reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zarejestrować spółkę z o.o. w Danii

Jak zarejestrować spółkę z o.o. w Danii

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS) jest jedną z najczęściej stosowanych form prawnych w działalności gospodarczej firm w Danii. Jest ona stosowana najczęściej przez tych przedsiębiorców, którzy chcą sprawować ścisły, osobisty nadzór nad działalnością spółki (np. w przypadku firm rodzinnych).

W celu założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ApS wymagane jest, aby:
- udziałowcy sporządzili i podpisali umowę założycielską;
- sporządzona została umowa spółki;
- dokonana została wpłata kapitału założycielskiego;
- rejestracja spółki w Agencji Handlu i Przedsiębiorstw nastąpiła nie później niż 8 tygodni od daty podpisania umowy założycielskiej.

Wraz z wejściem w życie, w dniu 18 stycznia 2010 r., nowej ustawy Prawo spółek, wymagany kapitał zakładowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został obniżony do 80 tys. DKK. Udziały mogą być pokryte zarówno poprzez wkład pieniężny, jak i niepieniężny (aport). Rejestracja spółki ApS w Agencji Handlu i Przedsiębiorstw jest bezpłatna.

Tak jak w przypadku ApS, możliwe jest także kupno udziałów już utworzonej spółki, która nie podjęła jeszcze działalności (tzw. „shelf company”- spółka z półki), ale jest to rozwiązanie droższe i bardziej czasochłonne.

Spółka ApS posiada osobowość prawną, zaś jej wspólnicy odpowiadają za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania do wysokości wniesionego kapitału zakładowego.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Rejestracja spółki z o.o.

Przedsiębiorcy chcący założyć spółkę ApS w Danii mogą zarejestrować ją w sposób tradycyjny, poprzez przesłanie dokumentów do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw lub skorzystać z usług kancelarii prawnych.

Ze względu na możliwość złożenia wszystkich dokumentów on-line oraz użycie podpisu elektronicznego, skuteczna rejestracja spółki może odbyć się w ciągu jednego dnia. Orientacyjny koszt założenia spółki przy pomocy profesjonalnej firmy prawniczej to 3 – 5 tys. DKK, przy czym należność za obsługę prawną może zostać potrącona z kwoty przeznaczonej na kapitał zakładowy spółki, przelewanej dla potrzeb rejestracji na konto kancelarii prawnej.

Aby wszcząć tradycyjną procedurę rejestracyjną, należy, poza zgromadzeniem dokumentów wymienionych powyżej, wypełnić formularz rejestracyjny, który należy przesłać do Agencji Handlu i Przedsiębiorstw (http://www.eogs.dk/sw16080.asp). Należy ponadto zgłosić nowo powstałą spółkę do SKAT – dla potrzeb rozliczania podatku VAT (http://webregforum.pro.dir.dk/log/eogs/library/startblanket-revideret2-prod-maj06.pdf).

Polecamy: serwis E-firma

Do czasu skutecznej rejestracji spółki, współwłaściciele ponoszą pełną majątkową odpowiedzialność za zobowiązania podjęte przez spółkę. Podstawowe informacje o spółce można znaleźć bezpłatnie w centralnym rejestrze firm na stronie www.cvr.dk

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zarejestrować spółkę z o.o. w Danii
Jak zarejestrować spółkę z o.o. w Danii

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama