REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klienci bankrutujących firm nie będą szczególnie chronieni

Zdaniem wiceprezes UOKiK nowe prawo restrukturyzacyjne osłabi szczególną ochronę klientów firm deweloperskich. Według nowego prawa nabywcy lokali znajdą się w grupie wszystkich wierzycieli, bez szczególnej ochrony.

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Deweloperzy będą budować więcej mieszkań. Ożywienie na rynku budowlanym spowodowane jest stabilną gospodarką oraz niskim stopom procentowym. Do końca roku możliwy jest większy ruch na rynku mieszkaniowym i w bankach. Od stycznia 2015 r. wkład do kredytu wzrośnie do 10 proc.

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przyznają podatnikowi zwolnienie z konieczności opłacenia podatku – tak orzekł Warszawski Sąd Administracyjny. Prawodawca nie przedstawia bowiem żadnych ograniczeń w ilości nabywanych mieszkań oraz nie nakazuje natychmiastowego zasiedlenia lokalu.

REKLAMA

Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny

Przed zawarciem umowy deweloperskiej deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o aktualnie realizowanym przedsięwzięciu. Nabywca powinien zatem otrzymać pełną informację o oferowanym lokalu.

Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Kupując mieszkanie od dewelopera należy pamiętać, że deweloper zobowiązany jest zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony wpłat, których nabywcy dokonują na poczet swojej nieruchomości. Do środków tych należą mieszkaniowe rachunki powiernicze. Czym się charakteryzują?

Jak odzyskać pieniądze od dewelopera?

Deweloper, który rozpoczyna działalność związaną ze sprzedażą nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia umowy z wybranym przez siebie bankiem o prowadzenie powierniczego rachunku mieszkaniowego. Środki gromadzone na nim przez nabywców służą następnie realizacji inwestycji. W jaki sposób nabywca odzyska pieniądze w razie niepowodzenia przedsięwzięcia?

Roszczenia nabywcy w razie nienależytego wykonania umowy deweloperskiej

Deweloper będący profesjonalistą zobowiązany jest do zachowania należytej staranności przy wykonywaniu umowy deweloperskiej. W razie nienależytego wykonania jej postanowień, nabywcy nieruchomości przysługuje roszczenie o naprawienie wyrządzonej z tego tytułu szkody.

REKLAMA

REKLAMA