reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego. Swoboda ta nie jest jednak absolutna. Aby nie narazić się na spór z ZUS w zakresie zasadności ustalenia pracownikowi pensji w danej wysokości, pracodawca powinien określić wynagrodzenie w godziwej wysokości, tj. właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki czy pracowników wykonujących tę samą lub podobną pracę.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało:

● rodzajowi wykonywanej pracy,

● kwalifikacjom wymaganym przy wykonywaniu pracy,

● ilości pracy,

● jakości świadczonej pracy (art. 78 Kodeksu pracy).

Ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom, należy jednocześnie przestrzegać przepisów określających jego minimalną wysokość (art. 13 Kodeksu pracy). W 2016 r. jest to 1850 zł dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, a dla pracowników wykonujących pracę w niepełnym wymiarze – proporcjonalna część tej kwoty. Do 31 grudnia 2016 r. możliwe jest ustalanie minimalnego wynagrodzenia dla pracownika w pierwszym roku jego pracy w niższej wysokości, tj. 80% minimalnej kwoty. Od 1 stycznia 2017 r. zróżnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie zniesione i pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom co najmniej 100% minimalnej płacy (według projektu rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. – 2000 zł brutto miesięcznie lub odpowiednią jej część dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy).

Ponadto Kodeks pracy daje pracownikom prawo do godziwego wynagrodzenia. Unormowanie to stanowi przede wszystkim zabezpieczenie przed przyznaniem zatrudnionym wynagrodzenia zbyt niskiego w porównaniu z rodzajem czynności, które wykonują.

Zasady ustalania godziwego wynagrodzenia mogą jednak sprawiać pracodawcom pewne problemy. Na wysokość ustanowionej pensji pracowniczej szczególną uwagę zwraca ZUS. W określonych przypadkach, powołując się na naruszenie zasady godziwości wynagrodzenia, ZUS kwestionuje pensje, które – jego zdaniem – są zbyt wysokie. Postanowienia umowy o pracę dotyczące wynagrodzenia za pracę mogą być ocenione przez pryzmat zasad współżycia społecznego jako nieważne w części przekraczającej granice godziwości (wyroki Sądu Najwyższego: z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 563/00, OSNP 2002/4/90, z 21 lipca 2009 r., II PK 21/09, OSNP 2011/5–6/75). Stanie się tak wtedy, gdy na podstawie w ten sposób ustalonego (zawyżonego) wynagrodzenia ZUS wypłaca świadczenia (zasiłki) z ubezpieczenia społecznego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

W artykule wyjaśniono również definicję wynagrodzenia godziwego oraz jakie są skutki zakwestionowania wynagrodzenia przez ZUS.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama