REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas na odkrywanie potencjału zespołu?

Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Praca menedżera to ciągły, bezpośredni kontakt z ludźmi. To umiejętność odkrywania ich talentów, predyspozycji i możliwości.
Praca menedżera to ciągły, bezpośredni kontakt z ludźmi. To umiejętność odkrywania ich talentów, predyspozycji i możliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne zarządzanie zespołem przekłada się nie tylko na jakość towarów czy świadczonych usług oferowanych klientom firmy. Dobrze zorganizowany czas pracy daje menedżerowi możliwość zastanowić się nad organizacją własnego sukcesu, komunikowaniem się i motywowaniem.

Cel ten osiągany jest poprzez efektywne i świadome zarządzanie wewnętrznymi wartościami organizacyjnymi. Odpowiednio ukształtowane postawy i wzorce postępowania pracowników sprzyjają realizacji podstawowych zamierzeń strategicznych przedsiębiorstwa oraz pomagają w budowaniu trwałego miejsca na rynku.
Spróbujmy przypatrzeć się roli menedżera.

REKLAMA

Menedżer, w swojej klasycznej formule działa inaczej niż lider. Menedżer to spokój, precyzja, optymalizacja działań. Kompetencje menedżera to: praca z celami, organizacja własnego sukcesu, planowanie, decydowanie, komunikowanie się, motywowanie, delegowanie, koordynowanie, kontrola. Im większa struktura, tym bardziej funkcje menedżerskie są ważne.

Kształcenie samoświadomości

Jestem głęboko przekonana o konieczności kształcenia samoświadomości człowieka. Funkcjonując w społeczeństwie widzę wyraźnie, że na ogół posługujemy się stereotypami myślenia. O sobie samych wiemy zaś głównie to, jacy chcielibyśmy być, aby pasować do wzorcowego obrazu siebie w danej roli. Niewielu znam ludzi, którzy dokładnie poznali swoje możliwości, potencjał - swój talent. 

Polecamy: Jak zarządzać samym sobą?

Praca menedżera to ciągły, bezpośredni kontakt z ludźmi. To umiejętność odkrywania ich talentów, predyspozycji i możliwości. Warto więc może spotkać się z własnymi zasobami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wychodzę z założenia, że wszystko, co spotyka mnie w życiu buduje mnie jako człowieka. Wszystko jest dla mnie dobre, ponieważ zmusza mnie do refleksji, badania uczuć, emocji, stanów. Przez to poznaję siebie coraz głębiej i dzięki temu mogę świadomie tworzyć siebie jako CZŁOWIEKA - w pełnym tego słowa znaczeniu. Aby dojść do tego przekonania, odbyłam bardzo daleką drogę.

Jestem dumna, że odważyłam się podjąć wyzwanie i wyruszyć w tę podróż. Moim zdaniem tylko świadomy siebie człowiek może zachowywać się w pełni twórczo wobec otoczenia. Dlatego szczególną wagę przykładałam do samopoznania, odkrywania swoich potencjałów.
Warto spróbować odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak myślę o sobie, a jaki jestem?
  • Czy i w czym znajduję moją wartość jako człowieka?
  • Czy potrafię spotkać się z własnymi emocjami?
  • Jak radzę sobie z nimi?
  • Co z siebie mogę zaoferować światu, innym ludziom?
  • Za co inni ludzie mnie lubią, szanują i cenią...?
  • Czy potrafię zarządzać własnym czasem?
  • Które z moich talentów mogę wykorzystać w pracy?
  • Jakie są moje mocne i słabe strony?
  • Jak wykorzystać mocne strony mojej osoby i nie dać się pokonać słabościom ?

Asertywność i poczucie własnej wartości

REKLAMA

Posiadanie zasadnego poczucia własnej wartości i prezentowanie postawy asertywnej owocuje. Dzięki temu niewątpliwie łatwiej jest radzić sobie w sytuacjach konfrontacyjnych, posługiwać się językiem opinii, a nie oceny. W rezultacie umniejsza się stres w pracy, który jest nieodłącznym „partnerem emocji". Warto poznać własny sposób reagowania na określone sytuacje, umieć rozpoznawać, nazywać i opanowywać emocje.

Z zachowań społecznych wyrażających postawę, życzenia, opinie i prawa danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy - płyną wielkie korzyści. Zarówno dla człowieka w roli menedżera, lidera, czy jakiejkolwiek innej, jak i dla człowieka osobiście.

Praca, jaką należy każdego dnia włożyć w samego siebie, jest pracą wymagającą konsekwencji, uporu i codziennego poświęcania jej uwagi. Myślę, że ta właśnie praca jest jednym z największych wyzwań współczesnego zarządzania. 

Polecamy: Serwisy społecznościowe narzędziem pracy menadżera

W ostatecznym rozrachunku to człowiek jest liderem, menadżerem, sprzedawcą, politykiem czy nauczycielem. To, jaki jest to człowiek, silnie wpływa na styl i skuteczność pełnienia wszystkich ról w życiu. Przyjrzymy się temu, co pomaga osiągać lepsze wyniki w kierowaniu: inteligencja emocjonalna, kompetencje osobiste, samoświadomość, samoregulacja, motywacja, kompetencje społeczne, empatia, asertywność, umiejętności społeczne, poziomy logiczne. Tym wszystkim menedżer musi dysponować i umieć stosować z iście żonglerską wprawą. A przecież menedżer to człowiek…

Kreatywność to klucz do sukcesu

Wszystkie z powyższych kompetencji zazębiają się i warunkują wzajemnie. Często dopiero udział w szkoleniach czy warsztatach pomaga znajdować w sobie, budować i umacniać pożądane kompetencje menedżerskie. Ale i również ludzkie, dotyczące życia poza miejscem pracy…

Bardzo dużą wagę przykładam do warsztatów rozwoju kreatywności. Podczas nich, oprócz wiedzy o uruchamianiu, stymulowaniu procesów twórczych - pojawia się - niekiedy bardzo głęboka - praca nad indywidualnymi zasobami. Trudno przecenić wartość świadomego korzystania z własnego potencjału, zgodnie z naturalnymi predyspozycjami. Korzyści jakie można osiągnąć pracując nad rozwijaniem świadomości siebie wychodzą daleko poza obręb pracy zawodowej i dotykają istoty Człowieczeństwa.

A przecież niezależnie, czy jestem menedżerem, liderem grupy, koordynatorem, dyrektorem, nauczycielem czy pracownikiem fizycznym - przede wszystkim jestem Człowiekiem, a to zobowiązuje….

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA