REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura za sprzedaż na zagranicznej aukcji internetowej

Faktura za sprzedaż na zagranicznej aukcji internetowej
Faktura za sprzedaż na zagranicznej aukcji internetowej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż wysyłkowa na terenie Unii Europejskiej związana z przeprowadzeniem aukcji internetowej musi być potwierdzona fakturą i wykazana w rozliczeniu z urzędem skarbowym. Jeżeli sprzedaż nie przekroczy ustalonego w kraju limitu, wysyłka będzie dalej traktowana jako sprzedaż na terytorium kraju.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski do innego kraju członkowskiego na rzecz konsumentów jest szczególnym wariantem transakcji wewnątrzwspólnotowej. Szczególność polega na fakcie, że towar sprzedawany jest na rzecz osób z innych krajów Unii Europejskiej, które nie rozliczają wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w kraju zakończenia wysyłki czy transportu towaru.

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 ust 23 ustawy o VAT sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika VAT (lub na jego rzecz), która ma miejsce z terytorium kraju na terytorium innego kraju członkowskiego niż Polska, będącego krajem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa jest dokonywana na rzecz:

  • podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • innego niż wymienionego wyżej podmiotu, który nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Brak rozliczania przez zagranicznych klientów polskich aukcji internetowych wewnątrzwspólnotowego nabycia pozwala opodatkować wysyłany do nich towar w Polsce polską stawką VAT. Pod warunkiem, że wartość sprzedaży za granicę nie przekroczy określonego limitu, jaki ustala sobie każdy kraj członkowski dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Limit przeliczany jest na złote, a do całkowitej wartości nie wlicza się kwoty podatku. Aktualnie limity wynoszą od 35 000 euro (np. w Austrii i Belgi) do 100 000 euro (w Niemczech i we Francji).

Kiedy wartość sprzedaży wysyłkowej przekroczy limit, towar będzie opodatkowany za granicą. Miejsce opodatkowania na terytorium kraju przeznaczenia dla wysyłanego czy transportowanego towaru obowiązuje począwszy od dostawy, którą przekroczono limit.

Zobacz również: Przedawnienie roszczeń z faktur VAT

Trzeba wystawiać faktury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda transakcja dotycząca sprzedaży rzeczy na aukcji internetowej, która została dostarczona nabywcy w ramach sprzedaży wysyłkowej, musi być potwierdzona fakturą i wykazana w rozliczeniu z fiskusem (np. w deklaracji VAT-7). Dotyczy to też każdej zaliczki czy przedpłaty na rzecz tej sprzedaży. To, że towar zamówiła osoba nieprowadząca działalności gospodarczej albo że właściciel sklepu internetowego wprowadził sprzedaż do kasy fiskalnej, bo do tego był zobowiązany, nie zwalnia z obowiązku wystawienia faktury.

Co z kasą fiskalną?

Co do zasady każdy przedsiębiorca, który sprzedaje na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), jest zobowiązany do rejestracji tej sprzedaży na kasie fiskalnej i wystawiania paragonów. Przepisy przewidują jednak zwolnienie z obowiązku ewidencji za pomocą kasy dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym (poczta lub kurierem) pod warunkiem, że zapłaty dokonano w całości za pośrednictwem banku czy poczty, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności dotyczyła dostawa i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Interpretacja indywidualna IBPP3/443-412/14/LŻ, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach: Polski przedsiębiorca sprzedaje towary za pomocą zagranicznych sprzedażowych portali internetowych jak e-bay oraz aukro. Płatności od zagranicznych klientów otrzymuje przed wysłaniem towarów, bezpośrednio na swoje konto bankowe lub za pomocą systemów płatności on-line „PayPal” (którą są przekazywane na rachunek bankowy sprzedawcy). Ewidencja i dowody dokumentujące zapłatę zawierają dokładne informacje, jakiej konkretnie czynności sprzedaż dotyczyła oraz dane nabywcy (w tym jego adres). Wraz z otrzymaniem zapłaty polski przedsiębiorca wystawiał fakturę i jednocześnie ewidencjonował sprzedaż na kasie rejestrującej. Fiskus uznał, że wystarczającym dokumentem będzie faktura.

Zobacz: Jaki adres na fakturze przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną?

Autor: Katarzyna Miazek, Adam Bujalski, 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA