REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samozatrudnienie a podatek liniowy

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Rozliczanie się podatkiem liniowym wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem.
Rozliczanie się podatkiem liniowym wyklucza możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niezłożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym z zachowaniem ustawowego terminu spowoduje niemożność rozliczenia dochodów podatkiem liniowym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) osoby, które wybrały samozatrudnienie, mogą rozliczać się ze swych przychodów według stawki liniowej 19% albo na zasadach ogólnych.

REKLAMA

Artykuł 9a ust. 1 ustawy o PIT stanowi, iż dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

REKLAMA

Podatnicy mają również możliwość wybrania sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, czyli podatkiem liniowym. Wtedy jednakże zobowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze właśnie takiego sposobu opodatkowania.

Dokonany wybór dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy zawiadomi (w formie pisemnej) właściwego naczelnika urzędu skarbowego o swojej rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

Zobacz: Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże wybór podatku liniowego podlega ograniczeniu z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Podatnik traci prawo do rozliczenia się podatkiem liniowym jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał lun wykonuje w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Wtedy musi on wpłacić zaliczki od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczone przy zastosowaniu skali podatkowej wraz z odsetkami.

REKLAMA

W ustawie jest zresztą wyraźnie wskazane, kiedy wykonywanie danych czynności nie może być uznane za działalność gospodarczą, gdyż w istocie stanowi „ukrytą” umowę o pracę. Muszą być tu spełnione łącznie trzy warunki:
a) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
b) czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
c) wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jeżeli podatnik decyduje się na samozatrudnienie ze względu na 19% podatek liniowy, to trzeba mieć na uwadze to, iż nie zawsze ten sposób rozliczeń jest opłacalny. Jest to uzależnione przede wszystkim od następujących okoliczności:
- poziomu dochodów podatnika,
- możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

Przy podatku liniowym nie można skorzystać z pewnych ulg, np.:
- mieszkaniowych, przysługujących w ramach praw nabytych,
- na rehabilitację osób niepełnosprawnych,
- z tytułu darowizn,
- związanej z wychowywaniem dzieci.

Zobacz: Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

Problem ten nie powstaje jednak w przypadku, gdy podatnik uzyskuje również dochody z innego źródła (np. z umowy o pracę). Może wtedy skorzystać z ulg w związku z opłacaniem podatku od tych dochodów. Rozliczanie się podatkiem liniowym wyklucza także możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku oraz wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem.

Przy wyborze samozatrudnienia istotna jest sprawa opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Gdy prowadzi się działalność gospodarczą, ich wysokość nie jest uzależniona od poziomu dochodu – można więc odprowadzać najniższe wymagane prawem składki. Oczywiście takie działania będą miały wpływ na obniżenie wysokości przyszłej emerytury z I i II filaru.

Samozatrudnieni mogą również pomniejszyć dochód o składki na ubezpieczenia społeczne zarówno własne, jak i osoby współpracującej, oraz o składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne jest również to, iż osoba świadcząca usługi w ramach samozatrudnienia może pomniejszyć swój dochód o pewne koszty, a w szczególności o:
a) zakup wyposażenia własnej firmy (np. komputer, materiały biurowe),
b) opłaty związane z utrzymaniem siedziby (np. czynsz, prąd),
c) wynagrodzenia pracowników,
d) wydatki na eksploatację samochodu wykorzystywanego na potrzeby działalności,
e) wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem firmy (np. faktury za telefon komórkowy),
f) amortyzację majątku (siedziby, samochodu).

Wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej objętych regulacją ustawy o podatku od osób fizycznych. Przyjmując więc, iż podatnik zdecyduje się na rozliczenie według podatku liniowego, dotyczyć to będzie również przychodów osiąganych przez niego w ramach spółki cywilnej.

Zobacz: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1996 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
- interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 lutego 2009 r. (nr: IPPB1/415-1299/08-2/ES).

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA