REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców

Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców /fot. Fotolia
Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców /fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejmujemy hurtownię wraz z pracownikami na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Są w niej zatrudnieni kierowcy na umowy o pracę, a także kilka osób na umowy zlecenia. Czy do naszych obowiązków należy zaproponowanie dalszej pracy w naszym zakładzie osobom, które wykonują pracę na podstawie umów zlecenia, czy możemy rozwiązać te umowy?

Jako firma przejmująca zakład pracy nie mają Państwo obowiązku zaproponowania dalszej pracy w swoim zakładzie kierowcom zatrudnionym na podstawie umów zlecenia. Jeżeli nie zostaną podpisane przez Państwa nowe umowy zlecenia z tymi osobami, to nie zostaną one przejęte przez Państwa firmę. Wówczas za zobowiązania wobec nich (w tym również rozwiązywanie umów zlecenia) odpowiada dotychczasowy zakład pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia, nie przejdą automatycznie do Państwa zakładu na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Jeżeli zechcą Państwo nadal współpracować z tymi osobami, należy zawrzeć z nimi nowe umowy zlecenia. Przejęcie pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Nie ma więc zastosowania do osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, ponieważ do tych umów stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Jedynie osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, np. powołania, mianowania, nowy pracodawca powinien zaproponować nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać minimum 7-dniowy termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odmowie przyjęcia nowych warunków zatrudnienia i wynagrodzenia (art. 231 § 5 Kodeksu pracy). Brak zgody pracownika na nowe warunki pracy i płacy skutkuje tym, że dotychczas istniejąca umowa rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi jej wypowiedzenia.

Nowy pracodawca przejmujący zakład pracy nie ma również obowiązku rozwiązywania z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy cywilnoprawnej umów wiążących je z poprzednim pracodawcą, ponieważ nie jest ich stroną. Umowy te powinny więc być rozwiązane lub kontynuowane przez strony tych umów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA