reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego

Prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w celu regeneracji sił i nieprzerwanego odpoczynku. Prawa do urlopu pracownik nie może się zrzec. Wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Obok przerw dobowych i tygodniowych, wynikających z rozkładu czasu pracy i 5-dniowego tygodnia pracy, przysługujących ogółowi pracowników, pracownik ma prawo do dodatkowych przerw w pracy w postaci urlopów wypoczynkowych, urlopu bezpłatnego oraz zwolnień od pracy udzielanych przez pracodawcę na okres jednego lub więcej dni (tzw. urlopy okolicznościowe) bądź na część dnia roboczego potrzebną do załatwienia w czasie godzin pracy spraw społecznych, osobistych lub innych niezwiązanych z pracą zawodową, oraz przerw z przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, które usprawiedliwiają  spóźnienie się do pracy lub nieobecność w pracy przez okres jednego lub więcej dni.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest przywilejem pracowniczym. Osoby niepozostające w stosunku pracy nie mają prawa do urlopów udzielanych na zasadach określonych przepisami Kodeksu pracy. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego pracownik nie może się zrzec. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po  przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat;
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  5. szkoły policealnej – 6 lat;
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Wymienione okresy nauki nie sumują się.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo; na wniosek pracownika urlop może być  podzielony na części, jednakże co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty  poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama