reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia kontyngentowe i podziałowe

Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia kontyngentowe i podziałowe

Porozumienia kontyngentowe i podziałowe to kolejne praktyki ograniczające konkurencję typu hard. Oznacza to, że są one uważane za najniebezpieczniejszy rodzaj wpływania na konkurencję i oczywiście są one zagrożone największymi sankcjami.

Porozumienia kontyngentowe

Porozumienia kontyngentowe, czyli inaczej ilościowe, dotyczą przede wszystkim prób kontrolowania ilości wytwarzania lub zbytu towarów. W istocie praktyki te sprowadzają się do ograniczenia swobody przedsiębiorcy w zarządzaniu swoją firmą. 

Porozumienia te mogą polegać na określaniu wielkości produkcji (na przestrzeni określonego czasu – roku, miesiąca, kwartału), ilości zaopatrywanych klientów, wielkości asortymentu, czy wielkości importu lub eksportu.

Uzgodnienia kontyngentowe mogą również mieć na celu ograniczenie postępu technicznego – UOKiK uznaje, że te rodzaje porozumień są szczególnie szkodliwe dla konsumentów, ponieważ nie pozwalają na ulepszanie produktów, których używają. 

Porównaj: Porozumienia cenowe i kondycjonalne

Porozumienia podziałowe

Porozumienia podziałowe, jak sama nazwa wskazuje, dzielą rynek w zależności od potrzeb przedsiębiorców, biorących udział w porozumieniu. Przedsiębiorcy mogą dzielić rynek według kryteriów:

  1.  geograficznych – ustalając granice terytorialne prowadzenia działalności gospodarczej;
  2.  podmiotowych – dzieląc między uczestników porozumienia klientów, dostawców lub kontrahentów;
  3.  asortymentowych – przypisując przedsiębiorcom konkretną część produktów.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Konsekwencją porozumień podziałowych jest wyraźne ograniczenie konkurencji na danym rynku, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do monopolu. Porozumienia te co prawda ograniczają możliwość działania przedsiębiorcy na innych rynkach, ale jednocześnie zwalniają go z walki konkurencyjnej, wobec czego na części, która mu przypada, może wprowadzać własną politykę cenową i jakościową. 

Przykładem porozumienia podziałowego może być sprawa wydawnictwa Nowa Era i Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych. W umowie, na mocy której Nowa Era nabywała część majątku PPKW, zawarto porozumienie, które zakładało, że Nowa Era powstrzyma się od konkurowania z PPWK na rynku kartografii użytkowej, zaś PPKW zobowiązało się do niekonkurowania z Nową Erą na rynku wydawnictw szkolnych i edukacyjnych. Porozumienie zostało zawarte na 10 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia kontyngentowe i podziałowe
Porozumienia przedsiębiorców - porozumienia kontyngentowe i podziałowe

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama