reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Z powołanego przepisu wynika, że jeśli łączna wartość przekazanych pracownikowi świadczeń z powyższych tytułów przekroczy w roku podatkowym kwotę 380 zł, wówczas kwota przekraczająca limit zwolnienia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W powyższym przypadku nadwyżka ponad zwolnioną kwotę 380 zł wyniesie 70 zł i to ona podlegać będzie opodatkowaniu. [(200 zł + 250 zł) – 380 zł] = 70 zł.

Należy mieć na uwadze, że do limitu zwolnienia wlicza się wszelkie świadczenia otrzymane przez podatnika w danym roku podatkowym z ZFŚS oraz FZZ. Sumowaniu podlegają także świadczenia otrzymywane z tych tytułów u różnych pracodawców – w przypadku, gdy podatnik zatrudniony jest w więcej niż jednym miejscu.

W przypadku świadczeń uzyskiwanych od związku zawodowego, w przypadku przekroczenia limitu 380 zł powstaje przychód z tytułu tzw. innych źródeł, od którego związek zawodowy nie ma obowiązku pobierać zaliczek na podatek dochodowy, natomiast zobowiązany jest on do sporządzenia informacji PIT-8C. Świadczenia z ZFŚS przekraczające limit zwolnienia stanowią przychód ze stosunku pracy. Są one wykazywane przez pracodawcę w sporządzonych informacjach rocznych
PIT-11.

Polecamy: Zmiany w świadczeniach dla ZUS 2011

Brak jest uregulowań nakazujących pracodawcom oraz związkom zawodowym wymianę między sobą informacji dotyczących przyznanych podatnikowi świadczeń z ZFŚS i FZZ. Co oczywiste, takie informacje nie są także wymieniane pomiędzy różnymi pracodawcami tego samego beneficjenta świadczeń.

Z tego też względu mogą powstać praktyczne problemy w ustalaniu wartości otrzymanych świadczeń i obowiązku ich opodatkowania. Informacje zawarte w PIT-11 i PIT-8C, mogą bowiem nie odzwierciedlać rzeczywistej wartości uzyskanych świadczeń.

W konsekwencji czego, to na beneficjencie świadczeń ciąży obowiązek prawidłowego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym oraz opodatkowania wartości wszystkich uzyskanych świadczeń, które przekroczyły kwotę zwolnienia z opodatkowania w danym roku podatkowym.

Magda Wróbel
Firma Doradcza KPMG

Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1 pkt 67 w związku z art. 12 ust. 1, art.40a oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy: Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę - porada

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama