Wyłączenia grupowe - porozumienia kooperacji ubezpieczeniowej
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenie obejmuje porozumienia horyzontalne (na tym samym szczeblu rynkowym) między przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność ubezpieczeniową.
Przez działalność ubezpieczeniową rozumie się wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.
REKLAMA
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
Czego mogą dotyczyć dozwolone porozumienia?
Przede wszystkim wyłączenie obejmuje działanie przedsiębiorców polegające na:
- opracowywaniu i rozpowszechnianiu kalkulacji przeciętnego kosztu ubezpieczenia od określonych ryzyk w przeszłości;
- opracowywaniu i rozpowszechnianiu, w związku z ubezpieczeniem zawierającym elementy kapitalizacji, tabel danych śmiertelności oraz zestawień danych pokazujących częstotliwość chorób, wypadków i kalectwa;
- prowadzeniu badań związanych z działalnością ubezpieczeniową oraz rozpowszechniania ich wyników;
- opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących standardów ogólnych warunków ubezpieczenia dla ubezpieczeń bezpośrednich;
- opracowywaniu i rozpowszechnianiu niewiążących modeli przedstawiających zyski;
- wspólnego ubezpieczania od określonych kategorii ryzyka przez grupy koreasekuracyjne;
- opracowywaniu, uznawaniu i rozpowszechnianiu specyfikacji technicznych, zasad i kodeksów praktyki dotyczących urządzeń zabezpieczających.
Wyniki wszelkich badań, prognoz i ustaleń przedsiębiorców uczestniczących w porozumieniu nie mogą identyfikować przedsiębiorców prowadzących działalność ubezpieczeniową oraz żadnej z ubezpieczonych stron, a także powinny być dostępne dla każdego przedsiębiorcy, prowadzącego taką działalność na rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Nadto, dokumenty takie muszą być opatrzone oświadczeniem, że nie są one wiążące.
Przeczytaj też: Kilka słów o wyłączeniach grupowych
Klauzule czarne
REKLAMA
Podobnie, jak we wszystkich wyłączeniach grupowych, bezwzględnie zakazane jest stosowanie w porozumieniach zmów cenowych, ustaleń narzucania klientom niejednolitych lub krzywdzących warunków umów, stosowanie w nich zabronionych klauzul umownych itp.
Z wyłączenia grupowego nie będzie zatem korzystało porozumienie, między firmami ubezpieczeniowymi, które po analizie rynku, dochodząc do wniosku, że branżę czeka spory kryzys ustalają podniesienie cen o 5% i zmienienie warunków umów, tak by wydłużyć okres korzystania klientów ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń na minimum 5 lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.