REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?
Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Z powołanego przepisu wynika, że jeśli łączna wartość przekazanych pracownikowi świadczeń z powyższych tytułów przekroczy w roku podatkowym kwotę 380 zł, wówczas kwota przekraczająca limit zwolnienia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

REKLAMA

W powyższym przypadku nadwyżka ponad zwolnioną kwotę 380 zł wyniesie 70 zł i to ona podlegać będzie opodatkowaniu. [(200 zł + 250 zł) – 380 zł] = 70 zł.

REKLAMA

Należy mieć na uwadze, że do limitu zwolnienia wlicza się wszelkie świadczenia otrzymane przez podatnika w danym roku podatkowym z ZFŚS oraz FZZ. Sumowaniu podlegają także świadczenia otrzymywane z tych tytułów u różnych pracodawców – w przypadku, gdy podatnik zatrudniony jest w więcej niż jednym miejscu.

W przypadku świadczeń uzyskiwanych od związku zawodowego, w przypadku przekroczenia limitu 380 zł powstaje przychód z tytułu tzw. innych źródeł, od którego związek zawodowy nie ma obowiązku pobierać zaliczek na podatek dochodowy, natomiast zobowiązany jest on do sporządzenia informacji PIT-8C. Świadczenia z ZFŚS przekraczające limit zwolnienia stanowią przychód ze stosunku pracy. Są one wykazywane przez pracodawcę w sporządzonych informacjach rocznych
PIT-11.

Polecamy: Zmiany w świadczeniach dla ZUS 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak jest uregulowań nakazujących pracodawcom oraz związkom zawodowym wymianę między sobą informacji dotyczących przyznanych podatnikowi świadczeń z ZFŚS i FZZ. Co oczywiste, takie informacje nie są także wymieniane pomiędzy różnymi pracodawcami tego samego beneficjenta świadczeń.

Z tego też względu mogą powstać praktyczne problemy w ustalaniu wartości otrzymanych świadczeń i obowiązku ich opodatkowania. Informacje zawarte w PIT-11 i PIT-8C, mogą bowiem nie odzwierciedlać rzeczywistej wartości uzyskanych świadczeń.

W konsekwencji czego, to na beneficjencie świadczeń ciąży obowiązek prawidłowego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym oraz opodatkowania wartości wszystkich uzyskanych świadczeń, które przekroczyły kwotę zwolnienia z opodatkowania w danym roku podatkowym.

Magda Wróbel
Firma Doradcza KPMG

Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1 pkt 67 w związku z art. 12 ust. 1, art.40a oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy: Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę - porada

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

REKLAMA