REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tendencje w handlu detalicznym

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
handel detaliczny
handel detaliczny

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach (2012-2015) handel detaliczny wzrósł o 1,3%, dynamika wzrostu powoli poprawia się. Znaczny wzrost ocenia się (GUS) w zakresie rentowności i wartości dodanej dla zagospodarowanego kapitału. Firmy unikają dalszych, nowych inwestycji. Poziom wykorzystania zasobów wzrasta. Ważnym czynnikiem zmian na rynku detalicznym jest budowa i zmiany we współpracy z producentami. Budowa handlu zagranicznego, konkurencji w szerokiej skali jest głównym hamulcem i ograniczeniem dla wielu sklepów detalicznych. Równocześnie znacznie wzrosło zainteresowanie i wartość handlu w supermarketach, sklepach wielkopowierzchniowych z udziałem oferty zagranicznej.

Obciążeniem dla polskiej gospodarki jest budowa specjalizacji i różnorodności przez sklepy wielkopowierzchniowe. Dalekie zmiany ofert i planów sprzedaży, budowanie ofert w krótkim okresie wpływa na ograniczenie zakupów i zainteresowania. Równocześnie widać wysoki wzrost zainteresowania i sprzedaży w sklepach specjalistycznych (67% sprzedaży w 2014). oraz sklepach w produktami podstawowymi i własnego, domowego użytku.

REKLAMA

Zmiany dochodów z ostatnich lat zniechęciły do zakupów dóbr trwałych. Zainteresowanie po 2012 roku spadło o 4.9%. Równocześnie znacznie na niskim poziomi rozwoju utrzymuje się handel z zakresu edukacji, rozrywki, zdrowia i rekreacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Najwyższe wskaźniki wzrostu ocenia się od wielu lat w sektorze informacji, danych oraz oprogramowania w tym zakresie. Wysokie wskaźniki są widoczne w sektorze logistyki, dystrybucji oraz magazynowania. Nadal rozwija się sektor wsparcia firm i biznesu oraz sektor finansowy. Budowa sieci handlowej oraz działalności handlowej stała się jednym ze wskaźników zmian oraz determinantem rozwoju. Rozwój handlu opiera się o zmiany rentowności z zagospodarowanych zasobów oraz zmiany warunków handlowych w Polsce.

Zmiany w handlu widać w całej Polsce. Ilość nowych hipermarketów w Polsce po 2002 to 350 jednostek (wskaźnik wzrostu 2,3), supermarketów 3 600  (wskaźnik wzrostu 2,7). Ilość zwykłych niewyspecjalizowanych sklepów spadła o 21% w ostatnich dziecięciu latach. Prognozuje się dalszy spadek oraz rozwój regionalny sklepów wielkopowierzchniowych, supermarketów, hipermarketów również specjalistycznych. Dla budowy tego rynku ważna jest rozbudowa logistyki, dystrybucji ora magazynowania. Jednym z podstawowych czynników jest budowa oferty hurtowej oraz projekty współpracy z polskimi i zagranicznymi producentami, pośrednikami i dystrybutorami. Ilość domów towarowych i handlowych  to około 320 jednostek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy mogą zwalniać z podatku od nieruchomości i środków transportowych

Obecnie około 49% powierzchni zajmowane jest przez sklepy wielkopowierzchniowe. Zainteresowanie i perspektywy rozwoju, rozbudowy są dodatnie. Wzmocnienie specjalizacji, zmian oferty oraz budowa sieci wparcia dla sieci handlowej będzie wprowadzane przez kolejne lata. Nadal utrzyma się wysokie zainteresowanie budowaniem sieci informacji i komunikacji na rynku oraz wśród współpracowników, kooperantów.

Nowe kary dla spółek w projekcie ustawy o ofercie publicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA