reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku

Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 r. część zawodów osiągających dochody z pracy twórczej, m.in. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli stosować 50% kosztów PIT jak inni twórcy. Zdaniem ekspertów jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową.

Działalność badawczo-rozwojowa

Co w sytuacji, gdy inżynier nie chce zamieniać etatu na własną firmę? W pewnych sytuacjach istnieje możliwość zachowania prawa do 50-proc. kosztów uzyskania przychodu – wskazują eksperci. Zgodnie bowiem z ostatnią nowelizacją PIT, prawo do 50-proc. kosztów będzie przysługiwać pracownikom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w Independent Tax Advisers, wskazuje, że z definicji działalności badawczo-rozwojowej (art. 5a pkt 38 ustawy o PIT) nie wynika, aby musiała być ona prowadzona np. w instytucie badawczym czy w centrum badawczo-rozwojowym. W konsekwencji z 50-proc. kosztów powinni móc też korzystać pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach prowadzących działalność badawczo-rozwojową – mówi ekspert.

Pogląd ten podziela Honorata Ścisłowicz-Skraba, doradca podatkowy i starszy menedżer w EY. – To oznacza, że np. inżynier zatrudniony w prywatnej firmie, który w ramach większego zespołu prowadzi prace nad stworzeniem nowego wynalazku czy ulepszeniem funkcjonującej już techniki, ciągle będzie mógł rozliczać się jak twórca – wyjaśnia ekspertka.

Jarosław Ziółkowski spodziewa się natomiast, że fiskus może próbował to kwestionować. – Nie zdziwiłbym się, gdyby urzędnicy zaczęli twierdzić, że działalność badawczo-rozwojowa musi być prowadzona w jednostkach naukowych, a pracownik zatrudniony w prywatnej firmie nie ma prawa do podwyższonych kosztów. Niemniej w świetle przepisów taka zawężająca wykładnia nie ma podstaw – mówi ekspert.

Obowiązki pracodawcy

Honorata Ścisłowicz-Skraba wskazuje na dodatkowe wymogi, które będzie musiał spełnić pracodawca, żeby pracę jego podwładnego uznać za działalność badawczo-rozwojową. Będzie on musiał prowadzić dokumentację, z której będzie wynikać, jaka część pracy jest faktycznie poświęcana na działalność badawczo-rozwojową.

Potwierdzeniem tego jest interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada br. (nr 0115-KDIT2-1.4011.240.2017.2.DW) wydana na podstawie obowiązujących już dziś przepisów. Dyrektor KIS stwierdził w niej, że z 50-proc. kosztów nie skorzystają podatnicy (w tym np. inżynierowie), którym pracodawca z góry zapisał w umowie, jaki procent ich wynagrodzenia będzie przysługiwał z tytułu działalności twórczej. Aby skorzystać z preferencji, trzeba więc określić faktyczny czas pracy poświęcony na działalność badawczo-rozwojową. ⒸⓅ

Prawa do podwyższonych kosztów zostały pozbawione osoby z wysokimi zarobkami. Często mają one wyjątkowe kwalifikacje i umiejętności

Mariusz Szulc

Łukasz Zalewski

dgp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama