reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika?

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika?

Zatrudnienie pracownika w trakcie miesiąca ma wpływ na wysokość jego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie jest określone w stałej miesięcznej stawce, wówczas zostanie ono pomniejszone o kwotę, która przysługiwałaby za dni, w których pracownik nie był zatrudniony. Jeżeli nowo zatrudniony pracownik choruje i nie nabył prawa do świadczenia chorobowego, to jego wynagrodzenie jest pomniejszane o kwotę przysługującą za część miesiąca, podczas której chorował.

Sposób obliczania zapłaty za wykonywanie obowiązków służbowych w miesiącu, w trakcie którego pracownik podjął zatrudnienie, jest uzależniony od rodzaju otrzymywanego przez niego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej

W odniesieniu do pensji określonej w stałej miesięcznej kwocie należy stosować przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniu).

W takim przypadku wynagrodzenie oblicza się następująco:

Krok 1. Miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Krok 2. Otrzymany wynik mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z powodu rozpoczęcia zatrudnienia w trakcie miesiąca (dotyczy to liczby roboczogodzin przypadających na okres od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia pracownika do pracy).

Krok 3. Obliczoną kwotę należy odjąć od wynagrodzenia należnego za cały miesiąc

– § 12 rozporządzenia o wynagrodzeniu.

Przy obliczaniu wynagrodzenia w ten sposób może powstać wątpliwość co do tego, jak ustalić liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika

W artykule m.in.:

  • Wynagrodzenie godzinowe, akordowe, prowizyjne
  • Choroba w trakcie pierwszego miesiąca pracy
  • Nieprzepracowanie części miesiąca nie uszczupla kwoty wolnej od potrąceń
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama