REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykorzystać wskaźnik mobilności zawodowej do zarządzania karierą?

Mobilność oblicza się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.
Mobilność oblicza się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.

REKLAMA

REKLAMA

Spróbujmy na przykładzie zaczerpniętym z konkretnego życiorysu zawodowego przyjrzeć się jakie wnioski można wysnuć na podstawie analizy wartości parametru kariery jakim jest mobilność.

Oto przykład życiorysu Arkadiusza B., obejmującego okres do 2006 r.

REKLAMA

Arkadiusz B - Rok urodzenia 1968, wiek 38 lat (w roku 2006). Wykształcenie: mgr matematyki

Przebieg kariery:
1995-1998 – 27 miesięcy, firma badań marketingowych:

  • ankieter,
  • project manager (od roku 1996)

1998-1999 – 18 miesięcy, duża firma ubezpieczeniowa:

  • agent ubezpieczeniowy,

1999-2003 – 40 miesięcy, duża firma leasingowa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • specjalista ds. ubezpieczeń,
  • manager ds. kluczowych klientów

2003-2006 – 39 miesięcy, duży bank prywatny:

  • dyrektor oddziału,
  • dyrektor regionu.

Mobilność oblicza się, sumując wszystkie (liczone w miesiącach) okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.

Wartość współczynnika mobilności dla Arkadiusza B. wynosi zatem:
27 + 18 + 40 + 39 = 124
124 / 4 = 31

Wiek pana Arkadiusza to 38 lat (mieści się w kategorii wiekowej 35-40). W tej kategorii wynik 31 należy do wyników typowych (średni) umiejscowionych nieznacznie poniżej mediany.

Badanie Marka Suchara przeprowadzone na życiorysach kilkuset menedżerów pozwoliło stwierdzić, że osoby o typowej wartości wskaźnika mobilności to najczęściej osoby dobrze przystosowane społecznie, zrównoważone i z konsekwentnym przebiegiem kariery. Można przewidywać, że dalszy ciąg tej kariery będzie konsekwencją tego co działo się w niej dotychczas, a więc wiązać się będzie z dalszym rozwojem zawodowym.

Przeczytaj również: Ile zarabia polski menedżer?

REKLAMA

Aby dowiedzieć się więcej, proponujemy zwrócić uwagę na początek kariery – czyli na pierwsze miejsce pracy. Okazuje się, że Arkadiusz B. spędził w nim 27 miesięcy, a więc w porównaniu z jego (ówczesną) kategorią wiekową pracował tam wyjątkowo długo. Jak wiadomo z badań nad związkiem cech osobowości z mobilnością, sytuacja taka pozwala na bardzo pozytywne prognozy dotyczące kariery. Daje to kolejny argument, aby przewidywać, że dalsze losy zawodowe pana Arkadiusza mogą się wiązać z rozwojem i wzrostem zawodowym.

I rzeczywiście, w tym przypadku nie zdarzyło się nic niespodziewanego (choroba, okoliczności rodzinne). Kolejne miejsce pracy Arkadiusza B. jest logiczną kontynuacją obraną przez niego ścieżki zawodowej i jest to:
2006-2009 – 35 miesięcy, międzynarodowy bank
• dyrektor oddziału

Zobacz: Jakie są sfery życia menedżera?

Artykuł pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA