REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyłączenia grupowe – porozumienia kooperacyjne

Martyna Wosion
Wyłączenia grupowe – porozumienia kooperacyjne
Wyłączenia grupowe – porozumienia kooperacyjne
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję określone rodzaje porozumień. Wyjątki te określa się mianem wyłączeń grupowych. Z takiego przywileju korzystają m. in. porozumienia kooperacyjne.

Na porozumienia kooperacyjne składają się w istocie dwa rodzaje kontraktów: specjalizacyjne i badawczo – rozwojowe. 

REKLAMA

Kooperacje specjalizacyjne

Kooperacje specjalizacyjne mogą przyjąć trzy formy:

  •  specjalizacji jednostronnej – gdy jedna ze stron zobowiązuje się do zaprzestania lub zaniechania produkcji określonych towarów i jednocześnie zobowiązuje się do nabywania ich od drugiej strony porozumienia, która zobowiązuje się do ich produkcji;
  •  specjalizacji wzajemnej – gdy wszystkie strony zobowiązują się do zaniechania lub zaprzestania produkcji określonych, lecz różnych, towarów, jednocześnie zobowiązując się do nabywania tych towarów od pozostałych stron porozumienia;  
  •  wspólnej produkcji – gdy na mocy umowy strony zobowiązują się wspólnie produkować określone produkty.

Zobacz: Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję?

REKLAMA

Porozumienia specjalizacyjne korzystają z wyłączenia tylko wtedy, gdy udział w rynku stron, biorących udział w porozumieniu nie przekracza 20%. Ponadto wyłączeń dotyczących specjalizacji jednostronnej nie stosuje się do przedsiębiorców niebędącymi konkurentami. 

Oczywiście z wyłączenia nie korzystają także porozumienia, których ukrytym celem jest zmowa cenowa, porozumienie podziałowe lub ograniczanie produkcji lub sprzedaży towarów objętych specjalizacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozumienia badawczo - rozwojowe

Kooperacje badawczo - rozwojowe mogą przybierać różną formę:

  •  wspólnego wykonywania tej działalności i wspólnego wykorzystania jej wyników;
  •  wspólnego wykonywania tej działalności z wyłączeniem wspólnego wykorzystywania jej wyników;
  •  wspólnego wykorzystania wyników, bez uprzedniego wspólnego prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej.

Porozumienie korzysta z wyłączenia, jeśli przedsiębiorcy je zawierający są konkurentami, a ich udział w rynku nie wynosi więcej niż 25%. Jeśli jednak przedsiębiorcy nie konkurują ze sobą, że względu na korzystny pod względem gospodarczym cel, porozumienie jest objęte wyłączeniem bez względu na udział rynkowy przedsiębiorców. 

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Z wyłączeń nie korzystają także porozumienia, które w istocie będą stanowić zagrożenie dla uczciwej konkurencji, a zatem takie, które stanowią zmowę cenową, kontyngentową, mają na celu ograniczenie swobody uczestnictwa stron porozumienia w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej samodzielnie lub we współpracy z osobami trzecimi w innej dziedzinie niż objęta porozumieniem, próbę wpływu na krąg odbiorców itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA