Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników
REKLAMA
REKLAMA
Na wysokość kosztów, które pracodawca musi ponieść, gdy sąd uwzględni powództwo pracownika, składają się:
REKLAMA
● koszty procesu, które pracodawca opłaca we własnym zakresie, oraz
● koszty sądowe poniesione tymczasowo przez Skarb Państwa – jeśli pracownik był z nich zwolniony.
Jeśli pracodawca wnosi pozew przeciwko pracownikowi, już na wstępie ponosi koszty sądowe w postaci opłaty, którą należy uiścić, aby został nadany bieg sprawie.
Pełnomocnik z wyboru
Największym obciążeniem dla pracodawcy w zakresie kosztów procesu zwracanych wygrywającemu pracownikowi jest wynagrodzenie i wydatki adwokata lub radcy prawnego wynajętego przez pracownika. Tylko wtedy, gdy pracownik broni się sam, koszty te w ogóle mogą nie powstać. W sprawach wszczętych w danej instancji przed 27 października 2016 r. w przypadku ustanowienia pełnomocnika z wyboru stawki adwokackie i radcowskie są wyższe o 25%. Po 26 października 2016 r. nic się nie zmieniło w zakresie ustalania opłat za udział pełnomocnika z wyboru w postępowaniu przed sądem II instancji, które wynoszą:
● przed sądem okręgowym – 50% stawki minimalnej, a jeżeli w I instancji nie prowadził sprawy ten sam adwokat – 75% stawki minimalnej, w obu wypadkach nie mniej niż 120 zł,
● przed sądem apelacyjnym – w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych 75% stawki minimalnej, a jeżeli w I instancji nie prowadził sprawy ten sam adwokat – 100% stawki minimalnej, w obu wypadkach nie mniej niż 240 zł.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Stawki minimalne za prowadzenie spraw z zakresu prawa pracy w postępowaniu apelacyjnym i zażaleniowym przed sądem apelacyjnym są natomiast takie same jak w postępowaniu przed sądem I instancji (nie dotyczy to spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników
W artykule przedstawiono również minimalne stawki za czynności adwokata i radcy prawnego w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA