| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego. Swoboda ta nie jest jednak absolutna. Aby nie narazić się na spór z ZUS w zakresie zasadności ustalenia pracownikowi pensji w danej wysokości, pracodawca powinien określić wynagrodzenie w godziwej wysokości, tj. właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki czy pracowników wykonujących tę samą lub podobną pracę.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało:

● rodzajowi wykonywanej pracy,

● kwalifikacjom wymaganym przy wykonywaniu pracy,

● ilości pracy,

● jakości świadczonej pracy (art. 78 Kodeksu pracy).

Ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom, należy jednocześnie przestrzegać przepisów określających jego minimalną wysokość (art. 13 Kodeksu pracy). W 2016 r. jest to 1850 zł dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, a dla pracowników wykonujących pracę w niepełnym wymiarze – proporcjonalna część tej kwoty. Do 31 grudnia 2016 r. możliwe jest ustalanie minimalnego wynagrodzenia dla pracownika w pierwszym roku jego pracy w niższej wysokości, tj. 80% minimalnej kwoty. Od 1 stycznia 2017 r. zróżnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie zniesione i pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom co najmniej 100% minimalnej płacy (według projektu rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 r. – 2000 zł brutto miesięcznie lub odpowiednią jej część dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy).

Ponadto Kodeks pracy daje pracownikom prawo do godziwego wynagrodzenia. Unormowanie to stanowi przede wszystkim zabezpieczenie przed przyznaniem zatrudnionym wynagrodzenia zbyt niskiego w porównaniu z rodzajem czynności, które wykonują.

Zasady ustalania godziwego wynagrodzenia mogą jednak sprawiać pracodawcom pewne problemy. Na wysokość ustanowionej pensji pracowniczej szczególną uwagę zwraca ZUS. W określonych przypadkach, powołując się na naruszenie zasady godziwości wynagrodzenia, ZUS kwestionuje pensje, które – jego zdaniem – są zbyt wysokie. Postanowienia umowy o pracę dotyczące wynagrodzenia za pracę mogą być ocenione przez pryzmat zasad współżycia społecznego jako nieważne w części przekraczającej granice godziwości (wyroki Sądu Najwyższego: z 7 sierpnia 2001 r., I PKN 563/00, OSNP 2002/4/90, z 21 lipca 2009 r., II PK 21/09, OSNP 2011/5–6/75). Stanie się tak wtedy, gdy na podstawie w ten sposób ustalonego (zawyżonego) wynagrodzenia ZUS wypłaca świadczenia (zasiłki) z ubezpieczenia społecznego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

W artykule wyjaśniono również definicję wynagrodzenia godziwego oraz jakie są skutki zakwestionowania wynagrodzenia przez ZUS.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »