REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
kobieta, sen, odpoczynek, relaks/ fot. Fotolia
kobieta, sen, odpoczynek, relaks/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Człowiek do prawidłowego funkcjonowania, po ciężkim stresującym dniu, potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Przed pójściem spać, należy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, wyjść na krótki spacer, powiedzmy do sklepu, czy - jeśli ktoś ma psa - iść do parku. Sen pozytywnie na nas wpływa, ponieważ w tym czasie nasz organizm zdobywa określone siły, odpoczywa. Dlatego też powinniśmy odpowiednio do tego snu podchodzić

Nasze samopoczucie i koncentracja zależy od tego, ile godzin przesypiamy. Jeśli snu jest zbyt mało, powoduje to, iż rano wstajemy bardziej zmęczeni. Głowa nas boli, jesteśmy ospali. Efektywność jest niska, mamy problem z zapamiętywaniem, krótko mówiąc, jesteśmy lekko nieprzytomni, a to niesie za sobą rozdrażnienie i naszą złość. Ogólnie 7-8 godzin snu na dobę powinno nam w zupełności wystarczyć. Wiadomo jednak, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin do przespania jest inna. Chodzi o to, by każdy z nas zapewnił sobie taką ilość snu, po której wstanie wypoczęty, pełny energii.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób w ciągu dnia pozwala sobie na krótkie drzemki, co pozwala im na efektywne działanie do momentu, kiedy nie położą się spać. Taka 20-minutowa drzemka pozwala nam nadrobić utracony sen i nie ma żadnego wpływu na to, jak będziemy spać w nocy. Wiadomo, że z długością drzemki nie należy przesadzać.

Gdy zbliża się weekend, po intensywnym tygodniu nauki czy pracy, poświęćmy trochę czasu na sen, by nadrobić nieprzespane godziny. To pozwoli nam na regenerację naszego organizmu, usunie uczucie zmęczenia, zyskamy siły i zapał do uporania się z nowymi zadaniami oraz poprawi nasze samopoczucie. Czasem zdarza się, że nasz organizm domaga się krótkiej drzemki, nie droczmy się wtedy z nim, tylko pozwólmy sobie na chwilkę relaksu.

Dobry i zdrowy sen wpływa na nas bardzo korzystnie. Po pierwsze poprawia samopoczucie i - uwaga kobiety - poprawia naszą urodę. Wzmacnia się nasza pamięć, co niesie plusy w zapamiętywaniu oraz uczeniu się. Nasza odporność na różne wirusy i choroby jest większa. Nie warto więc zarywać nocy, sen również jest przyjemny.

Zobacz: Przyczyny stresu w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jakość naszego snu zależy od tego, jak głęboko śpimy. Przed snem powinniśmy się wyciszyć, poczytać książkę lub posłuchać muzyki relaksacyjnej. Nie zaprzątać sobie myśli tym, co zrobimy jutro, czy problemami, z którymi musimy sobie poradzić. Najlepiej przed pójściem spać wywietrzyć swoją sypialnie, by świeże powietrze „opanowało” pokój.

Każdemu zdarzają się takie dni, że gdy się obudzi, nic mu się nie chce. Podobno dobrym sposobem na zachowanie odpowiedniej ilości snu jest metoda cofania budzika. Każdego dnia o 15 minut. Pokazuje nam to, ile w ciągu tygodnia wynosi nasza optymalna dawka snu i jaki ma wpływ na naszą osobę. Prawdą również jest, że jeśli mieliśmy ciężki tydzień, to jedna niedziela czy sobota nie wystarczą nam, by nadrobić zaległości snu.

Korzyści ze snu jest wiele. Posiadamy dobry nastrój, świat wydaje się piękniejszy, a ludzie wokół nas ładniejsi i uprzejmi. Nasza pamięć doskonale koduje wszystkie zadane jej polecenia w ciągu dnia, nie zdarza nam się zapomnieć, czy pisać długie listy zakupów. Wyostrza nam się koncentracja, jesteśmy w stanie skupić uwagę na dłuższy czas niż zwykle, gdy śpimy krócej. Spostrzegawczość i nasz refleks jest zaskakująco dobry. No i, co najważniejsze w dzisiejszych czasach, jesteśmy bardziej odporni na stres.

Zobacz: Przeprowadzka biura – jak to zrobić sprawnie i szybko

Magdalena Kulik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA