| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Ochrona środowiska > Ustawa o odpadach 2012/2013: Będzie rejestr i dodatkowe opłaty

Ustawa o odpadach 2012/2013: Będzie rejestr i dodatkowe opłaty

Ustawa o odpadach 2012/2013. Do Rady Ministrów trafił przygotowany przez resort środowiska projekt ustawy o odpadach. Przedsiębiorcy trafią do rejestru oraz zapłacą za wprowadzanie odpadów do obrotu.

Nowe przepisy mają zastąpić dotychczasową ustawę o odpadach. Zmiany podyktowane są koniecznością implementacji dyrektywy 2008/98/WE regulującej zasady gospodarowania odpadami w UE.

Będzie rejestr podmiotów wprowadzających odpady

Zaplanowano utworzenie rejestru podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Rejestr będzie stanowił integralną część bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami i ma być publicznie dostępny (z wyłączeniem niektórych informacji).

Polecamy: Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Opłata rejestrowa i roczna

Za wpis do rejestru będą pobierane opłaty: rejestrowa i roczna. Będą ją ponosiły podmioty wprowadzające do obrotu m.in. opakowania, produkty w opakowaniach, a także baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy, opony, oleje smarowe. Środki z tych opłat będą zasilać konta urzędów marszałkowskich.

 Wpis będzie realizowany przez marszałka województwa (na wniosek i z urzędu). Z kolei obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów przeniesiono z obowiązujących przepisów do ustawy (rozszerzono go o kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych w przypadku sprzedawców odpadów i pośredników w obrocie nimi).

Nowe zasady sprawozdawczości

 Zaproponowano nowe zasady sprawozdawczości. Zamiast wielu sprawozdań będą dwa:

1) o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami;
2) o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi.

Przewidziano wydawanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów (lub pozwolenia zintegrowanego), zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie.

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - stawki górne

Źródło: KPRM/MM

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »