REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów

Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów /fot. Fotolia
Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy na umowę zlecenia 19-letniego maturzystę – absolwenta liceum ogólnokształcącego, który w lipcu 2016 r. przedłożył nam zaświadczenie o przyjęciu od 1 października br. na studia. Dlatego nie zgłaszaliśmy go do ZUS i nie opłacaliśmy żadnych składek. Na początku października okazało się jednak, że zleceniobiorca nie podjął studiów. Gdy zażądaliśmy potwierdzenia rozpoczęcia studiów, poinformował nas, że zrezygnował z nich. Z jaką datą powinniśmy zgłosić go do ZUS?

Państwa zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx, od 1 września 2016 r. Od wynagrodzenia należnego za wrzesień należy rozliczyć składki zgodnie ze złożonym zgłoszeniem. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Obowiązek ubezpieczeń społecznych (emerytalnego i rentowych oraz wypadkowego), a także ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorców nie dotyczy osób, które nie ukończyły 26. roku życia i są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych albo studentami.

Osoby te do ukończenia 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zobacz serwis: Moja firma

REKLAMA

Dla celów ubezpieczeniowych do 31 sierpnia danego roku za uczniów uznaje się nie tylko osoby aktualnie kontynuujące naukę, ale również osoby, które ukończyły szkołę i nie kontynuują nauki. Natomiast osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia, uznaje się za ucznia aż do 30 września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za studenta uznaje się natomiast osobę kształcącą się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Status studenta przysługuje od daty immatrykulacji (przyjęcia w poczet studentów i złożenia ślubowania) do daty skreślenia z listy studentów. Jeżeli data formalnej immatrykulacji jest późniejsza niż 1 października danego roku kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października a dniem immatrykulacji. Datą ukończenia studiów jest dzień:

● złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,

● złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,

● zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jednak w przedstawionej przez Państwa sytuacji zleceniobiorca nigdy faktycznie nie został studentem. Tym samym nie przysługuje mu status ucznia w okresie od 1 do 30 września 2016 r., chociaż o tym fakcie dowiedzieli się Państwo z opóźnieniem. Jako płatnicy składek mający zawartą umowę zlecenia z taką osobą powinni ją Państwo obecnie zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego, a także zdrowotnego. Zleceniobiorca nie ma możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego z datą 1 września 2016 r., ponieważ do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może zostać zgłoszony wyłącznie na bieżąco zleceniobiorca, który wyraził wolę przystąpienia do tego ubezpieczenia. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZUA.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów

W artykule przedstawiono również fragment formularza ZUS RCA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA