reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Wyłączenie porozumień kooperacji ubezpieczeniowej spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję należy do tzw. porozumień sektorowych. Co obejmuje wyłączenie i jaki jest powód jego istnienia?

Wyłączenie obejmuje porozumienia horyzontalne (na tym samym szczeblu rynkowym) między przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność ubezpieczeniową.
Przez działalność ubezpieczeniową rozumie się wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czego mogą dotyczyć dozwolone porozumienia?

Przede wszystkim wyłączenie obejmuje działanie przedsiębiorców polegające na: 

  1.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu kalkulacji przeciętnego kosztu ubezpieczenia od określonych ryzyk w przeszłości;
  2.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu, w związku z ubezpieczeniem zawierającym elementy kapitalizacji, tabel danych śmiertelności oraz zestawień danych pokazujących częstotliwość chorób, wypadków i kalectwa;
  3.  prowadzeniu badań związanych z działalnością ubezpieczeniową oraz rozpowszechniania ich wyników;
  4.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących standardów ogólnych warunków ubezpieczenia dla ubezpieczeń bezpośrednich;
  5.  opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących modeli przedstawiających zyski;
  6.  wspólnego ubezpieczania od określonych kategorii ryzyka przez grupy koreasekuracyjne;
  7.  opracowywaniu, uznawaniu i rozpowszechnianiu specyfikacji technicznych, zasad i kodeksów praktyki dotyczących urządzeń zabezpieczających.

Wyniki wszelkich badań, prognoz i ustaleń przedsiębiorców uczestniczących w porozumieniu nie mogą identyfikować przedsiębiorców prowadzących działalność ubezpieczeniową oraz żadnej z ubezpieczonych stron, a także powinny być dostępne dla każdego przedsiębiorcy, prowadzącego taką działalność na rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Nadto, dokumenty takie muszą być opatrzone oświadczeniem, że nie są one wiążące.

Przeczytaj też: Kilka słów o wyłączeniach grupowych

Klauzule czarne

Podobnie, jak we wszystkich wyłączeniach grupowych, bezwzględnie zakazane jest stosowanie w porozumieniach zmów cenowych, ustaleń narzucania klientom niejednolitych lub krzywdzących warunków umów, stosowanie w nich zabronionych klauzul umownych itp.

Z wyłączenia grupowego nie będzie zatem korzystało porozumienie, między firmami ubezpieczeniowymi, które po analizie rynku, dochodząc do wniosku, że branżę czeka spory kryzys ustalają podniesienie cen o 5% i zmienienie warunków umów, tak by wydłużyć okres korzystania klientów ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń na minimum 5 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej
Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama