Przykłady nieuczciwych praktyk - roszczenie przedstawienia dokumentów

REKLAMA
REKLAMA
Nieuczciwa praktyka rynkowa to taka praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów, która jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Dodatkowo powoduje istotne zniekształcenie zachowania rynkowego przeciętnego konsumenta. Dotyczy to zarówno okresu przed zawarciem umowy, jej zawierania oraz okresu po jej zawarciu.
REKLAMA
Art. 9 pkt 4. ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zalicza do takich praktyk:
REKLAMA
Żądanie od konsumenta zgłaszającego roszczenie, w związku z umową ubezpieczenia, przedstawienia dokumentów, których w sposób racjonalny nie można uznać za istotne dla ustalenia zasadności roszczenia, lub nieudzielanie odpowiedzi na stosowną korespondencję, w celu nakłonienia konsumenta do odstąpienia od zamiaru wykonania jego praw wynikających z umowy ubezpieczenia.
1. Konsument, przed planowana podróżą, zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia bagażu podróżnego. W związku z kradzieżą bagażu konsument złożył zawiadomienie o szkodzie, konieczne do wypłaty odszkodowania. Podczas rozmowy został poinformowany, że oprócz takiego zawiadomienia, aby odszkodowanie zostało mu wypłacone, musi przedstawić dowody zakupu wszystkich skradzionych rzeczy. Takie działanie przedsiębiorcy będzie niedopuszczalne zwłaszcza, gdy ani umowa, ani ogólne warunki ubezpieczenia tego rodzaju warunku nie zastrzegały. Ponadto nieracjonalne wydaje się żądanie dowodów zakupu w sytuacji, gdy konsument deklaruje określoną kwotę, na jaką chce ubezpieczyć swój bagaż, a wysokość odszkodowania tak czy inaczej nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia.
2. Konsument w związku z zawartą umową ubezpieczenia zawiadomił zakład ubezpieczeń o szkodzie z tytułu ubezpieczenia autocasco. W odpowiedzi został poinformowany o konieczności wyjaśnienia na piśmie okoliczności zdarzenia i przesłaniu dodatkowych dokumentów. Pomimo, iż konsument wywiązał się ze wskazanych w piśmie warunków, zakład ubezpieczeń nie odpowiedział zarówno na tę, jak i na kolejną wysyłaną przez konsumenta w sprawie odszkodowania korespondencję. Tego rodzaju działanie przedsiębiorcy jest niedopuszczalne i ma wyłącznie na celu skłonienie konsumenta do zrezygnowania z przysługujących mu praw wynikających z umowy ubezpieczenia.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA