Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy produktem powstającym z procesu fermentacji osadów ściekowych jest biogaz można mieć wątpliwości czy zastosować zwolnienie z podatku akcyzowego. Jeszcze więcej wątpliwości powstaje przy określeniu obowiązku podatkowego od wytwarzanej energii elektrycznej, która jest wykorzystywana na potrzeby własne podatnika np. gdy powstająca w dalszym procesie energia elektryczna i cieplna wytwarzana z biogazu wykorzystywana jest w całości dla zaspokojenia potrzeb energetycznych i cieplnych zakładu oraz na potrzeby technologiczne i bytowe.
REKLAMA
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
- sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
- import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
- zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.
Polecamy: Problem z odliczeniem VAT z faktury za media - porada
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy energia elektryczna zużywana na potrzeby własne będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podatku akcyzowego określonego w treści § 9 rozporządzenia.
REKLAMA
Biogaz (kod 2711 29 00) jest zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, wyrobem energetycznym, który korzysta do dnia 31 października 2013 r. z zerowej stawki akcyzy na podstawie art. 164 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Spełniony jest więc również warunek nr 3, zgodnie z którym, do produkcji energii elektrycznej należy wykorzystać wyroby energetyczne od których została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Z powyższego wynika, iż zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne – tj. dla zaspokojenia potrzeb energetycznych i cieplnych zakładu oraz na potrzeby technologiczne i bytowe jest czynnością opodatkowaną akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lub pkt 4 ustawy.
Należy również podkreślić, iż niezależnie od tego, czy dane zużycie korzysta ze zwolnienia, czy też nie, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
REKLAMA
Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 159, poz. 1070), zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Jeżeli zatem, warunki, o których mowa w ww. § 9 rozporządzenia są spełnione tzn. podatnik wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej generator o mocy poniżej 1 MW i energia wytworzona przez ten generator nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej zużycie energii elektrycznej będzie podlegało zwolnieniu z akcyzy.
Należy podkreślić, że biogaz (kod CN 2711 29 00) w myśl art. 164 ust. 1 ustawy (jako wyrób wymieniony w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a) tiret drugie) do dnia 31 października 2013 r. jest opodatkowany zerową stawką akcyzy.
Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.