Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Sposób obliczania zapłaty za wykonywanie obowiązków służbowych w miesiącu, w trakcie którego pracownik podjął zatrudnienie, jest uzależniony od rodzaju otrzymywanego przez niego wynagrodzenia.
REKLAMA
Wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej
W odniesieniu do pensji określonej w stałej miesięcznej kwocie należy stosować przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniu).
W takim przypadku wynagrodzenie oblicza się następująco:
Krok 1. Miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Krok 2. Otrzymany wynik mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z powodu rozpoczęcia zatrudnienia w trakcie miesiąca (dotyczy to liczby roboczogodzin przypadających na okres od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia pracownika do pracy).
Krok 3. Obliczoną kwotę należy odjąć od wynagrodzenia należnego za cały miesiąc
– § 12 rozporządzenia o wynagrodzeniu.
Przy obliczaniu wynagrodzenia w ten sposób może powstać wątpliwość co do tego, jak ustalić liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika
W artykule m.in.:
- Wynagrodzenie godzinowe, akordowe, prowizyjne
- Choroba w trakcie pierwszego miesiąca pracy
- Nieprzepracowanie części miesiąca nie uszczupla kwoty wolnej od potrąceń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.