reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie czasem > Jak wykorzystać wskaźnik mobilności zawodowej do zarządzania karierą?

Jak wykorzystać wskaźnik mobilności zawodowej do zarządzania karierą?

Spróbujmy na przykładzie zaczerpniętym z konkretnego życiorysu zawodowego przyjrzeć się jakie wnioski można wysnuć na podstawie analizy wartości parametru kariery jakim jest mobilność.

Oto przykład życiorysu Arkadiusza B., obejmującego okres do 2006 r.

Arkadiusz B - Rok urodzenia 1968, wiek 38 lat (w roku 2006). Wykształcenie: mgr matematyki

Przebieg kariery:
1995-1998 – 27 miesięcy, firma badań marketingowych:

  • ankieter,
  • project manager (od roku 1996)

1998-1999 – 18 miesięcy, duża firma ubezpieczeniowa:

  • agent ubezpieczeniowy,

1999-2003 – 40 miesięcy, duża firma leasingowa:

  • specjalista ds. ubezpieczeń,
  • manager ds. kluczowych klientów

2003-2006 – 39 miesięcy, duży bank prywatny:

  • dyrektor oddziału,
  • dyrektor regionu.

Mobilność oblicza się, sumując wszystkie (liczone w miesiącach) okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.

Wartość współczynnika mobilności dla Arkadiusza B. wynosi zatem:
27 + 18 + 40 + 39 = 124
124 / 4 = 31

Wiek pana Arkadiusza to 38 lat (mieści się w kategorii wiekowej 35-40). W tej kategorii wynik 31 należy do wyników typowych (średni) umiejscowionych nieznacznie poniżej mediany.

Badanie Marka Suchara przeprowadzone na życiorysach kilkuset menedżerów pozwoliło stwierdzić, że osoby o typowej wartości wskaźnika mobilności to najczęściej osoby dobrze przystosowane społecznie, zrównoważone i z konsekwentnym przebiegiem kariery. Można przewidywać, że dalszy ciąg tej kariery będzie konsekwencją tego co działo się w niej dotychczas, a więc wiązać się będzie z dalszym rozwojem zawodowym.

Przeczytaj również: Ile zarabia polski menedżer?

Aby dowiedzieć się więcej, proponujemy zwrócić uwagę na początek kariery – czyli na pierwsze miejsce pracy. Okazuje się, że Arkadiusz B. spędził w nim 27 miesięcy, a więc w porównaniu z jego (ówczesną) kategorią wiekową pracował tam wyjątkowo długo. Jak wiadomo z badań nad związkiem cech osobowości z mobilnością, sytuacja taka pozwala na bardzo pozytywne prognozy dotyczące kariery. Daje to kolejny argument, aby przewidywać, że dalsze losy zawodowe pana Arkadiusza mogą się wiązać z rozwojem i wzrostem zawodowym.

I rzeczywiście, w tym przypadku nie zdarzyło się nic niespodziewanego (choroba, okoliczności rodzinne). Kolejne miejsce pracy Arkadiusza B. jest logiczną kontynuacją obraną przez niego ścieżki zawodowej i jest to:
2006-2009 – 35 miesięcy, międzynarodowy bank
• dyrektor oddziału

Zobacz: Jakie są sfery życia menedżera?

Artykuł pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mobilność oblicza się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.
Mobilność oblicza się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach i dzieląc uzyskaną sumę przez liczbę firm, w których dana osoba pracowała.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama