| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak oskładkować dwie umowy zlecenia wykonywane przez zleceniobiorcę u jednego płatnika?

Jak oskładkować dwie umowy zlecenia wykonywane przez zleceniobiorcę u jednego płatnika?

Ze zleceniobiorcą zawarliśmy dwie umowy zlecenia. Pierwszą na okres od 1 września do 31 grudnia 2016 r., z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 2000 zł, na sprzątanie pomieszczeń biurowych. Wypłata wynagrodzenia następuje na koniec miesiąca za przepracowany miesiąc. Z tej umowy zleceniobiorca podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Okazało się, że z tą samą osobą chcemy zawrzeć kolejne zlecenie od 15 października do 30 listopada 2016 r. na inną czynność, tj. archiwizację dokumentów. Wynagrodzenie będzie wypłacane także na koniec miesiąca za dany miesiąc. Czy od drugiej umowy zlecenia możemy nie odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne?

W przypadku gdy płatnik składek podpisuje z tym samym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, to aby stwierdzić brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z drugiej umowy, ich przedmiot musi być różny, praca na ich podstawie musi być faktycznie wykonywana, a z pierwszej umowy musi być w każdym miesiącu uzyskiwana podstawa wymiaru składek nie niższa niż minimalne wynagrodzenie. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Zleceniobiorca spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, m.in. z tytułu wykonywania kilku umów zlecenia lub o świadczenie usług, jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może on jednak dobrowolnie, na swój wniosek:

● być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów, lub

● zmienić tytuł obowiązkowych ubezpieczeń (art. 9 ust. 2 ustawy systemowej).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Do zasady tej od początku tego roku wprowadzono jednak istotne zastrzeżenie. Zgodnie z nim zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów – np. innej umowy zlecenia – podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ze wszystkich tytułów (art. 9 ust. 2c ustawy systemowej).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak oskładkować dwie umowy zlecenia wykonywane przez zleceniobiorcę u jednego płatnika

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę składek od umów zlecenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »