REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Controlling operacyjny - kto go potrzebuje?

Subskrybuj nas na Youtube
controlling operacyjny
controlling operacyjny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawne zarządzania swoją działalnością jest koniecznością w dzisiejszych czasach. Sposobem na zdiagnozowanie nieprawidłowości może być controlling operacyjny. Pozwala on na kontrolę nad rentownością i wynikami finansowymi firmy. Poznają także jej słabe strony i wprowadzają efektywne zmiany.

Na czym polega controlling operacyjny?

Controlling w Polsce nie ma długiej tradycji – pojawił się dopiero w latach 90. głównie w filiach firm zagranicznych, jako rozwiązanie, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Pierwotnie stosowały go wyłącznie duże korporacje, ale coraz częściej można się z tym zjawiskiem spotkać również w mniejszych firmach. Rozwiązanie niegdyś stosowane głównie w kryzysowych sytuacjach (np. w celu ratowania firmy na skraju bankructwa), teraz jest wszechobecnym narzędziem do usprawniania zarządzania przedsiębiorstwem.

REKLAMA

Controlling operacyjny bazuje głównie na problemach związanych z planowaniem, koordynując przy tym działania bieżące, opierając się na analizie dochodów i nakładów. Głównym założeniem jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na realizację celów strategicznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto potrzebuje controllingu?

REKLAMA

Na controlling decydują się najczęściej średnie i duże firmy, zatrudniające minimum kilkadziesiąt osób. W ostatnich latach przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z programów unijnych, które pokrywały koszty controllingu. Dzięki temu wiele firm mogło uzyskać poradę ekspertów, proponujących wprowadzanie zmian w poszczególnych obszarach działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkurencja w Polsce rośnie, w związku z tym firmy nie mogą stać w miejscu - powinny się rozwijać i zmieniać pod kątem potrzeb rynku. Controlling pozwala na usprawnienie przedsiębiorstwa w wielu obszarach, m.in.: inwestycyjnym, marketingowym, personalnym czy finansowym. Dzięki optymalizacji kosztów, co udaje się osiągnąć poprzez działania audytowe, wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę z tytułu controllingu zwracają się często w bardzo krótkim czasie.

W związku z faktem, że działania controllingowe przeprowadza firma zewnętrzna, otrzymane wyniki analiz są wiarygodne i rzetelne.

Obowiązkowe elementy faktury w 2014 roku

Przykład controllingu

Controlling przeprowadza się w rozmaitych branżach, ważne żeby zaproponować działania indywidualnie dopasowane do firmy, a nie szablonowe. Rozważmy konkretny przykład klienta z branży turystycznej, prowadzącego sieć hoteli z salonami SPA, o którym opowiada Marek Darłak, specjalista z Ekoconsultant: „Głównymi problemami, z którymi borykała się ta firma, były trudności związane z zarządzaniem i organizacją. Każdy oddział działał według innych pomysłów i strategii. Brakowało bieżących i rzetelnych informacji o sytuacji finansowej, a raporty tworzone były na podstawie prognoz, a nie rzeczywistych przychodów. W tym przypadku rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa był audyt finansowy połączony z wdrożeniem controllingu. Po wprowadzeniu tych działań firma otrzymała wiedzę na temat faktycznej sytuacji finansowej, w konsekwencji czego osoby zarządzające mogły podejmować trafniejsze decyzje biznesowe i do minimum zredukować zagrożenie bankructwem.”

Korzyści

Controlling wpływa korzystnie na wiele obszarów w firmie: pozwala efektywniej wykorzystać budżet, kontrolować wskaźniki finansowe, wspierać sposoby usprawniania rozliczeń. Jednak największą korzyścią płynącą z jego przeprowadzenia jest zdobycie wiedzy, która umiejętnie wykorzystana ulepszy strukturę i procesy odbywające się w firmie. Controlling przynosi korzyści m.in. osobom zajmującym kierownicze stanowiska – pomaga im w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Data ujęcia zakupu towarów w KPiR


Efekty

REKLAMA

Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze obszary, które może poprawić controlling, to  zwiększenie przychodów i wydajności oraz zredukowanie kosztów. Rozwiązanie pomaga znaleźć przyczynę i zahamować brak płynności finansowej. Efektem jest poznanie możliwości i barier rozwoju firmy, a także profesjonalizmu i kompetencji (lub ich braku) pracowników, również tych na decyzyjnych stanowiskach. Dzięki zdobytej wiedzy przedsiębiorca jest dobrze zorientowany i ma możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zmiany i odchylenia od norm w firmie i jej otoczeniu. Może również podjąć decyzję o zmianach np. o modyfikacji oferty pod kątem potrzeb klientów, co zwiększy w efekcie przychody firmy. Controlling może korzystnie wpłynąć na zamówienia i sprzedaż, a także pomóc w efektywniejszym wykorzystywaniu posiadanych materiałów, produktów lub usług.

Podsumowując, warto zauważyć, że działania controllingowe nie są chwilową modą i trendem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Coraz częściej są one koniecznością, która pozwala zarówno międzynarodowym organizacjom, jak i małym firmom usprawnić podstawowe kwestie związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Autor: Harmonique.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA