Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a zmiana wymiaru czas pracy oraz kwoty wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 36 ustawy podstawę wymiaru chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast jeśli pracownik zachoruje jeszcze przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia to w/w podstawa jest liczona za pełne miesiące zatrudnienia.
REKLAMA
Racjonalność regulacji sprawdza się z pewnością w sytuacji, gdy pracownik przez dłuży czas za wykonywaną pracę dostawał co miesiąc takie same wynagrodzenie a jego wymiar czasu pracy nie uległ modyfikacji. Inaczej jednak kształtuje się sytuacja, gdy pracodawca na stałe podniesie wielkość wynagrodzenie pracownika.
Polecamy: Składki ZUS 2012
W tym wypadku ustawodawca w art. 43 ustawy wskazał, iż podstawę wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, co oznacz, iż ,,nasza'' podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie ustalona na nowo po przepracowaniu co najmniej pełnych trzech miesięcy kalendarzowych od chwili, kiedy pobieraliśmy po raz ostatni zasiłek. Z drugie strony oznacza to, iż w niniejszym okresie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być ustalona na nowo, chyba, że:
- pomiędzy okresami pobierania poszczególnych zasiłków nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy pracownika, który ma prawo do tych zasiłków (art. 40 ustawy),
- zgodnie z przepisami płacowymi dany składnik wynagrodzenia ulega zmniejszeniu tylko za okres pobierania niektórych zasiłków (art. 41 ust. 1 ustawy),
- pracownikowi przysługiwał składnik wynagrodzenia do określonego terminu, a ten termin upłynął jeszcze przed okresem, za który przysługuje pracownikowi kolejny zasiłek.
Odnosząc się jednak do art. 40 ustawy należy wskazać, że zmiana wymiaru czasu pracy pracownika musi nastąpić w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających.
Polecamy: Wpłaty na PFRON 2012
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.