REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS /fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS /fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego. Swoboda ta nie jest jednak absolutna. Aby nie narazić się na spór z ZUS w zakresie zasadności ustalenia pracownikowi pensji w danej wysokości, pracodawca powinien określić wynagrodzenie w godziwej wysokości, tj. właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki czy pracowników wykonujących tę samą lub podobną pracę.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało:

REKLAMA

● rodzajowi wykonywanej pracy,

● kwalifikacjom wymaganym przy wykonywaniu pracy,

● ilości pracy,

● jakości świadczonej pracy (art. 78 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom, należy jednocześnie przestrzegać przepisów określających jego minimalną wysokość (art. 13 Kodeksu pracy). W 2016 r. jest to 1850 zł dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, a dla pracowników wykonujących pracę w niepełnym wymiarze – proporcjonalna część tej kwoty. Do 31 grudnia 2016 r. możliwe jest ustalanie minimalnego wynagrodzenia dla pracownika w pierwszym roku jego pracy w niższej wysokości, tj. 80% minimalnej kwoty. Od 1 stycznia 2017 r. zróżnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie zniesione i pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom co najmniej 100% minimalnej płacy (według projektu rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. – 2000 zł brutto miesięcznie lub odpowiednią jej część dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy).

Ponadto Kodeks pracy daje pracownikom prawo do godziwego wynagrodzenia. Unormowanie to stanowi przede wszystkim zabezpieczenie przed przyznaniem zatrudnionym wynagrodzenia zbyt niskiego w porównaniu z rodzajem czynności, które wykonują.

Zasady ustalania godziwego wynagrodzenia mogą jednak sprawiać pracodawcom pewne problemy. Na wysokość ustanowionej pensji pracowniczej szczególną uwagę zwraca ZUS. W określonych przypadkach, powołując się na naruszenie zasady godziwości wynagrodzenia, ZUS kwestionuje pensje, które – jego zdaniem – są zbyt wysokie. Postanowienia umowy o pracę dotyczące wynagrodzenia za pracę mogą być ocenione przez pryzmat zasad współżycia społecznego jako nieważne w części przekraczającej granice godziwości (wyroki Sądu Najwyższego: z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 563/00, OSNP 2002/4/90, z 21 lipca 2009 r., II PK 21/09, OSNP 2011/5–6/75). Stanie się tak wtedy, gdy na podstawie w ten sposób ustalonego (zawyżonego) wynagrodzenia ZUS wypłaca świadczenia (zasiłki) z ubezpieczenia społecznego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

W artykule wyjaśniono również definicję wynagrodzenia godziwego oraz jakie są skutki zakwestionowania wynagrodzenia przez ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA