REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Krawczyk
Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą /fot. Fotolia
Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca może jednak przerwać urlop pracownika w określonych przypadkach. Czy może również przerwać urlop wychowawczy pracownicy przebywającej za granicą?

PROBLEM

REKLAMA

Zatrudniona w firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedzieliśmy się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mamy prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego?

RADA

Wyjazd pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym razem z dzieckiem za granicę nie jest powodem do przerwania tego urlopu. Jeżeli jednak w czasie tego wyjazdu pracownica zaprzestanie w sposób trwały sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (np. z powodu pracy na pełny etat), pracodawca może ją wezwać do pracy.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca może przerwać wykorzystywanie urlopu wychowawczego, jeżeli stwierdzi, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 1862 § 2 k.p.).

Pracodawca w każdym konkretnym przypadku musi ocenić, czy zachowanie pracownika można zakwalifikować jako zaprzestanie sprawowania trwałej osobistej opieki nad dzieckiem. Jednak można wskazać typowe przykłady, które uzasadniają odwołanie pracownika z urlopu wychowawczego. W pierwszej kolejności będzie to podjęcie zatrudnienia na pełny etat. Z reguły również nauka w systemie dziennym, wymagająca codziennej obecności na zajęciach, może świadczyć o braku możliwości trwałego sprawowania opieki nad dzieckiem. Z kolei odbywanie krótkotrwałych szkoleń czy studia w systemie wieczorowym lub zaocznym najczęściej nie dają podstaw do stwierdzenia zaprzestania sprawowania opieki na dzieckiem przez pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego i opiekująca się 3-letnim dzieckiem podjęła pracę chałupniczą w domu. Dziecko nie zostało jednak oddane w tym czasie pod opiekę innej osoby. Wykonywanie pracy chałupniczej w taki sposób nie świadczy o niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem.

Aby wezwać pracownika z urlopu wychowawczego do pracy nie jest jednak konieczne, aby pracownik podjął zatrudnienie, naukę czy inną działalność. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie osobistej opieki przez rodzica – pracownika. Dlatego zaprzestaniem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem jest również oddanie go do żłobka lub przedszkola czy tym bardziej placówki zapewniającej całodobową opiekę. Także oddanie dziecka pod opiekę członka rodziny lub opiekunki i zajęcie się w tym czasie czymś innym niż opieka nad nim wyklucza możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Wyjazd za granicę w celu poszukiwania pracy

W ostatnim czasie najbardziej typowym przykładem dającym pracodawcy prawo wezwania pracownika do stawienia się do pracy wskutek zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem jest wyjazd za granicę w celu wykonywania lub poszukiwania pracy, z jednoczesnym pozostawieniem dziecka pod opieką innej osoby w kraju. Bez znaczenia pozostaje w takich przypadkach okoliczność, że opiekę nad dzieckiem sprawuje inny najbliższy członek rodziny, np. babka czy ojciec. Jeżeli jednak pracownica wyjechała za granicę, zabierając ze sobą dziecko, nad którym dalej sprawuje trwałą opiekę (tak jak ma to miejsce w przedstawionej sytuacji), nie będzie to uprawniało pracodawcy do wezwania jej do pracy. Istotne znaczenie ma faktyczne sprawowanie opieki, a nie miejsce, w którym pracownik tę opiekę sprawuje.


Pracodawca nie ma prawa odwołać z urlopu wychowawczego pracownika, który tymczasowo (a nie trwale) zaprzestał sprawowania opieki nad dzieckiem, np. na krótki okres wyjechał bez dziecka do innej miejscowości czy nawet innego kraju.

Inaczej będzie, jeżeli otrzymają Państwo informację, że pracownica wykonuje za granicą pracę, która wyklucza osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem. W takim przypadku będą Państwo mogli ją wezwać do pracy. W tym celu pracodawca musi wezwać pracownika do pracy w terminie przez siebie wskazanym. Termin ten musi być wyznaczony nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o zaprzestaniu sprawowania opieki, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 k.p.). Wezwanie to może nastąpić w dowolnej formie, np. telefonicznie, listownie, e-mailem. W praktyce jednak stwierdzenie, że pracownica wykonuje pracę za granicą w ten sposób, że zaprzestała opieki nad dzieckiem, będzie trudne.

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

Podjęcie pracy na urlopie

REKLAMA

Samo podjęcie przez pracownicę pracy w trakcie urlopu wychowawczego nie upoważnia pracodawcy do przerwania tego urlopu. Przepisy prawa pracy pozwalają na podejmowanie w czasie urlopu wychowawczego dodatkowej pracy zarobkowej lub podjęcie nauki (art. 1862 § 1 k.p.). Warunkiem podjęcia pracy na urlopie wychowawczym jest to, aby zatrudnienie nie godziło w podstawowy cel urlopu wychowawczego, jakim jest trwałe sprawowanie opieki nad dzieckiem. Dlatego w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową zarówno u dotychczasowego, jak i u innego pracodawcy, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Przez pracę zarobkową należy w tym przypadku rozumieć również pracę wykonywaną na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc zlecenia czy świadczenia usług. Na tych samych warunkach dozwolone jest podjęcie innej działalności, np. gospodarczej, a także nauki lub szkoleń. Pracownik nie ma obowiązku uzyskiwania zgody pracodawcy na podjęcie pracy, nauki czy szkolenia podczas urlopu wychowawczego. Nie musi również informować pracodawcy o zamiarze podjęcia zatrudnienia lub innego zajęcia w czasie urlopu wychowawczego.

Zakończenie trwałego sprawowania opieki nad dzieckiem może nastąpić również na skutek orzeczeń sądowych. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy władza rodzicielska pracownika zostaje ograniczona w wyroku rozwodowym, który wyznacza miejsce pobytu dziecka u drugiego rodzica. Inne orzeczenia powodujące taki skutek to np. pozbawienie osoby korzystającej z urlopu wychowawczego władzy rodzicielskiej czy orzeczenie o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w rodzinie zastępczej.

Niestawienie się do pracy pracownika, który naruszył zasady korzystania z urlopu wychowawczego, na wezwanie pracodawcy można uznać za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych z winy pracownika, co uzasadnia rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Przyczyny odwołania z urlopu wychowawczego powinny być w tej sytuacji oczywiste, ponieważ w ewentualnym procesie o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy pracownik będzie mógł dowodzić ich nieistnienia. Gdyby natomiast pracownik, który stawił się do pracy na wezwanie pracodawcy, kwestionował jego decyzję, może wytoczyć mu proces o ustalenie, że przysługuje mu prawo do urlopu wychowawczego.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 52 § 1 pkt 1, art. 186 § 1, art. 1862 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA