stosowanie jakiegoś niedozwolonego zapisu w umowie, a następnie straszą ich pozwami w sprawie niedozwolonych przepisów, by wyłudzić pieniądze. »
O czym pamiętać stosując wzorzec umowy?
Aktualizacja: 13.05.2015
Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z wzorców umów, w szczególności z ogólnych warunków umów, wzorów umowy, regulaminów, itp. Często posługują się też formularzami, które następnie są uzupełniane danymi klienta i zamówionej usługi (towaru). »
Opłaty za usługę Halo Granie niekorzystne dla klientów
Aktualizacja: 05.05.2015
Decyzją UOKiK, usługa Halo Granie dla osób posiadających karty pre-paid ma zostać wyłączona po bezpłatnym okresie, chyba że klient będzie chciał z niej korzystać odpłatnie. Dzięki temu praktyka polegająca na automatycznym przekształceniu po 30 dniach usługi bezpłatnej w płatną - zostanie wyeliminowana. »
Czy niedozwolona klauzula umowna jest równoznaczna z nieważną klauzulą umowną?
Aktualizacja: 22.04.2015
W obrocie konsumenckim funkcjonują tzw. niedozwolone klauzule umowne. Są to postanowienia umów, które nie zostały indywidualnie z konsumentem uzgodnione oraz kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Jakie to ma konsekwencje dla konsumenta, a jakie dla przedsiębiorcy? »
Zmienią sie przepisy dotyczące niedozwolonych klauzul umownych
Aktualizacja: 04.07.2014
Przygotowywane są zmiany KPC, które mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach. »
Korzystanie z gotowych wzorców umów - o czym należy pamiętać?
Aktualizacja: 30.06.2014
W obrocie gospodarczym coraz bardziej popularne jest korzystanie z gotowych wzorców umów, zawierających standardowe rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku umów między kontrahentami, umów konsumenckich oraz umów wyłącznie między przedsiębiorcami. »
Jakie postanowienia umowy deweloperskiej uważa się za niedozwolone?
Aktualizacja: 26.05.2011
Niedozwolone klauzule umowne to wszelkie postanowienia zawarte w umowie deweloperskiej, które w sposób rażący naruszają interes konsumenta. Tego typu postanowienia z mocy prawa są nieważne. Deweloper powinien ustalać poszczególne postanowienia umowy z konsumentem i umożliwić mu dokonywanie zmian. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »