REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie koszty działalności organizacji związkowej ponosi pracodawca?

Subskrybuj nas na Youtube
Jakie koszty działalności organizacji związkowej ponosi pracodawca? /fot. Fotolia
Jakie koszty działalności organizacji związkowej ponosi pracodawca? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku. Związane z tym dodatkowe opłaty obciążają pracodawcę.

Utrudnianie prowadzenia działalności związkowej oraz niedopełnienie obowiązku pobierania składek i ich przekazywania na rachunek organizacji związkowej jest zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności. Według ekspertów prawa pracy wskazane zachowania są przestępstwem (występkiem) zagrożonym karą grzywny od 10 do 540 stawek dziennych Stawka dzienna nie może być niższa od 10 zł ani nie może przekraczać 2000 zł. Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 33 § 1 i § 3 Kodeksu karnego). Natomiast kara ograniczenia wolności może trwać najkrócej miesiąc, a najdłużej 2 lata (art. 34 § 1 Kodeksu karnego).

REKLAMA

Zobacz serwis: Zarządzanie

Składki związkowe tylko za zgodą zatrudnionych

REKLAMA

Pracodawca musi pobierać składki na rzecz związku z wynagrodzeń pracowników po złożeniu przez organizację związkową pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 331 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych). Pobrane składki przekazuje wyłącznie na rachunek bankowy związku i ponosi koszty przelewu tych składek. Pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku przekazywania składek organizacji związkowej, tłumacząc to trudnościami technicznymi lub organizacyjnymi.

Pracodawca, będący niewielką spółką produkcyjną, znacznej części swoich pracowników należących do związków zawodowych wypłaca wynagrodzenie gotówką. Przekazywanie wynagrodzenia w formie gotówkowej nie zwalnia pracodawcy z odprowadzania składek związkowych na rachunek bankowy zakładowej organizacji związkowej.

Składany przez zakładową organizację związkową wniosek powinien wskazywać wysokość składek. Składki mogą być określone procentowo, jako część wynagrodzenia pracownika, lub kwotowo. Do wniosku należy dołączyć listę pracowników, od których będą pobierane składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Potrącanie składek z wynagrodzenia pracownika wymaga jego uprzedniej zgody. Niedopuszczalne jest potrącenie składki, a dopiero potem uzyskanie na to zgody pracownika. Organizacja związkowa może dołączyć do wniosku o pobieranie składek oświadczenia pracowników o wyrażeniu zgody na ich potrącanie z wynagrodzenia.

W orzecznictwie przyjmuje się, że zgoda zatrudnionego na pobieranie składek przez pracodawcę nie może być dorozumiana. Ma być jednoznaczna i ma dokładnie określać, z jakiego tytułu i w jakiej kwocie bądź w jaki sposób powinna być potrącona obliczana składka. Zgoda nie może być blankietowa. Pracownik składa ją pracodawcy, a nie związkowi zawodowemu, gdyż to na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty wynagrodzenia oraz dokonywania potrąceń zgodnie z przepisami. Pobieranie składek związkowych bez wymaganej zgody pracownika skutkuje koniecznością zwrotu pracownikowi bezprawnie potrąconych kwot wraz z odsetkami (wyrok NSA z 21 grudnia 2005 r., I OSK 461/05).

Pobrane od pracowników składki pracodawca ma obowiązek niezwłocznie przekazać związkowi zawodowemu. Powinno to nastąpić w trybie przyjętym dla typowych rozliczeń bezgotówkowych, czyli najpóźniej w następnym dniu roboczym po pobraniu składek. Pracodawca może jednak umówić się ze związkami na przekazywanie im składek z pewnym opóźnieniem, jeśli przemawiają za tym względy organizacyjne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie koszty działalności organizacji związkowej ponosi pracodawca

W artykule m.in.:

  • Udostępnienie związkom lokalu za darmo lub odpłatnie
  • Udostępnienie urządzeń technicznych, ale nie materiałów eksploatacyjnych

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA