| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o refundację opłacanych przez siebie składek ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek o refundację. W jaki sposób starać się o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców?

Czy składki ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców jest refundowana w całości?

Składki ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców mogą być zrefundowane w stu,  sześćdziesięciu lub trzydziestu procentach. Poziom refundacji uzależniony jest od posiadanego przez przedsiębiorcę stopnia niepełnosprawności.

Refundacja w 100 procentach

Refundacja składek ZUS w 100 procentach jest możliwa w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Osoby takie maja w całości zrefundowane obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Refundacja w 60 procentach

Refundacja składek ZUS w 60 procentach jest możliwa w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Refundacja w 30 procentach

Refundacja składek ZUS w 30 procentach jest możliwa w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Przy obliczaniu kwoty refundowanych składek ZUS niepełnosprawnego przedsiębiorcy za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność przyjmuje się zadeklarowaną przez przedsiębiorcę kwotę, która  nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »