Faktoring pełny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.
REKLAMA
Faktoring pełny jest określany inaczej factoringiem niezawierającym regresu. Polega on na tym, że jednocześnie z dokonywaną cesją wierzytelności przechodzi na faktora ryzyko dotyczące niewypłacalności samego dłużnika.
W sytuacji, w której dłużnik nie jest w stanie wypełnić wynikającego z zobowiązania świadczenia, faktorowi nie przysługuje prawo regresu w stosunku do przedsiębiorcy dokonującego na jego rzecz zbycia wierzytelności.
Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
REKLAMA
Jest to korzystna forma faktoringu dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy, który dokonał zbycia wierzytelności na faktora. Bezpośrednio po dokonaniu transakcji handlowej z dłużnikiem, której przedmiotem jest sprzedaż towaru (usługi), przedsiębiorca uzyskuje należność od faktora, ale nie obciąża go ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika.
Faktor w tej sytuacji będzie zainteresowany przede wszystkim osobą zobowiązanego do zapłaty świadczenia. Faktoring pełny w związku ze swoją korzystną dla przedsiębiorcy formą, wiąże się często w praktyce, ze zwiększonymi wymaganiami formalnymi celem rozpoczęcia współpracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.