reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej

Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej

Oczywiste jest to, że każdy przedsiębiorca dąży do maksymalizacji swoich zysków i udziałów w rynku. Wobec tego samo posiadanie pozycji dominującej nie jest zabronione; dopiero nadużywanie takiej pozycji jest bezwzględnie zakazane i sankcjonowane.

Niestety ani w polskim porządku prawnym, ani w aktach unijnych nie jest sprecyzowane pojęcie „nadużywanie”. Oczywiście można polegać na znajomości języka ojczystego i wyinterpretować, że mowa o nadmiernym wykorzystywaniu, nieuczciwej eksploatacji, czy niewspółmiernym wpływaniu na rynek, ale wszystko to są pojęcia nieostre, które w stosowaniu prawa zupełnie się nie sprawdzają. 

W ustawie o ochronie konkurencji i konsumenta ustawodawca wymienił przykładowy katalog działań, które niewątpliwie są nadużywaniem pozycji przedsiębiorcy. Można je podzielić na nadużycia eksploatacyjne i wykluczające.

Przeczytaj też: Przedsiębiorcy słabo znają przepisy chroniące konkurencję

Nadużycia eksploatacyjne

W wyniku nadużyć eksploatacyjnych przedsiębiorca czerpie niczym nieuzasadnione korzyści kosztem innych uczestników rynku, a zatem swoich kontrahentów, klientów, a nawet konsumentów. 

Do takich działań zaliczymy: 

  1.  drapieżnictwo cenowe, czyli bezpośrednie lub pośrednie narzucanie nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych albo rażąco niskich, odległych terminów płatności lub innych warunków zakupu albo sprzedaży towarów;
  2.  ograniczenie produkcji, zbytu lub postępu technicznego ze szkodą dla kontrahentów lub konsumentów;
  3.  żądanie transakcji wiązanych - uzależnianie zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy;
  4.  typową eksploatację, czyli narzucanie przez przedsiębiorcę uciążliwych warunków umów, przynoszących mu nieuzasadnione korzyści.

Nadużycia wykluczające

Ich celem jest negatywny i jednostronny wpływ na warunki konkurencyjne (ograniczenie lub nawet całkowita eliminacja). 

Przykładem takich praktyk jest: 

  1.  stosowanie w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji;
  2.  przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania, bądź rozwoju konkurencji;
  3.  podział rynku według kryteriów terytorialnych, asortymentowych lub podmiotowych.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Powyższe przykłady są najczęstszymi formami nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców. Katalog ten jest otwarty, co oznacza, że nie tylko takie działania mogą zostać uznane za nadużywanie pozycji dominującej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej
Na czym polega nadużywanie pozycji dominującej

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama