reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów

Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów

Zatrudniamy na umowę zlecenia 19-letniego maturzystę – absolwenta liceum ogólnokształcącego, który w lipcu 2016 r. przedłożył nam zaświadczenie o przyjęciu od 1 października br. na studia. Dlatego nie zgłaszaliśmy go do ZUS i nie opłacaliśmy żadnych składek. Na początku października okazało się jednak, że zleceniobiorca nie podjął studiów. Gdy zażądaliśmy potwierdzenia rozpoczęcia studiów, poinformował nas, że zrezygnował z nich. Z jaką datą powinniśmy zgłosić go do ZUS?

Państwa zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx, od 1 września 2016 r. Od wynagrodzenia należnego za wrzesień należy rozliczyć składki zgodnie ze złożonym zgłoszeniem. Szczegóły w uzasadnieniu.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych (emerytalnego i rentowych oraz wypadkowego), a także ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorców nie dotyczy osób, które nie ukończyły 26. roku życia i są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych albo studentami.

Osoby te do ukończenia 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zobacz serwis: Moja firma

Dla celów ubezpieczeniowych do 31 sierpnia danego roku za uczniów uznaje się nie tylko osoby aktualnie kontynuujące naukę, ale również osoby, które ukończyły szkołę i nie kontynuują nauki. Natomiast osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia, uznaje się za ucznia aż do 30 września.

Za studenta uznaje się natomiast osobę kształcącą się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Status studenta przysługuje od daty immatrykulacji (przyjęcia w poczet studentów i złożenia ślubowania) do daty skreślenia z listy studentów. Jeżeli data formalnej immatrykulacji jest późniejsza niż 1 października danego roku kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października a dniem immatrykulacji. Datą ukończenia studiów jest dzień:

● złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,

● złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,

● zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jednak w przedstawionej przez Państwa sytuacji zleceniobiorca nigdy faktycznie nie został studentem. Tym samym nie przysługuje mu status ucznia w okresie od 1 do 30 września 2016 r., chociaż o tym fakcie dowiedzieli się Państwo z opóźnieniem. Jako płatnicy składek mający zawartą umowę zlecenia z taką osobą powinni ją Państwo obecnie zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego, a także zdrowotnego. Zleceniobiorca nie ma możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego z datą 1 września 2016 r., ponieważ do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może zostać zgłoszony wyłącznie na bieżąco zleceniobiorca, który wyraził wolę przystąpienia do tego ubezpieczenia. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZUA.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów

W artykule przedstawiono również fragment formularza ZUS RCA.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama