Jak zostać menedżerem idealnym?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Menedżerowie będą musieli nauczyć się poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „Jakie efekty powinienem osiągnąć w swojej pracy?”. Dopiero wówczas mogą posunąć się dalej w swoich rozważaniach i zapytać: „Czy powierzone mi zadanie odpowiada moim umiejętnościom, moim mocnym stronom?”, „Czy rzeczywiście jest to zadanie, które chciałbym wykonywać?” i wreszcie: „Czy wykonanie tego zadania da mi satysfakcję, będzie dla mnie motywujące i wartościowe?”. Dodatkowe pytania, na które należy znaleźć odpowiedź przed podjęciem decyzji o wyborze drogi zawodowej, brzmią: „Co powinienem osiągnąć?”, „W jaki sposób i gdzie mogę oczekiwać efektów, które pozytywnie wpłyną na zmianę obecnej sytuacji?”.
Szukając odpowiedzi na te pytania, menedżer musi pamiętać o kilku rzeczach:
- efekty mogą być trudne do osiągnięcia,
- powinny dotyczyć szerokiego zakresu zagadnień.
Dążenie do osiągnięcia celów niemożliwych do zrealizowania — lub możliwych, ale jedynie w mało prawdopodobnych sytuacjach — nie oznacza, że jesteśmy ambitni, lecz raczej — nierozsądni.
Polecamy serwis Mała firma
Konieczne jest, aby osiągnięte wyniki były przydatne i wymierne, tzn. aby w widoczny sposób poprawiły sytuację, w której znajdowała się organizacja przed podjęciem działania, i aby można było ich efektywność poddać obiektywnej ocenie. Decyzja podjęta w efekcie znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Jakie powinny być moje osiągnięcia?” musi uwzględniać trzy elementy. Konieczna jest odpowiedź na pytanie: „Czego wymaga sytuacja?” i „W jaki sposób mogę osiągnąć najlepsze wyniki, dysponując określonymi możliwościami, umiejętnościami i pozostając w zgodzie ze swoim systemem wartości i sposobem pracy?”. Odpowiedzi na nie koncentrują się wokół następujących zagadnień: co należy zrobić, od czego zacząć, w jaki sposób rozpocząć działanie, jakie cele należy osiągnąć i w jakim terminie tego dokonać. Wolność zapewnia podjęcie działań w efekcie znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Co powinienem osiągnąć?”. Przystępując do realizacji zadania, jesteśmy wolni, ale jednocześnie odpowiedzialni za jego efekty
Każdy kierownik o tyle jest kierownikiem (menedżerem), o ile podwładni postrzegają go w tej roli.
Porównaj: Konsekwencja główna zaleta menedżerów
Wyrażamy tutaj prostymi słowami myśl bardzo ważną i społecznie złożoną. Można zajmować różne stanowiska kierownicze, ale w gruncie rzeczy nie odczuwać satysfakcji, ponieważ można być nieakceptowanym kierownikiem. Na wykładach takiego osobnika określa się mianem „kierownik formalny”. Ilu takich jest, trudno powiedzieć. Chodząc po urzędach, załatwiając różne sprawy na różnych poziomach administracji publicznej, odczuwa się, że jednak wielu. W biznesie być może mniej, ponieważ biznes szybciej weryfikuje kompetencje, szybciej wyłapuje nieudolność czy brak zdolności.
Artykuł jest fragmentem książki Menedżer nowych czasów. Najlepsze metody i narzędzia zarządzania. Autorzy Bolesław Rafał Kuc oraz Marcin Żemigała. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.